Тренингдан мақсад – жорий йил декабрь ойида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловларда сайлов комиссияси аъзоларини ўқитиш учун экспертлар ва тренерлар гуруҳини тайёрлаш, уларни сайлов қонунчилигидаги янгиликлардан хабардор қилиш ҳисобланади.
Бунинг учун замонавий таълим технологияларини қўллаган ҳолда Давлат бошқаруви академияси билан биргаликда махсус ўқув дастури ишлаб чиқилди.
Ўқув машғулотларида сайлов комиссиялари ва уларнинг ваколатларини амалда қўллаш, сайлов жараёни иштирокчиларининг мақоми, ҳуқуқ ва мажбуриятлари, сайловчилар рўйхатини шакллантириш борасида махсус ўқув дарслари режалаштирилган.
Шунингдек, сайлов участкаларини жиҳозлаш, муддатидан олдин овоз бериш тартиби, сайлов куни бажариладиган вазифалар, сайлов натижаларини аниқлаш ва эълон қилишга оид кўникмаларини ривожлантириш ҳам машғулотлар кун тартибидан жой олган.
Тренинг жараёнида интерфаол суҳбат, гуруҳий муҳокамада қатнашиш, вазиятларни таҳлил қилиш, ролли ўйинлар, ақлий ҳужум, кичик гуруҳларда ишлаш, баҳс-мунозара, психологик ва ривожлантирувчи машқлар ва тақдимот каби педагогик технологиялар орқали турли вазиятларда муаммоларни ҳал қилиш масалаларига ҳам эътибор қаратилган.
Тренинг якунлари бўйича экспертларда сайловга оид қонунчилик ва сайлов жараёнида вужудга келадиган турли масалалар юзасидан зарурий билим ва кўникмалар шакллантирилади.

Семинар-тренинг, организованный Центральной избирательной комиссией
Цель тренинга – подготовка группы экспертов и тренеров для обучения членов участковых избирательных комиссий в предстоящих выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса, областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов, информирование их о новшествах избирательного законодательства.
Для этого совместно с Академией государственного управления разработана специальная учебная программа с применением современных информационных технологий.
В ходе тренинга планируется проведение специальных учебных занятий, посвященных применению на практике полномочий избирательных комиссий, статусу, правам и обязанностям участников избирательного процесса, формированию списка избирателей.
Также, на повестку дня занятий входят вопросы обучения порядку оснащения избирательных участков, досрочного голосования, развития навык по выполнению задач в день выборов, в определении и объявлении результатов выборов.
В ходе тренинга также будут рассмотрены решения, в различных ситуациях, таких вопросов, как интерактивное общение, анализ ситуаций, ролевые игры, мозговой штурм, работа в малых группах, дискуссия, психологические упражнения и упражнения на развитие и презентация путем педагогических технологий.
По итогам тренинга среди экспертов будут сформированы необходимые знания и навыки по избирательному законодательству и различным ситуациям, возникающим в ходе избирательного процесса.