МСК делегацияси Ҳиндистондаги сайловларда иштирок этди
2019 йилнинг 12 май куни Ҳиндистоннинг еттита штатида сайловнинг олтинчи босқичи ўтказилди. Мазкур босқичда овоз бериш бутун мамлакат бўйлаб 59 та сайлов округини қамраб олди. Шу куни 101,7 миллион ҳинд аҳолиси овоз бериш учун Биҳар, Жарҳанд, Ғарбий Бенгал, Мадя, Прадеш, Уттар Прадеш, Ҳаряна ҳамда пойтахт Деҳли шаҳрида очилган 113 мингдан ортиқ сайлов участкасига ташриф буюрди.
Ушбу сайловларда Марказий сайлов комиссияси делегацияси аъзолари Котибият раҳбари С.Қурбанкулов ҳамда Котибият бўлим бошлиғи Ф.Насриддиновлар халқаро кузатувчилар сифатида иштирок этдилар.
Сайлов жараёнларида дунёнинг 20 дан зиёд мамлакатлари хусусан, Автралия, Бангладеш, Бутан, Босния ва Герцеговина, БАА, Зимбабве, Фиджи, Грузия, Кения, Корея Республикаси, Қирғизистон, Малайзия, Мексика, Мянма, Руминия, Россия, Шри-Ланка, Суринам ва Ўзбекистон ҳамда Халқаро демократия ва сайловларга кўмаклашиш институти (IDEA) вакиллари қатнашдилар.
Ҳиндистон парламентининг қуйи палатасига бўлиб ўтаётган сайловлар 11 апрелдан 19 майга қадар 7 босқичда ўтказилмоқда. 543 та мандат учун муносиб номзодлар мажоритар тизим асосида яширин овоз бериш йўли орқали сайланадилар.
Марказий сайлов комиссияси вакиллари Ҳиндистон Сайлов комиссияси раиси Сунил Арора билан учрашиб, келажакдаги ҳамкорлик алоқалари ҳақида келишиб олдилар.

Делегация ЦИК приняла участие в выборах в Индии
12 мая 2019 года в семи штатах Индии прошел шестой этап выборов. На данном этапе страна охватила 59 избирательных округов по всей стране. В тот день 101,7 млн. граждан Индии проголосовали за 113 тыс. избирательных участков в штатах Бихар, Джарханд, Западной Бенгалии, Мади, Прадеш, Уттар-Прадеш, Харьян и столице страны Дели.
Члены делегации Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан (далее ЦИК) во главе с руководителем Секретариата С.Курбанкуловом и начальником отдела Ф.Насриддиновом участвовали в этих выборах в качестве международных наблюдателей.
В избирательных процессах приняли участие более 20 стран мира, в частности, Австралия, Бангладеш, Бутан, Босния и Герцеговина, ОАЭ, Зимбабве, Фиджи, Грузия, Кения, Республика Корея, Кыргызстан, Малайзия, Мексика, Мьянма, Румыния, Россия, Шри-Ланка, Суринам и Узбекистан, а также представители Международного института демократии и содействия выборам (IDEA).
Выборы в нижнюю палату Парламента Индии проводятся в семи этапах с 11 апреля по 19 мая. Кандидаты, претендующие на 543 мандата, избираются путём тайного голосования на основе мажоритарной системы выборов.
Представители ЦИК встретились с председателем избирательной комиссии Индии Сунилом Аророй и обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества.