Ўзбекистонга ЕХҲТ ДИИҲБнинг сайлов жараёнларини кузатиш буйича тўлақонли миссияси ташриф буюрди
2019 йилнинг 23 ноябрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг (ДИИҲБ) сайлов жараёнларини кузатиш буйича тўлақонли миссияси жорий йил 22 декабрда мамлакатимизда бўлиб ўтадиган сайловларни кузатиш мақсадида юртимизга ташриф буюрди.
Миссияни италиялик Каэтана Де Зулуэта Оутрам бошқаради. Миссия таркибидан сиёсий, сайловлар, юридик ва ОАВ масалалари бўйича экспертлар ўрин олган.
Халқаро кузатувчилардан иборат делегация аъзолари Марказий сайлов комиссияси раҳбарияти билан учрашди.
Учрашув чоғида, мамлакатимизда сайлов қонунчилиги халқаро стандартлар ва ижобий хорижий амалиётга мувофиқ такомиллаштириб борилаётганлигига алоҳида урғу берилди. Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов бу борада сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, сайлов комиссиялари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича норматив ҳуқуқий ҳужжатлар муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Хусусан, республикада сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати шакллантирилди. СЯЭР асосида Сайлов жараёнини бошқариш бўйича ахборот тизими (СЖБАТ) жорий этилди. У ўз ичига бир қатор вазифаларни қамраб олган. Жумладан, бу тизим фуқароларни сайлов участка комиссияларига тақсимлаш, сайловчини ўзи яшаб турган жойга алоқадор участка ҳақида маълумот олиш ҳамда округ ва участка сайлов комиссиялари фаолиятини осонлаштириш имкониятини беради.
Жорий йилги сайловларда 20 млн 600 мингга яқин сайловчининг овоз бериши кутилмоқда. Уларнинг 2 млндан ортиғини биринчи марта сайловда қатнашадиган ёшлар ташкил этади.
Қолаверса, 2019 йил мамлакатимиз тарихида илк бор сайлов билан боғлиқ барча ҳуқуқий меъёрларни ўз ичига қамраб олган яхлит қонун ҳужжати – Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси қабул қилинди. Ушбу муҳим ҳужжатни ишлаб чиқиш жараёнида 50 дан ортиқ хорижий давлатнинг сайлов қонунчилиги таҳлил қилинди. Кенг жамоатчилик муҳокамаси ва халқаро ташкилотлар экспертизасидан ўтказилиб, ҳаётга татбиқ этилди. Мамлакат телерадиоканаллари ва босма ОАВларида 17 200га яқин кўрсатув, эшиттириш, мақола ва хабарлар эълон қилинди, дейилди мулоқот давомида.
Шу йилнинг июль ойида Марказий сайлов комиссияси томонидан юртимизда ўтказилажак муҳим сиёсий тадбирни очиқ ва ошкора, умумэътироф этилган халқаро сайлов стандартларига мувофиқ равишда ўтказиш бўйича комплекс тайёргарлик кўрилди. Ушбулар инобатга олиниб, халқаро мажбуриятлардан келиб чиққан ҳолда сайлов жараёни ва бўлажак сайловларга ҳозирлик кўришни баҳолаш учун ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси вакиллари таклиф этилган эди.
Ўшанда республикамизда бўлган ЕХҲТ ДИИҲБнинг Эҳтиёжларни баҳолаш бўйича миссия (ЭБМ) мамлакатда эркин ва демократик сайловлар ўтказилишини таъминлаш бўйича амалга оширилган чора-тадбирларни ижобий баҳолади.
Хусусан, ЕХҲТ ДИИҲБ ЭБМнинг ҳисоботида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиёт ва давлат бошқаруви соҳасида, шу жумладан валютани тартибга солишни либераллаштириш, виза режимини соддалаштириш ва қўшнилар билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш, бир қанча сиёсий маҳбусларни озод этиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимидаги узоқни кўзлаб амалга оширилаётган ислоҳотларнинг янги босқичи кенг кўламли миссияни жўнатиш учун асос бўлиши таъкидланган эди.
Ҳисоботда сайловлар сайлов қонунчилиги сезиларли даражада янгиланган шароитда ўтиши алоҳида таъкидланган. Ўзбекистон томонидан жазони ўташ жойларида сақланаётган айрим тоифадаги шахсларнинг сайловларда иштироки борасидаги чекловларнинг олиб ташлангани; тўғридан-тўғри сайлов принципларига зид бўлган Қонунчилик палатасидаги ўринлар учун квоталар институтининг бекор қилингани ва ЕХҲТнинг яна бошқа бир қатор тавсиялари бажарилгани ижобий баҳоланган эди.
Айтиш ўринлики, мамлкатимизга ташриф буюрган сайловни кузатиш миссияси сайловни баҳолашда ЕХҲТ мажбуриятлари, демократик сайлов ўтказилишининг халқаро стандартлари ва талаблари ҳамда миллий қонунчиликка таянади. Кузатувчилар сайлов кампанияси тадбирларини, сайлов маъмурияти ва мутасадди ташкилотлар фаолиятини, қонунчиликка риоя қилиш жараёнларини кузатади. Экспертлар сайлов тадбирлари оммавий ахборот воситалари томонидан ёритилишини мониторинг қилиб боради.
