Сайлов тизимлари халқаро эксперт маркази президенти Александр Цинкер иштирокида учрашув
Мамлакатимизга жорий йил 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатлигига бўлиб ўтадиган сайловларида иштирок этиш учун кўплаб давлатлардан халқаро кузатувчилар, халқаро ташкилотлар делегацияларининг  ташрифи давом этмоқда.
20 декабрь куни Марказий сайлов комиссиясида  Сайлов тизимлари халқаро эксперт маркази (ICES) президенти, МДҲ ва Шарқий Европа институти директори Александр Цинкер иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида МСК Котибият раҳбари Х.Маматов сайловларга тайёргарлик кўриш бўйича Марказий сайлов комиссияси ва қуйи сайлов комиссиялари томонидан амалга оширилган ишлар ҳақида батафсил маълумот берди. Такидланганидек, парламент сайловлари сайлов қонунчилигимиздаги янги тартиб, қоидалар билан ўтказилмоқда. Сайлов  кодексига асосан сайлов участкалари, номзодлар, овоз бериш жараёнлари ва  сиёсий партиялар билан боғлиқ янги тартиб ва ўзгаришлар жорий этилди.
Хозирда сайлов кампаниясининг муҳим босқичи – сайловолди ташвиқоти ниҳоясига етмоқда. Марказий сайлов комиссияси томонидан сиёсий партиялар ва депутатликка номзодлар учун оммавий ахборот воситаларидан фойдаланишда кенг ва тенг имкониятлар яратилган.
Тадбирда қайд этилганидек, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар самарасида, фуқароларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллиги ошиб, иқтисодий ва ижтимоий жабҳаларда улкан муваффақиятларга эришилмоқда.
Александр Цинкер сайлов тизимининг замон талаблари асосида янгиланиши ва халқаро нормаларга жавоб берадиган Сайлов кодексининг ишлаб чиқилгани ва амалиётга жорий этилгани Ўзбекистоннинг улкан  ютуғи эканини такидлади.

Встреча с участием президента Международного экспертного центра избирательных систем Александром Цинкером
В Узбекистан продолжают прибывать международные наблюдатели из различных стран мира, делегации представляющие международные организации для участия в выборах 22 декабря в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.20 декабря этого года в Центральной избирательной комиссии прошла встреча с участием президента Международного экспертного центра избирательных систем, директора института СНГ и Восточной Европы Александра Цинкера.
В ходе встречи руководитель Секретариата Центральной избирательной комиссии Х.Маматов подробно проинформировал гостя о проделанной работе Центральной избирательной комиссией и избирательными комиссиями нижнего уровня. Отмечалось,что нынешние выборы в парламент проходят на основе нового порядка и правил обновленного Избирательного законодательства. В избирательный Кодекс в основном внесены нововведения, касающиеся избирательных участков, кандидатов в депутаты, процесса голосования и политических партий.
На сегодняшний день подходит к концу важный этап избирательной кампании- предвыборная агитация. Центральной избирательной комиссией Узбекистана были созданы широкие и равные возможности для политических партий и кандидатов в депутаты для использования потенциала СМИ в этом направлении. Подчёркивалось,что эффект от проводимых реформ в стране выражается в повышении социальной и политической активности граждан, значимых успехах во всех сферах жизнедеятельности государства.
Александр Цинкер в свою очередь заметил,что обновление избирательного законодательства на основе требований времени, а также разработка и внедрение отвечающего международным нормам Избирательного кодекса являются значимым событием и успехом на современном этапе развития Узбекистана. Центральная избирательная комиссия.