Ўзбекистонга ЕХҲТ ДИИҲБнинг сайлов жараёнларини кузатиш буйича тўлақонли миссияси ташриф буюрди
2019 йилнинг 23 ноябрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг (ДИИҲБ) сайлов жараёнларини кузатиш буйича тўлақонли миссияси жорий йил 22 декабрда мамлакатимизда бўлиб ўтадиган сайловларни кузатиш мақсадида юртимизга ташриф буюрди.
Миссияни италиялик Каэтана Де Зулуэта Оутрам бошқаради. Миссия таркибидан сиёсий, сайловлар, юридик ва ОАВ масалалари бўйича экспертлар ўрин олган.
Халқаро кузатувчилардан иборат делегация аъзолари Марказий сайлов комиссияси раҳбарияти билан учрашди.
Учрашув чоғида, мамлакатимизда сайлов қонунчилиги халқаро стандартлар ва ижобий хорижий амалиётга мувофиқ такомиллаштириб борилаётганлигига алоҳида урғу берилди. Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов бу борада сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, сайлов комиссиялари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича норматив ҳуқуқий ҳужжатлар муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Хусусан, республикада сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати шакллантирилди. СЯЭР асосида Сайлов жараёнини бошқариш бўйича ахборот тизими (СЖБАТ) жорий этилди. У ўз ичига бир қатор вазифаларни қамраб олган. Жумладан, бу тизим фуқароларни сайлов участка комиссияларига тақсимлаш, сайловчини ўзи яшаб турган жойга алоқадор участка ҳақида маълумот олиш ҳамда округ ва участка сайлов комиссиялари фаолиятини осонлаштириш имкониятини беради.
Жорий йилги сайловларда 20 млн 600 мингга яқин сайловчининг овоз бериши кутилмоқда. Уларнинг 2 млндан ортиғини биринчи марта сайловда қатнашадиган ёшлар ташкил этади.
Қолаверса, 2019 йил мамлакатимиз тарихида илк бор сайлов билан боғлиқ барча ҳуқуқий меъёрларни ўз ичига қамраб олган яхлит қонун ҳужжати – Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодекси қабул қилинди. Ушбу муҳим ҳужжатни ишлаб чиқиш жараёнида 50 дан ортиқ хорижий давлатнинг сайлов қонунчилиги таҳлил қилинди. Кенг жамоатчилик муҳокамаси ва халқаро ташкилотлар экспертизасидан ўтказилиб, ҳаётга татбиқ этилди. Мамлакат телерадиоканаллари ва босма ОАВларида 17 200га яқин кўрсатув, эшиттириш, мақола ва хабарлар эълон қилинди, дейилди мулоқот давомида.
Шу йилнинг июль ойида Марказий сайлов комиссияси томонидан юртимизда ўтказилажак муҳим сиёсий тадбирни очиқ ва ошкора, умумэътироф этилган халқаро сайлов стандартларига мувофиқ равишда ўтказиш бўйича комплекс тайёргарлик кўрилди. Ушбулар инобатга олиниб, халқаро мажбуриятлардан келиб чиққан ҳолда сайлов жараёни ва бўлажак сайловларга ҳозирлик кўришни баҳолаш учун ЕХҲТ ДИИҲБ миссияси вакиллари таклиф этилган эди.
Ўшанда республикамизда бўлган ЕХҲТ ДИИҲБнинг Эҳтиёжларни баҳолаш бўйича миссия (ЭБМ) мамлакатда эркин ва демократик сайловлар ўтказилишини таъминлаш бўйича амалга оширилган чора-тадбирларни ижобий баҳолади.
Хусусан, ЕХҲТ ДИИҲБ ЭБМнинг ҳисоботида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиёт ва давлат бошқаруви соҳасида, шу жумладан валютани тартибга солишни либераллаштириш, виза режимини соддалаштириш ва қўшнилар билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш, бир қанча сиёсий маҳбусларни озод этиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимидаги узоқни кўзлаб амалга оширилаётган ислоҳотларнинг янги босқичи кенг кўламли миссияни жўнатиш учун асос бўлиши таъкидланган эди.
