Мамлакатимизда давлат қурилишининг демократик асосларини жадал ривожлантириш борасида олиб борилаётган сиёсат доирасида Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси ҳамда сайлов жараёнига ахборот-коммуникацион технологияларни жорий этишга қаратилган бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
М.Димовсканинг таъкидлашича, Ўзбекистонда сайлов қонунчилигини халқаро стандартларга мувофиқлаштириш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар халқаро ҳамжамиятнинг диққат марказида бўлиб, бу борадаги ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш қўллаб-қувватланишини билдирди.
Қайд этилганларни инобатга олган ҳолда сайлов органлари вакилларининг малакаси, шунингдек, сайловчиларнинг ҳуқуқий маданияти ва электорал фаоллигини ошириш ҳамда сайлов қонунчилиги ва амалиётини такомиллаштириш муҳокамалар мавзусида бўлди.
Учрашувда томонлар сайлов соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича қўшма тадбирларни амалга ошириш муҳимлигини тасдиқлаб ўтдилар.

Встреча в ЦИК с Постоянным представителем ПРООН в Узбекистане
В рамках проводимой политики ускоренного развития демократических основ государственного строительства принят Избирательный кодекс Республики Узбекистан и ряд нормативно-правовых актов по дальнейшему внедрению информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс.
М.Димовска отметила, что осуществляемые реформы в избирательном законодательстве Узбекистана в соответствии с международными стандартами находятся в центре внимания международного сообщества, развитие сотрудничества в этой области и в дальнейшем будет поддержана.
В связи с изложенным, обсуждались вопросы повышения квалификации сотрудников избирательных органов, правовой культуры и электоральной активности избирателей, а также вопросы совершенствования избирательного законодательства и практики.
По итогам встречи стороны подтвердили значимость реализации совместных мероприятий по дальнейшему развитию сотрудничества в избирательной сфере.