Туркий тилли давлатлар Парламент ассамблеяси кузатувчилари Ўзбекистонда
20 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Маркзий сайлов комиссиясида Туркий тилли давлатлар Парламент ассамблеяси бош котиби Алтинбек Мамаюсупов билан учрашув бўлиб ўтди.
Кенгаш экспертлари Марказий сайлов комиссиясининг таклифига биноан парламент сайловларига тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш жараёни бўйича кузатувни амалга оширади.
Ўзбекистон Республикаси Маркзий сайлов комиссияси котибияти раҳбари Х.Маматов билан суҳбат чоғида  Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари сайловларига тайёргарлик ишлари жамиятни демократлаштириш жараёнлари  тобора кенгайиб бораётган шароитда ўтказилаётгани таъкидланди. Миллий сайлов қонунчилиги тубдан янгиланиб, фуқароларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллиги юксалмоқда,  сиёсий партиялар ва фуқаролик жамияти институтларининг роли мустаҳкамланиб,  сайловлар халқаро стандартларга мос – очиқ-ошкора ва шаффоф ўтиши учун барча шароитлар яратилаётир.
Таъкидлаш жоиз, Миссия сайлов жараёнининг бориши ҳақида материалларни тўплаш ва уларни таҳлил қилиш, сайлов қонунчилигини ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш ва телевизион дастурлар ҳамда босма ОАВда эълон қилинаётган сайловга оид материалларни мониторинг қилиш билан шуғулланади.

Observers of Parliamentary Assembly of Turkic-Speaking Countries in Uzbekistan
The Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan held a meeting with Secretary General of the Parliamentary Assembly of Turkic-Speaking Countries Altynbek Mamayusupov on December 20.
Experts of the Council, following a proposal of the Central Election Commission, will monitor the process of preparing and conduct of parliamentary elections.
During the conversation with Head of the Secretariat of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan H.Mamatov, he noted that preparations for the elections of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, regional, district and city councils of people's deputies are conducted in the context of an ever-expanding process of democratization of society. The national electoral legislation has been radically renewed, social and political activity of citizens has been increased, the role of political parties and civil society institutions has been strengthened, and all conditions for open and transparent elections have been established in line with international standards.
It should be noted that the mission is collecting and analyzing election process materials, conducting legal expertise of electoral legislation, and monitoring the election materials published on television and print media.