ОЛИЙ МАЖЛИСНИНГ ҚОНУНЧИЛИК ПАЛАТАСИ УЧУН НОМЗОДЛАРИ БИЛАН ДАВРА СУҲБАТИ ПРЕСС РЕЛИЗИ
2019 йил 12 декабр куни Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро матбуот марказида Олий Мажлис Қонунчилик палатасида депутатликка номзодлар билан давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбати шаклида ташкил этилган тадбирда БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси - Хелена Фрейзер,  АҚШнинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси - Дэниел Розенблюм, Кореянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси - Кан Чжэ Квон, Буюк Британия ва Шимолий Ирландиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси - Тимоти Торлот иштирок этди. Шунингдек, учрашувда Бешта сиёсий партия номзодлар: Расул Кушербаев - Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан номзод, Ойдин Абдуллаева - номзод "Адолат" сотсиал-демократик партияси номзоди,  Нодир Тилаволдиев - "Миллий тикланиш" демократик партияси, Зухра Шадиева - Ўзбекистон Халқ демократик партияси, Фируза Ғаниева - Ўзбекистон Экологик партияси номзодлари ва ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Кун тартибига кўра давра суҳбати давомида элчилар, БМТ коррдинатори ва сиёсий партияларнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси номзодлари ўртасида қисқача танишув суҳбати бўлиб ўтди. Учрашувдан кўзланган мақсад сиёсий партия номзодлари билан яқиндан танишиш бўлиб, иштирокчилар сайлов қонунчилигидаги ўзгаришлар ва уларнинг 22 декабр куни бўлажак сайловларда амалда қўлланилиши ҳақида суҳбатлар бўлиб ўтди.
Тадбирни Марказий сайлов комиссияси аъзоси Шерзодхон Қудратхўжаев олиб борди. У ўз нутқида Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайловларига муддатидан олдин овоз бериш бошланганини таъкидлади.
Савол-жавоб шаклида ўтган учрашув давомида хорижлик меҳмонлар номзодларнинг Ўзбекистон Республикаси парламенти фаолияти тўғрисидаги янги қарашлари Ўзбекистоннинг келгусидаги истиқболи учун муҳимлиги таъкидлашди ва номзодларга қатор саволларни берди. Жумладан,
Шунингдек, учрашувда Қонунчилик палатасига даъвогар сиёсий партиялардан номзодлар меҳмонларни ўз қарашлари ва сайловолди дастурлари билан таништирди.Тадбирда ОАВ вакиллари ҳам иштирок этдилар ва тадбир сўнгида иштирокчиларга ўз саволлари билан мурожаат қилдилар.

12 декабря 2019 года в Международном пресс-центре Центральной избирательной комиссии состоялась встреча с кандидатами, баллотирующимися на места в Законодательную палату Олий Мажлиса.
В мероприятии, организованном в формате встречи, приняли участие Постоянный Координатор ООН в Узбекистане - Хелена Фрейзер, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Узбекистане - Дэниел Розенблюм, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Узбекистане - Кан Чжэ Квон, Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Узбекистане - Тимоти Торлот, кандидаты от пяти политических партий: Расул Кушербаев – кандидат от Либерально-демократической партии Узбекистана, Ойдин Абдуллаева – кандидат от социал-демократической партии “Адолат”, Нодир Тилаволдиев – кандидат от демократической партии “Миллий Тикланиш”, Зухра Шадиева – кандидат от Народно-демократической партии Узбекистана, Фируза Ганиева – кандидат от экологической партии Узбекистана , а также представители СМИ.
В повестку дня вошли вопросы ознакомления Чрезвычайных и Полномочных послов вышеперечисленных стран с кандидатами от политических партий, баллотирующихся в Законодательную палату Олий Мажлиса. Также были рассмотрены изменения в избирательном законодательстве и их применение на практике в предстоящих выборах 22 декабря.
Модератором данного мероприятия выступил член Центральной избирательной комиссии, Шерзодхон Кудратходжаев. В ходе своей речи он отметил, что с сегодняшнего дня началось досрочное голосование на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Отметим, что во время встречи была подчеркнута важность новых взглядов кандидатов на деятельность Парламента Республики Узбекистан. На встрече кандидаты от политических партий, баллотирующиеся в Законодательную палату, ознакомили гостей со своими взглядами и предвыборными программами.