Бахтиёр Тавар Худоёрзода: Ўзбекистондаги сайлов қонунчилиги халқаро нормалар ва стандартларга тўла мос келади
Ўзбекистондаги парламент сайловларида халқаро кузатувчи сифатида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Тожикистон Республикаси сайловлар ва референдумлар бўйича Марказий сайлов комиссияси раиси Бахтиёр Тавар ХУДОЁРЗОДА ЎзА мухбирига интервью берди.
– Ҳар бир мамлакат учун парламент сайловлари муҳим сиёсий жараён ҳисобланади. Ўзбекистонда, айниқса, сўнгги йилларда бўлаётган ислоҳотлар халқаро миқёсда эътироф этилмоқда. Шу сабабли бу йилги сайловларга халқаро ташкилотларнинг қизиқиши катта.
Халқаро кузатувчилар миссияси муайян сайловлар бошланишидан олдин мамлакатдаги сайловолди ҳолатни, шу жумладан, сайловларга тайёргарликни баҳолаш мақсадида юборилади. Уларнинг вазифаси – сайловлар билан боғлиқ тадбирларнинг мақсадга мувофиқлигига тааллуқли тавсияларни ишлаб чиқиш.
Ўзбекистонда бўладиган сайловларда МДҲ кузатувчилар миссияси таркибидаман. Бўлажак сайловларга пухта тайёргарлик кўрилганининг гувоҳи бўлаяпмиз. Сайлов жараёнларининг демократик тамойиллар асосида, холис, очиқ, шаффоф руҳда ўтиши энг асосий принциплардан бири ҳисобланади.
Сайлов кодекси, умуман, Ўзбекистондаги сайлов қонунчилиги халқаро нормалар ва стандартларга тўла мос келади.

Chairman of the Central Commission of the Republic of Tajikistan on Elections and Referenda Bakhtiyor T. Khudoyorzoda
Parliamentary elections in each country are an important political process. Reforms in Uzbekistan, especially in recent years, are recognized internationally. That is why international organizations are very interested in this year's election.
An international observer mission will visit before the start of an election to assess a pre-election situation in a country, including preparations for elections. Their task is to develop recommendations on the feasibility of election-related activities.
I am part of the CIS Observation Mission in the elections in Uzbekistan. We see a thorough preparation for the upcoming elections. One of the key principles is that the electoral process is conducted in a democratic, impartial and transparent manner.
The electoral code and electoral legislation in Uzbekistan are in full compliance with international norms and standards.