БМТ Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси Ўзбекистондаги сайловларни ўтказишда ёрдам беришни тавсия этди
Учрашувда сайловларни ўтказишда ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш, шу йилнинг 23-30-июль кунлари БМТ Эҳтиёжларни баҳолаш миссиясининг (ЭБМ) сайловларни ўтказиш билан боғлиқ ташрифи натижаларига кўра Ўзбекистон Республикасида сайлов жараёнини ўтказишга кўмаклашиш масалалари муҳокама этилди.
ЭБМга мамлакатдаги сайлов муҳитини, сайлов жараёнини мувофиқлаштирувчи ҳуқуқий ва институционал доираларни, шунингдек, сайловнинг турли иштирокчилари имкониятлари ва эҳтиёжларини баҳолаш вазифаси юклатилган эди.
ЭБМнинг ҳисоботида БМТнинг Ўзбекистонда сайловларни ўтказишда босқичма-босқич техник кўмак кўрсатиши мумкинлиги таъкидлаб ўтилган.
Учрашув чоғида бўлажак техник кўмакнинг босқичлари атрофлича муҳокама қилинди.
Хусусан, 2019-йилнинг декабрь ойига режалаштирилган сайловларни қамраб олувчи дастлабки босқичда МСКнинг сайлов комиссиялари ходимларини ўқитишга доир ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш, сайловчилар учун ўқув материалларини ишлаб чиқиш ҳамда жамоатчиликка кенг маълумот бериш ва ҳоказолар кўзда тутилган.
Иккинчи босқич 2021-йилнинг сўнггига қадар мўлжалланган бўлиб, МСКнинг институционал ва техник қудратини мустаҳкамлашга қаратилган.
Дан Малиновичнинг ташрифи доирасида Олий Мажлис палаталари, Олий Мажлиснинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили идораси, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Олий суд, Хотин-қизлар қўмитаси, Ўзбекистон ногиронлар ассоциациясида учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.
Учрашувлар давомида билдирилган таклиф ва мулоҳазалар асосида МСК билан яқин ҳамкорликда кенг кўламли лойиҳа ишлаб чиқилади.

Миссия по оценке потребностей ООН рекомендует предоставить помощь в проведении выборов в Узбекистане
Целью встречи явилось обсуждение вопросов по разработке программы содействия выборам, избирательному процессу в Республике Узбекистан по результатам прошедшего 23-30 июля т.г. визита Миссии по оценке потребностей ООН (МОП), связанных с проведением выборов.
Задачи МОП заключались в оценке избирательной среды в стране, правовых и институциональных рамок, регулирующих избирательный процесс, а также потенциала и потребностей различных участников выборов.
В отчете МОП отмечается, что ООН может обеспечить поэтапное целенаправленное техническое содействие в проведении выборов в Узбекистане.
В ходе встречи стороны детально обсудили этапы предстоящего технического содействия.
В частности, предполагается, что первый этап будет охватывать выборы, запланированные на декабрь 2019г. и предусматривает поддержку усилий ЦИК в предоставлении обучения сотрудников избирательных комиссий, разработке учебных материалов для избирателей и информирование общественности и т.д. Второй этап рассчитан до конца 2021г. и будет сосредоточен на укреплении институционального и технического потенциала ЦИК.
В рамках визита Дана Малиновича состоятся встречи в палатах Олий Мажлиса, офисе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека, Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций, Верховном суде, Комитете женщин, Ассоциации инвалидов Узбекистана.
С учетом предложений и рекомендаций, озвученных в ходе встреч будет разработан полномасштабный проект в тесном взаимодействии с ЦИК.