БМТ билан ҳамкорлик доирасида лойиҳа фаолияти йўлга қўйилади
Дан Малинович Марказий сайлов комиссиясига қилган ташрифидан ташқари Олий Мажлис палаталари, Олий Мажлиснинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили идораси, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Олий суд, Хотин-қизлар қўмитаси, Ўзбекистон ногиронлар ассоциациясида ҳам учрашувлар ўтказди.
Жорий йилнинг 10 сентябр куни МСКда мутахассиснинг Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов билан якуний учрашуви бўлиб ўтди.
Ташриф чоғида икки босқичдан иборат кенг кўламли лойиҳанинг келажакдаги асосий йўналишлари муҳокама қилинди. Лойиҳанинг биринчи босқичи сайловга қадар бўлган давр учун, яъни 2019 йилнинг декабрь ойигача мўлжалланган бўлиб, унда МСК фаолиятига ёрдам бериш ва сайловлар бўйича халқаро эксперт белгилаш, сайлов ташкилотларидан ва ОАВда сайлов жараёнларини ёритиш бўйича журналистлар, блогерлар малакасини оширишга қаратилган тадбирларни ўтказишдан иборат.
2020-2021 йилларда лойиҳанинг иккинчи босқичи амалга оширилади ва унда сайловчиларни рўйхатга олиш ва овоз бериш жараёнларини моддий-техник қўллаб-қувватлаш, сайлов қонунчилиги ва замонавий технологиялар бўйича ўқув марказнинг институционал салоҳиятини мустаҳкамлаш ва янада такомиллаштириш, шунингдек, фуқароларнинг сайлов фаоллигини оширишга қаратилган тадбирлар амалга оширилади.
Учрашув якунида томонлар шу йилнинг октябрь ойидан ушбу лойиҳа фаолиятини йўлга қўйиш ҳақида келишиб олдилар.

Запуск проектной деятельности в рамках сотрудничества с ООН
Помимо встречи, проведенной в ЦИК, Дан Малинович также провёл встречи в палатах Олий Мажлиса, офисе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека, Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций, Верховном суде, Комитете женщин, Ассоциации инвалидов Узбекистана.
10 сентября т.г. в ЦИК состоялась заключительная встреча Д. Малиновича с Председателем Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломовым.
В ходе встречи были обсуждены основные направления будущего полномасштабного проекта, состоящего из двух этапов. Первый этап проекта рассчитан на период до выборов - декабрь 2019г., в ходе которого предусматривается привлечение международного эксперта для оказания консультаций для работников ЦИК, участия в правовой подготовке организаторов выборов, повышении квалификации представителей СМИ в сфере освещения избирательных процессов в стране.
На втором этапе проекта на период 2020-2021гг. предусматривается осуществление материально-технической поддержки процессов регистрации и голосования избирателей, укрепления институционального потенциала ЦИК, прежде всего Учебного центра по избирательному законодательству и современным технологиям, дальнейшее совершенствование избирательного законодательства, а также повышение электоральной активности граждан.