ЕХҲТ ДИИҲБ Кузатувчилари чекланган миссиясининг ўттизга яқин кузатувчиси қатнашган аввалги парламент сайловларидан фарқли ўлароқ, бўлажак сайловларда уч юзга яқин вакил иштирок этиши кутилмоқда. Сайлов куни кузатувчилар сайлов участкаларининг очилиши, овоз бериш жараёни, овозларни санаш ва унинг натижаларини тақдим қилиш жараёнларини кузатади.

Полномасштабная Миссия Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ прибыла в Узбекистан для наблюдения за избирательными процессами.
23 ноября 2019 года полномасштабная миссия Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по Безопасности и Сотрудничеству в Европе прибыла в нашу страну, для наблюдения за избирательными процессами в ходе выборов 22 декабря.
Миссию возглавляет эксперт из Италии Каэтана Де Зулуэта Оутрам. В состав миссии вошли также эксперты по вопросам политического характера, выборов, юридической составляющей и СМИ.
Делегация в составе международных наблюдателей встретилась с руководством Центральной избирательной комиссии.
В ходе диалога было особо подчеркнуто, что национальное избирательной законодательство Узбекистана совершенствуется на основе международных стандартов и лучшей зарубежной практики. И как отметил председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов, в этом плане важную роль играют внедрение в избирательный процесс современных информационных технологий, а также нормативно-правовые документы направленные на совершенствование деятельности избирательных комиссий.
В частности, был сформирован Единый электронный список избирателей, на базе которого была внедрена Информационная система по управлению избирательным процессом. Она включает в себя целый ряд функций. К примеру, система распределяет граждан по избирательным участкам, содействует избирателям в получении необходимой информации об участке по месту их проживания и имеющего непосредственное отношение к ним, значительно облегчает деятельность окружных и участковых избирательных комиссий.
В выборах этого года ожидается участие около 20 миллионов 600 тысяч граждан, из которых более 2 миллионов примут участие в голосовании впервые.
Говорилось о том, что в этом году впервые в истории республики, был разработан и принят единый законодательный документ, вобравший в себя все правовые нормы, связанные с выборами- Избирательный кодекс Узбекистана, который разрабатывался на основе тщательного анализа избирательного законодательства более 50 стран, получил широкое общественное обсуждение и прошел экспертизу международных организаций, что на телерадиоканалах и в печатных СМИ Узбекистана вышло в эфир и издано около 17200 единиц теле и радиопередач, статей, роликов и информационных материалов на тему выборов.
Необходимо отметить, что с учетом проведения комплексных подготовительных работ в преддверии важного политического события, исходя из международных обязательств, готовности открыто и прозрачно, в соответствии с общепризнанными международными избирательными стандартами, провести выборы, в июле этого года Центральная избирательная комиссия отправила приглашение БДИПЧ ОБСЕ, для оценки предвыборной ситуации и хода подготовки к предстоящим выборам.
Тогда миссия по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ дала положительную оценку принятым мерам по обеспечению проведения демократических и свободных выборов в стране.
В частности, в отчете миссии по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ отмечено, что новый этап, проводимых под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиеева масштабных, долгосрочных реформ в экономике и государственном управлении, в том числе по либерализации валютного рынка, упрощения визового режима и установления сотрудничества с соседними странами, освобождения политических заключенных и реформирования правоохранительной системы является основанием для направления полномасштабной миссии.
В отчете особо отмечено, что выборы в парламент и местные Кенгаши этого года пройдут в значительной степени в обновленных условиях.  В отчете была дана положительная оценка исключению запрета на участие в выборах некоторых категорий лиц, содержащихся в местах заключения, упразднению института выделения квот для мест в Законодательной палате, что полностью противоречит избирательным принципам и еще по ряду рекомендаций ОБСЕ, которые были учтены в ходе разработки нового избирательного кодекса.
Нельзя не сказать и том, что прибывшая к нам в страну наблюдательная миссия в своей деятельности основывается на обязательства ОБСЕ, международные стандарты по проведению демократических выборов и национальное законодательство. Наблюдатели будут наблюдать за мероприятиями избирательной кампании, деятельностью администрации по выборам и ответственных организаций, процессом соблюдения законодательства. Эксперты будут проводить мониторинг за освещением в СМИ мероприятий, связанных с выборами.
По сравнению с прошлыми парламентскими выборами, когда в состав ограниченной миссии БДИПЧ ОБСЕ входило около 30 наблюдателей, в этом году ситуация кардинальным образом поменялась. В предстоящих выборах ожидается участие около 300 наблюдателей полномасштабной миссии. В день выборов наблюдатели будут наблюдать за процессами открытия избирательных участков, голосования, подсчета голосов и представления итогов.