Бўлажак парламент ва маҳаллий сайловларда ОАВ нинг тутган ўрни
Тошкентда 2019 йилдаги сайлов кaмпанияси даврида кўмак беришга йўналтирилган БМТ ТД (Бирлашган миллатлар ташкилотининг Тараққиёт дастури)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси Марказий сайлов комиссияси билан ҳамкорликдаги лойиҳа фаолияти доирасида сайлов жараёни иштирокчилари учун семинар-тренингларга старт берилди.
Сайлов жараёни иштирокчилари учун «Бўлажак парламент ва маҳаллий сайловларда ОАВнинг ўрни» мавзусидаги ўқув тадбирлари 2019 йилнинг 13 ноябрдан 15 ноябригача давом этади.
13 ноябрь куни семинар тренингларнинг биринчиси Марказий сайлов комиссияси котибияти масъул ходимлари учун ташкил этилди.
Марказий сайлов комиссияси аъзоси Гулноза Раҳимова ўз кириш сўзида таъкидлаб ўтганидек, «Ўқув тренингларининг асосий мақсади - бу сайлов жараёни иштирокчиларини сайлов менежменти билан таништириш, сайловларни ёритиб бориш принциплари, сайлов жараёнида ОАВ ҳуқуқ ва мажбуриятлари, сайлов компанияси даврида аҳлоқ кодекси, қолаверса, сайлов тизимини белгилайдиган тушунчалардан тўғри фойдаланишни ўргатишдан иборатдир».
Семинар- тренингларни ўтказиш учун БМТ ТД халқаро экспертлари жалб этилди.
БМТ ТД лойиҳаси координатори Георгий Бараташвили айтганидек: «Бу кўп қиррали аҳамиятга молик дастур. Биз бир гуруҳ журналистларга жаҳон стандартлари даражасида ўқиш имконини таклиф этмоқдамиз. Бу имконият ҳақиқатдан ҳам, вазиятни ўзгартиради, айниқса, онлайн-ОАВ соҳасида зарур кўникмалар даражасини оширади».
Таъкидланганидек, журналистлар — демократиянинг асосий воситаларидан бири бўлиб, ОАВлар иштирокисиз эса демократик сайловларни  ўтказиб бўлмайди. Эркин ва адолатли сайловлар — бу нафақат танлаш эркинлиги ва қандай овоз беришлигини англаб етишлари, балки сайловларга жалб этиш жараёнидир: сайловчиларнинг иштироки ва сиёсий партиялар, номзодлар ҳамда сайлов жараёни ҳақидаги маълумотларнинг мавжудлигидир.
Бундан ташқари, демократик сайловларда ОАВлар уларнинг муҳим воситачиси бўлиб, сайловларнинг очиқ ва ошкоралигини таъминлайди. Айнан шунинг учун, журналистлар ҳамда сайлов жараёни иштирокчиларининг, уларнинг ахборотга аниқ талабларини ҳисобга олган ҳолда,  сайлов компаниялари бўйича мониторинг ва ҳисобот жараёнини, этика қоидаларини, халқаро стандартлар ҳамда ижтимоий тармоқлардан самарали фойдаланишлари бўйича ўқитилиши зарурдир.
Навбатдаги семинар-тренинглар МСКнинг Халқаро матбуот маркази ва унинг ҳудудий бўлимлари вакиллари, шунингдек, сайловга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш даврида аккредитациядан ўтказилган маҳаллий журналистлар учун ҳам ўтказилади.

THE ROLE OF THE MEDIA IN THE UPCOMING PARLIAMENTARY AND LOCAL ELECTIONS
In Tashkent, a circle of the training seminars was started for participants of the election process as part of the Plan of practical measures for the implementation of project activities of the UNDP Office in Uzbekistan in conjunction with the CEC, aimed at providing assistance for the period of the 2019 election campaign.
Training events for participants in the election process from the series of training seminars on the theme “The role of the media in the upcoming parliamentary and local elections” will be held from November 13 to 15, 2019.
The first such training seminar was held today for senior officials of the CEC Secretariat.
As the CEC member Gulnosa Rakhimova noted in her welcoming speech: “The main purpose of the training is to familiarize the electoral process participants with the field of electoral management, the principles of election coverage, the rights and obligations of the media in the electoral process, the code of conduct in the election campaign, and training them in the proper use of concepts that define the electoral system.”
International experts from UNDP were involved in the training workshops.
“This is a multifaceted and ambitious project. We offer a world-class training opportunity to a group of journalists. This will really change the situation, develop the necessary skills, especially in the field of online media,” said Georgy Baratashvili, UNDP project manager.
It was noted that journalists are one of the most important tools of democracy, and democratic elections are impossible without the media. Free and fair elections are not only freedom of choice and understanding of how to vote, but also the process of involvement: voter participation in public campaigns and the availability of information about political parties, candidates and the election process itself.
In addition, the mass media act as the most important tool of democratic elections, ensuring the transparency of the process. Therefore, it is necessary to train journalists and representatives of electoral bodies so that they better understand the process of monitoring and reporting on election campaigns, ethical standards, international standards and ways to effectively use social networks, including their specific information requirements.
The next thematic training seminars will be held for employees of the International Press Center at the CEC and its regional branches, as well as for national journalists which accredited for the period of preparation and conduct of the elections.