ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюроси Делегацияси иштирокидаги учрашув
Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов экспертларга жорий йил бўлиб ўтадиган парламент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар дастурига мувофиқ амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумот берди. Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси билан сайлов қонунчилигига киритилган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳияти, уларнинг сайловларни демократик асосларда ташкил этишдаги роли билан таништирди.
Ўз навбатида, делегацияси раҳбари А.Шлык Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар сайлов тизимига оид қонунчилик соҳасида ҳам ўз ўрнига эга эканлигини таъкидлаб, Миссия ўз фаолиятида сайловларни халқаро стандартлар ва демократик принциплар асосида ўтказилиши учун ҳамкорлик масалаларини муҳокама этишга тайёрлигини маълум қилди.
Мамлакатимизда сайлов қонунчилиги халқаро стандартлар ва ижобий хорижий амалиётга мувофиқ такомиллаштириб борилмоқда. Бу борада сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, сайлов комиссиялари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича норматив ҳуқуқий ҳужжатлар муҳим аҳамият касб этади.
Қолаверса, жорий йилда мамлакатимиз тарихида илк бор сайлов билан боғлиқ барча ҳуқуқий меъёрларни ўз ичига қамраб олган яхлит қонун ҳужжати – Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси ишлаб чиқилиб, қабул қилинди. Ушбу муҳим ҳужжат лойиҳаси 50 дан ортиқ давлатлар сайлов қонунчилигини таҳлил этган ҳолда ишлаб чиқилиб, кенг жамоатчилик ва халқаро ташкилотлар экспертизасидан ўтказилди. Жумладан, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси тавсиялари, шунингдек, Европа Кенгашининг Венеция комиссияси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси ва бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар фикр ва хулосалари олинди.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, ДИИҲБнинг Миссияси Ўзбекистон тарихида илк бор сайловлардан олти ой олдин таклиф этилди. Ушбу Миссия ДИИҲБнинг амалиётига кўра одатда, муайян сайловлар бошланишидан олдин мамлакатдаги сайловолди ҳолатни, шу жумладан, сайловларга тайёргарликни баҳолаш мақсадида юборилади. Унинг вазифаси–ДИИҲБнинг сайловларнинг кузатиш билан боғлиқ тадбирларининг мақсадга мувофиқлигига алоқадор тавсияларни ишлаб чиқиш ва бу тадбирларни заруратга қараб қайси форматда амалга оширилиши мавжуд эҳтиёжларга жавоб беришига аниқлик киритишдан иборат.
Миссия экспертларини Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар Агентлиги ва Ташқи ишлар вазирлиги вакиллари билан учрашувлари эътироф этилди. Шунингдек, бир қатор давлат хокимияти органлари, вазирлик ва идоралар, сиёсий партиялар ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари, шунингдек, оммавий ахборот воситалари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари билан учрашувлари режалаштирилганлиги қайд этиб ўтилди.

О визите Миссии по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе
Председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов проинформировал экспертов о работе, проводимой в соответствии с основной программой по подготовке и проведению парламентских выборов в этом году. В частности, он ознакомил с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, сути и значение изменений и дополнений в избирательно законодательство.
В свою очередь глава делегации А.Шлык отметил, что широкомасштабные реформы, проведенные в Узбекистане в последние годы, играют важную роль в избирательной системе, и выразил готовность обсуждать взаимовыгодное сотрудничество.
Как отмечено в Узбекистане избирательное законодательство совершенствуется в соответствии с международными стандартами и передовой зарубежной практикой. В частности, нормативно-правовые акты по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс и по дальнейшему совершенствованию работы избирательных комиссий приобрели первостепенное значение.
В этом году был разработан и принят Избирательный кодекс Республики Узбекистан, который включает в себя все правовые нормы, связанные с подготовкой и проведением выборов. Кодекс разработан на основе анализа избирательного законодательства более чем 50 стран и изучен общественными и международными организациями. В частности, получены рекомендации Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, а также Венецианской комиссии Совета Европы, Содружества Независимых Государств и других международных организаций.
Следует отметить, что впервые в истории Узбекистана миссия БДИПЧ ОБСЕ приглашена за шесть месяцев до выборов. По правилам БДИПЧ эта миссия обычно направляется до начала определенных выборов для оценки избирательной ситуации в стране, включая подготовку к выборам. Ее задача состоит в том, чтобы разработать рекомендации относительно целесообразности деятельности по наблюдению за выборами БДИПЧ.
Проведены встречи экспертов с представителями Центральной избирательной комиссии, Агентства информации и коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан и Министерства иностранных дел Республики Узбекистан. Отмечено, что в рамках визита запланированы встречи с руководителями и представителямигосударственных органов, министерств и ведомств, политических партий и общественных организаций, а также средств массовой информации и институтов гражданского общества.