Ҳисоботда сайловлар сайлов қонунчилиги сезиларли даражада янгиланган шароитда ўтиши алоҳида таъкидланган. Ўзбекистон томонидан жазони ўташ жойларида сақланаётган айрим тоифадаги шахсларнинг сайловларда иштироки борасидаги чекловларнинг олиб ташлангани; тўғридан-тўғри сайлов принципларига зид бўлган Қонунчилик палатасидаги ўринлар учун квоталар институтининг бекор қилингани ва ЕХҲТнинг яна бошқа бир қатор тавсиялари бажарилгани ижобий баҳоланган эди.
Айтиш ўринлики, мамлкатимизга ташриф буюрган сайловни кузатиш миссияси сайловни баҳолашда ЕХҲТ мажбуриятлари, демократик сайлов ўтказилишининг халқаро стандартлари ва талаблари ҳамда миллий қонунчиликка таянади. Кузатувчилар сайлов кампанияси тадбирларини, сайлов маъмурияти ва мутасадди ташкилотлар фаолиятини, қонунчиликка риоя қилиш жараёнларини кузатади. Экспертлар сайлов тадбирлари оммавий ахборот воситалари томонидан ёритилишини мониторинг қилиб боради.
ЕХҲТ ДИИҲБ Кузатувчилари чекланган миссиясининг ўттизга яқин кузатувчиси қатнашган аввалги парламент сайловларидан фарқли ўлароқ, бўлажак сайловларда уч юзга яқин вакил иштирок этиши кутилмоқда. Сайлов куни кузатувчилар сайлов участкаларининг очилиши, овоз бериш жараёни, овозларни санаш ва унинг натижаларини тақдим қилиш жараёнларини кузатади.

On November 23, 2019, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) mission visited Uzbekistan to monitor the elections on 22 December.
The mission is headed by Kaetana De Zulueta Outram(from Italy). The mission consists of the experts on political, election, legal and mass media issues.
The international observers delegation also met with the heads of the Central Election Commission.
During the meeting, special attention was paid to the recently renewed electoral legislation that meets international standards and positive foreign practice. As the chairman of the Central Election Commission M. Abdusalomov noted that the adoption of modern information and communication technologies to the electoral process are very important on further improvement of the election commissions works. In addition, this year, for the first time in the history of our country, a comprehensive legislative framework - the Election Code of the Republic of Uzbekistan - has been developed and adopted, and this important document has been analyzed by more than 50 countries and international organizations.
In particular, a single electronic list of voters has been formed in the country. A SYAER-based Election Management Information System has been introduced. It covers a range of tasks. In particular, this system allows the distribution of citizens to precinct election commissions, information about the precinct in which they live, and facilitates the work of district and precinct election commissions.
About 20,600,000 voters are expected to vote in the forthcoming elections. More than 2 million of them are young people,and they will participate in the elections for the first time.
It should be noted that in July of this year, the Central Election Commission proposed the OSCE ODIHR to assess the pre-election situation and preparations for the forthcoming elections, taking into account international commitments and the readiness of our country to hold an important political event openly and publicly, in accordance with generally recognized international electoral standards. At that time, the OSCE ODIHR Needs Assessment Mission (NAM) positively evaluated the taken measures to ensure free and democratic elections in our country.
In particular, the OSCE ODIHR’s report highlights that under the leadership of President Shavkat Mirziyayev, In Uzbekistan has been pursued large scale reforms in almost all spheres, such as: economic and public administration. Particularly, the several reforms as: currency liberalization, visa-free regime and the reforms on foreign policy, closer cooperation with neighbors, the release of several political prisoners, and law enforcement are the fundament for the further development of Uzbekistan. It was noted that a new phase of large-scale reforms would be the basis for sending a mission.
The report emphasizes that the elections will be held according to the renewed electoral legislation. In accordance with OSCE recommendations, restrictions on the participation of certain categories of persons in the penitentiary system were removed, moreover, quota institute for seats in the Legislative Chamber also reformed, limitation was canceled (which was directly against to the international standards), and the implementation of other OSCE recommendations hopefully, will lead to held upcoming elections open and in democratic manner.
It should be noted that the election observation mission during their authority, bases on OSCE commitments, international standards and requirements for democratic elections and national legislation. The main functions of the experts are monitoring election campaign activities, election administrations’ works and their compliance by law. Moreover, the experts monitor the mass media coverage of the election campaign.
Unlike previous parliamentary elections, which were attended by limited amount of observers which consisted of about thirty people, in this year near to 300 representatives of the OSCE ODIHR Observation Mission are expected to take part in the forthcoming elections. On election day, experts will observe the opening of polling stations, the process of voting, counting and presenting the results.