МДҲ Парламентлараро ассамблеяси кузатувчилари билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси сайловини кузатиш ва мониторинг қилиш мақсадида мамлакатимизга ташриф буюрган МДҲнинг Парламентлараро Ассамблеяси халқаро кузатувчилари 2019 йилнинг 2 декабрь куни Марказий сайлов комиссияси Раҳбарлари билан учрашди.
Узоқ муддатли кузатувчилар миссиясига  МДҲнинг Парламентлараро Ассамблеяси (МДҲ ПА) иштирокчи-давлатларининг демократияни ривожлантириш, парламентаризм ва фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларига риоя этишини мониторинг қилиш халқаро институти директори вазифасини бажарувчиси Е.В.Голоулина бошчилик қилмоқда.
Марказий сайлов комиссияси Раиси М.Абдусаломов МДҲнинг Парламентлараро Ассамблеясидан халқаро кузатувчилар миссияси вакилларига жорий йил бўлиб ўтадиган парламент сайловлари “Янги Ўзбекистон - янги сайловлар” шиори остида ташкил этилаётганлиги, хусусан, сайлов комиссиялари аъзоларининг сайлов қонунчилиги ҳақидаги назарий билимлари ва амалий тажрибасини ошириш, сайлов жараёнига замонавий АКТни жорий этиш, сайлов қонунчилигини тарғиб қилиш ойлигини ташкил қилиш ва ўтказиш, сиёсий тадбирларда ёшларнинг фаоллигини, хотин-қизларнинг сайловлардаги ролини янада кучайтириш, имконияти чекланган фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтди.
Учрашувда таъкидланганидек, республикада сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати шакллантирилди. СЯЭР асосида Сайлов жараёнини бошқариш бўйича ахборот тизими (СЖБАТ) жорий этилди. У ўз ичига бир қатор функцияларни қамраб олган. Жумладан, бу тизим фуқароларни сайлов участкалари бўйича тақсимлаш, сайловчи ўзи овоз берадиган сайлов участкаси ҳақида маълумот олиш, шунингдек, тизимдаги қулайликлар округ ва участка сайлов комиссиялари фаолиятини осонлаштириш имкониятини беради.
Сайловчилар ягона электрон рўйхатида сайловларда иштирок этиши кутилаётган 20 млн 600 мингга яқин сайловчининг рўйхати шакллантирилган. Уларнинг 2 млндан ортиғини биринчи марта сайловда қатнашадиган ёшлар ташкил этади, дейилди учрашувда.
Маълумот ўрнида таъкидлаб ўтиш жоиз, 1992 йилнинг 27 март  куни Олма-ота шаҳрида (Қозоғистон Республикаси) иштирокчи давлатлар парламент раҳбарлари - таъсисчилар томонидан имзоланган келишувга мувофиқ, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги иштирокчи - давлатлар парламентлараро ассамблеясига асос солинган.
1995 йилнинг 26 май куни эса МДҲ давлат раҳбарлари МДҲ иштирокчи - давлатлар Парламентлараро Ассамблеяси ҳақидаги Конвенцияни имзолаганлар. Бу ўз навбатида Ҳамдўстликнинг аъзо давлатлари парламентлари томонидан ратификация қилинган. Мазкур хужжатга кўра, Парламентлараро Ассамблея халқаро ташкилот мақомига эга бўлди.
Сермазмун ўтган учрашувда бу йилги сайловларнинг очиқ ва шаффоф, халқаро нормаларга мувофиқ ўтишига тилак билдирилди. Тадбир якунида меҳмонларга сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир барча тадбирларда, шунингдек, сайлов куни овоз бериш хоналарида ва овозларни санаб чиқишда қатнашиш ҳуқуқини берадиган тегишли намунадаги мандатлар топширилди.
Маълумот учун:
Парламентлараро Ассамблея:
иштирокчи-давлатлар турли жабҳаларидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилади, мазкур йўналишдаги ўз тавсияларини давлат раҳбарлари ҳузуридаги кенгашга ёки ҳукумат раҳбарлари ҳузуридаги кенгашга ёки МДҲнинг бошқа ваколатли органларига, парламентларига юборади;
Давлат раҳбарлари ҳузуридаги кенгаш ва ҳукумат раҳбарлари ҳузуридаги кенгаш томонидан тақдим этилган масалаларни кўриб чиқади, ҳамда мазкур иш бўйича ўзининг тавсияларини Давлат раҳбарлари ҳузуридаги Кенгаш ёки ҳукумат раҳбарлари ҳузуридаги Кенгаш ҳамда МДҲ бошқа органларига юборади;
иштирокчи-давлатлар қонунчилигини мутаносиблаштириш бўйича тавсияларни қабул қилади;
Намунавий қонун хужжатларини қабул қилади ва тегишли тавсиялар билан уларни МДҲ ПАА Конвенциясининг қатнашчилари бўлган давлатлар парламентига юборади.
