2019 йилнинг 18 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси ва Туркия Республикаси Олий сайлов кенгаши ўртасида ҳамкорлик меморандумини имзолашга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро ҳурмат ва ишонч, биродарлик, стратегик шериклик тамойилларига асосланган ҳамкорлик алоқалари барча йўналишлар сингари сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш  борасида ҳам  ривожланиб бораётганини,  бунда икки давлат раҳбарларининг учрашувларида эришилган келишувлар муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлади.
Жорий йил 22 декабрь куни  бўлиб ўтадиган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллик кенгашларга сайловларни умум эътироф этилган халқаро сайлов стандартларига биноан кўпартиявийлик, муқобиллик ва  очиқ-ошкора ўтказиш юзасидан изчил ишлар амалга оширилаётир. Бунда янгиланган миллий сайлов қонунчилиги муҳим аҳамият касб этмоқда. Жумладан, Ўзбекистоннинг хорижда истиқомат қилаётган барча фуқаролари учун овоз бериш имкониятининг яратилгани миллий сайлов тизимидаги ана шундай муҳим янгиликлардандир. Авваллари бундай  сиёсий тадбирда фақат консуллик ваколатхоналаридан расман рўйхатдан ўтган ўзбекистонликлар ўзларининг конституциявий ҳуқуқларидан фойдаланган. Энди чет элда вақтинча ёки доимий яшаётган Ўзбекистоннинг барча фуқаролари қирққа яқин мамлакатда ташкил этилган эллик бешта сайлов участкасида овоз бериши мумкин. Бундай сайлов участкалари Туркияда ҳам очилди.
Туркия Республикаси Олий сайлов кенгаши раиси Сади Гювень ўз тараққиётининг янги, демократик босқичига қадам қўйган Ўзбекистонда амалга оширилётган улкан ўзгаришларни Туркия  аҳли катта қизиқиш ва ҳайрихоҳлик билан кузатиб турганини таъкидлади. Барча соҳалар ривожида очиқлик, ошкоралик, демократия тамойилларига улкан эътибор қаратилаётгани келаётган якшанба куни ўтажак сайловларда ҳам ўз ифодасини топишига ишонч билдирди. Олий Мажлис Қонунчилик палатасига бўлажак сайловда халқаро кузатувчи сифатида иштирок этиш борасидаги таклифи учун Ўзбекистон томонига миннатдорлик билдирди.
Икки мамлакат олий сайлов органлари ўртасида имзоланган меморандумда томонларнинг сайловларга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш амалиётини янада такомиллаштириш, сайлов жараёнларига замонавий ахборот технологияларини кенг жорий этиш, кадрларнинг малакасини ошириш каби йўналишлар бўйича ўзаро ҳамкорлиги кўзда тутилган.

Meeting with Chairman of the Supreme Electoral Council of the Republic of Turkey Sadi Guven
The Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan and Supreme Electoral Council of the Republic of Turkey held an event to sign the Memorandum of Cooperation on December 18, 2019.
Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan M.Abdusalomov noted that cooperation between our countries, based on principles of mutual respect and trust, brotherhood, strategic partnership, as well as the agreements reached during the meetings of the heads of the two states, is developing in all directions.
The elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the local councils will be held on December 22 of this year following the generally recognized international election standards and the updated national electoral legislation plays an important role in this. In particular, the creation of an opportunity to vote for all citizens of Uzbekistan living abroad is one of the most important news in the national electoral system. Before, citizens of Uzbekistan that are officially registered at consular offices could participate at such political events and realized their constitutional rights. Currently, all citizens of Uzbekistan, temporarily or permanently residing abroad, can vote in fifty-five polling stations established in forty countries. Similar polling stations have also been opened in Turkey.
Chairman of the Supreme Electoral Council of the Republic of Turkey Sadi Guven said that people of Turkey are watching the great changes taking place in Uzbekistan with great interest, which has entered a new, democratic phase of its development. He expressed confidence that the development of all areas, the principles of openness, transparency and democracy will be reflected in the upcoming elections. The Oliy Majlis thanked the Uzbek side for its invitation to participate in the upcoming elections to the Legislative Chamber as an international observer.
The Memorandum signed between the supreme bodies of the two countries provides for further cooperation between the parties in such areas as the further improvement of the practice of preparation and conduct of elections, a widespread introduction of modern information technologies in an electoral process, and training of personnel.