Эҳтиёжларни баҳолаш Миссияси(ЭБМ)нинг асосий мақсади ташриф буюрилган мамлакатдаги сайлов жараёнини тартибга солувчи ҳуқуқий чора-тадбирлар, шунингдек, сайловларни бошқариш органларининг салоҳияти ва эҳтиёжи, кейинчалик координаторга керакли ёрдамни тақдим этишнинг мақсадга мувофиқлиги бўйича тавсиялар ишлаб чиқишдан иборат.
Миссия одатда сайловчилар учун ахборот ва таълим дастурларини, сайловчиларни рўйхатга олиш ва овоз бериш жараёнларини моддий-техник жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, сайлов комиссиялари ходимларини энг яхши халқаро амалиётлар асосида ўқитишни тавсия қилади.
Тадбир давомида М.Абдусаломов мамлакатимизда сайлов соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот бериб, сайлов комиссиялари фаолияти самарадорлигини ошириш, комиссия аъзоларини ўқитиш, сайлов стандартлари ва тартиб-таомилларини бирлаштирган ягона Сайлов кодексининг қабул қилиниши, сайлов қонунчилигини халқаро норма ва стандартларга мувофиқлаштириш борасида халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда олиб борилаётган ишлар, бу борада қонунчиликка киритилган янгилик ва ўзгартиришлар билан батафсил таништирди.
Учрашув иштирокчилари томонидан мамлакат парламенти ва маҳаллий ҳокимият вакиллик органларига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш, сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакллантириш ва улардан фойдаланиш бўйича долзарб масалалар муҳокама этилди.
Ўз навбатида, делегация аъзолари Ўзбекистонда сайлов қонунчилигини халқаро стандартларга мувофиқлаштириш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар халқаро ҳамжамиятнинг диққат марказида эканлигини таъкидлаб, бу борадаги ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш қўллаб-қувватланишини билдирдилар.
Миссия экспертларини мамлакатимиздаги вазирлик ва идоралар раҳбарлари, сиёсий партиялар ва жамоат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари билан учрашувлар, шунингдек, Фарғона вилоятидаги шу ташкилотлар вакиллари билан учрашувлари ўтказилиши режалаштирилганлиги қайд этилди.

Основной целью МОП является оценка избирательной среды, правовой и институциональной базы регулирующих избирательный процесс, а также потенциала и потребностей различных участников выборов. По итогам оценки Миссией будут разработаны рекомендации для определения вида содействия.
Миссия обычно рекомендует поддержку в оптимизации избирательной правовой базы, а также обучении персонала избирательных комиссий на основе международной практики.
В ходе мероприятия М. Абдусаломов проинформировал о принятии ряда нормативных актов, направленных на совершенствование деятельности Центральной избирательной комиссии, дальнейшей развитии и внедрении информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс. Особое внимание было уделено принятию Избирательного кодекса Республики Узбекистан, в котором унифицированы избирательные стандарты и процедуры, закрепленные в ранее действующих избирательных законах о выборах. Участники встречи обсудили актуальные вопросы подготовки к предстоящим парламентским выборам и местные представительные органы, формирования и использования единого электронного списка избирателей.
В свою очередь, члены делегации подчеркнули важность проводимых реформ в избирательном законодательстве Узбекистана в соответствии с международными стандартами и выразили поддержку развитию сотрудничества в этом направлении.
Было отмечено, что в ходе визита Миссия проведет встречи с представителями министерств и ведомств, политических партий и общественных организаций, представителями средств массовой информации, институтов гражданского общества, а также с представителями этих организаций в Ферганской области.