МДҲга аъзо давлатлар парламентлари томонидан Ҳамдўстлик доирасида тузилганг шартномаларни тасдиқлаш учун тартиб-тамойилларни синхронлаштириш бўйича тавсияларни қабул қилади;
Иштирокчи-давлатлар қонунчилигини Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги доирасида ушбу давлатлар томонидан тузилган халқаро шартномалар қоидаларига(низомларига) мувофиқлаштириш бўйича тавсияларни қабул қилади;
иштирокчи давлатлар ўртасида ҳуқуқий аҳамиятга молик маълумотлар айирбошланишига доир ўзининг амалий ёрдамини кўрсатади;
Парламентлараро ҳамкорликнинг бошқа масалаларида ҳам ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилади.
МДҲ ПА асосий вазифаларидан яна бири – сайлов жараёнларини кузатишдан иборат.
Кузатувчилар ва экспертлар сайлов қонунчилигини таҳлил қилиб, хулосалар чиқарадилар, ютуқ ва камчиликлар борасида ўз тавсияларини берадилар. Сайлов жараёнларини кузатиш Парламентлараро Ассамблеянинг муҳим бўлинмаларидан бири – Иштирокчи-давлатларнинг демократияни ривожлантириш, парламентаризм ва фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларига риоя этишини мониторинг қилиш халқаро институти томонидан мувофиқлаштирилади.

Встреча с наблюдателями Межпарламентской ассамблеи СНГ
Международные наблюдатели Межпарламентской ассамблеи СНГ прибывшие к нам в страну в целях наблюдения и мониторинга выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса 2 декабря 2019 года провели встречу с руководством ЦИК.
Во главе долгосрочной миссии в составе участников Межпарламентской ассамблеи СНГ, прибыла и.о. директора института развития демократии, парламентаризма и соблюдения избирательных прав граждан Е.В.Голоулина.
Председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов подробно проинформировал представителей наблюдательной миссии от МПА СНГ об организации нынешних выборов под лозунгом "Новый Узбекистан - новые выборы'', в частности, о проделанной работе по повышению теоретических  знаний и практических навыков членов избирательных комиссий, внедрению ИКТ в избирательный процесс, организации и проведения месячника пропаганды Избирательного законодательства, повышения активности и роли молодежи, женщин в политических мероприятиях, обеспечении прав граждан с ограниченными возможностями.
Особо отмечалось формирование Единого электронного списка избирателей. На его основе была внедрена информационная система по управлению избирательным процессом, которая вобрала в себя ряд функций. К примеру, данная система даёт возможность распределения граждан по избирательным участкам, получения информации о своем избирательном участке, к тому же системные удобства существенно упрощают деятельность окружных и участковых избирательных комиссий.
В Едином электроном списке граждан сформирован перечень из 20 миллионов 600 тысяч граждан. 2 миллиона из них впервые примут участие в голосовании.
Заметим, что начало деятельности МПА СНГ было положено в соответствии с соглашением от 27 марта 1992 года в г.Алма-Ата со стороны руководителей парламентов участников объединения.
26 мая 1995 года руководители стран СНГ, подписали Конвенцию о МПА СНГ стран-участниц СНГ. Она в свою очередь была ратифицирована парламентами содружества. В соответствии с данным документом МПА СНГ получила статус международной организации.
В ходе встречи, прошедшей в деловой обстановке, отмечалось, что стороны возлагают надежду на проведение предстоящих выборов в обстановке открытости, беспристрастности, в соответствии со всеми международными нормами. В заключении членам наблюдательной миссии были вручены мандаты соответствующего образца, дающие право принимать участие во всех мероприятиях, связанных с организации проведения выборов, в том числе в процессе голосования и подсчёта голосов.
Справка:
МПА СНГ - обсуждает различного рода вопросы сотрудничества в различных сферах между странами - членами СНГ, направляет свои рекомендации по данным вопросам Советам глав государств или правительств стран-членов СНГ, другим уполномоченным органам СНГ, парламентам; рассматривает вопросы, представленные Советами глав государств или глав правительств и направляет свои рекомендации данным Советам или уполномоченным органам; даёт рекомендации по сбалансированности законодательств стран-членов СНГ; принимает показательные законодательные акты и вместе с соответствующими рекомендациями отправляет их в парламенты участников Конвенции МПА СНГ; принимает рекомендации по синхронизации порядка утверждения договорам принятых в рамках СНГ; даёт рекомендации по соответствию законодательств стран-членов СНГ принятым международным договором и нормам. Оказывает практическую помощь в обмене данных правового значения между странами-членами СНГ. Обсуждает многовекторные вопросы межпарламентского сотрудничества.
Одна из основных задач МПА СНГ - наблюдение за выборами. Наблюдатели и эксперты, анализируя избирательное законодательство дают рекомендации и заключения относительно положительных сторон и недостатков. Координация данного процесса осуществляется одним из ведущих отделений МПА СНГ - Международным институтом развития демократии, парламентаризма и мониторинга соблюдения избирательных прав граждан стран-членов СНГ.