Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси ҳақида
Йиғилишда таъкидланганидек, Давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга қилган биринчи Мурожаатномасида ҳокимиятнинг вакиллик органларига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш бўйича тадбирлар дастурини ишлаб чиқишга пухта тайёргарлик кўриш, Дастурда мазкур сиёсий жараённи янада ошкоралик руҳида ўтишини таъминлайдиган янги, илғор амалиётни жорий этишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланган эди.
Шундан келиб чиқиб, сайлов қонунчилиги такомиллаштирилиб, кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Бу борада сайлов жараёнларига ахборот коммуникация технологияларини жорий қилиш бўйича хорижий тажриба батафсил ўрганилиб, ривожланган демократик давлатларнинг сайлов қонунчилиги ва амалиёти нафақат Ғарбий Европа, балки Шарқий Осиё ва МДҲ мамлакатларининг 20 дан зиёд давлатлари тажрибаси ҳам таҳлил қилинди. ЕХҲТ, ШҲТ, МДҲ, Бутунжахон Сайлов Органлари Ассоциацияси ва бошқа халқаро ташкилотларнинг тавсиялари эътиборга олинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 4 октябрдаги “Сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори қабул қилиниши эса мазкур вазифаларни амалга оширишда муҳим аҳамият касб этди.
Ушбу қарор билан сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини жорий этишга қаратилган сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимини яратиш ҳамда уни шакллантириш ва ундан фойдаланишда идоралараро ҳамкорлик тартибини регламентлашга доир чора-тадбирлар амалга оширилди. Бугунги кунда сайловчилар ягона электрон рўйхатининг дастлабки версияси шакллантирилди ҳамда СЯЭР тузиш, аниқлаштириш ва сайловларда ундан фойдаланиш тартиби белгиланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 6 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг фаолиятини такомиллаштириш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори билан эса Марказий сайлов комиссияси таркибида сайлов қонунчилиги ва замонавий ахборот технологиялари бўйича Ўқув маркази ҳамда Ахборот технологиялари билан ишлаш бўлими ташкил этилди. Шунингдек, янги таҳрирдаги “Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг Котибияти низоми” қабул қилинди. МСК Регламентига ҳам ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Сайлов жараёнини бошқариш бўйича Ахборот тизими асосида жойларда тузилиши белгиланган 150 та сайлов округлари ва 9500 га яқин сайлов участкаларининг жойлашган манзиллари ва уларнинг аъзолари ҳақидаги маълумотлар базасига мувофиқ 160 мингдан ортиқ комиссия аъзоларининг фаолият юритиши кўзда тутилган.
Мажлис кун тартибидан ўрин олган асосий масала – 2019 йилнинг декабрь ойида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар Дастури тасдиқланди.
Мажлисда кун тартибига қўйилган яна бир муҳим масала – “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишни молиялаштириш ҳамда маблағлардан фойдаланиш тартиби тўғрисида”ги Йўриқнома кўриб чиқилиб, тасдиқланди.
Бундан ташқари, МСКнинг аъзоси Олимжон Тоштемирович Абдуназаровнинг бевақт вафот этганлиги сабабли унинг ваколатини тўхтатилиши масаласини кўриб чиқиш учун ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатига киритилди.
Мажлисда Марказий сайлов комиссияси ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Об очередном заседании Центральный избирательный комиссии Республики Узбекистан
Отмечалось, что в первом Обращении Главы государства к Олий Мажлис Республики Узбекистан подчеркивается необходимость тщательной подготовки к разработке программы мероприятий по подготовке к предстоящим выборам в представительные органы власти необходимость уделять особое внимание внедрению новой прогрессивной практики, которая обеспечит прозрачность политического процесса.
Исходя из этого, совершенствуется избирательное законодательство и проводятся масштабные работы в данной сфере.
В частности, подробно изучен зарубежный опыт внедрения информационно-коммуникационных технологий в избирательные процессы, проанализирован опыт более чем 20 стран Западной Европы, Восточной Азии СНГ в избирательном законодательстве и правоприменительной практики развитых демократических государств. Рассмотрены рекомендации Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), Содружества Независимых Государств (СНГ), Всемирной ассоциации избирательных органов (ВАИО) и других международных организаций.
Принятие постановления Президента Республики Узбекистан от 4 октября 2018 года «О мерах по внедрению современных информационных и коммуникационных технологий в избирательные процессы» сыграло важную роль в реформирование избирательного процесса.
В соответствии вышеуказанным постановлением реализуются меры, направленные на внедрение Единого электронного списка избирателей (ЕЭСИ) и создание информационной системы управления избирательным процессом. На сегодняшний день сформирован предварительный ЕЭСИ, а также принят порядок его составления, уточнения и использования на выборах.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 ноября 2018 года «Об организационных мерах по совершенствованию деятельности Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан» в структуре Центральной избирательной комиссии созданы Центр обучения избирательному законодательству и современным информационным технологиям, а также отдел по работе с информационными технологиями. Наряду с этим, принято Положение Секретариата Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан в новой редакции. Более того, внесены изменения и дополнения в Регламент ЦИК.
На основе информационной системы по управлению избирательным процессом на местах планируется организовать 150 избирательных округов и около 9 500 избирательных участков в соответствии с базой данных, в которых ожидаются функционирование более 160 000 членов этих комиссий.
Основным вопросом повестки дня заседания было утверждение Программы, предусматривающий реализацию основных мероприятий по подготовке к выборам. Программа включает в себя организационно-правовое обеспечение подготовки и проведения выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши страны в декабре 2019 года, объявление избирательной кампании, создание избирательных округов и участков, выдвижение кандидатов в депутаты, а также предвыборная агитация и повышение электоральной активности избирателей.
А также, ещё одним основным вопросом повестки дня было рассмотрение и утверждение Инструкции «О порядке финансирования и подготовки средств для подготовки и проведения выборов в Олий Мажлис Республики Узбекистан, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов».
Наряду с этим, внесены для рассмотрения соответствующие документы в Законодательную палату и Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан о прекращении полномочий члена ЦИК Олимжона Таштемировича Абдуназарова, в связи с его скоропостижной кончиной.
На заседании были рассмотрены и другие вопросы, связанные с полномочиями ЦИК и приняты соответствующие решения.