МДҲ Ижроия қўмитаси раиси — ижрочи котиби Сергей Лебедев Ўзбекистонда
Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси раисиижрочи котиби Сергей Лебедев жорий йил 22 декабрь куни бўлиб ўтадиган сайловларни кузатиш мақсадида Ўзбекистонга келди. У МДҲ Ижроия қўмитаси кузатувчилари миссиясига раҳбарлик қилмоқда.
МДҲ Ижроия қўмитаси халқаро кузатувни ташкил қилишда катта тажриба, шунингдек, сайловларни кузатиш бўйича ривожланган ҳуқуқий базага эга.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов билан мулоқот чоғида Ўзбекистон сайлов қонунчилигидаги янгиликлар, сайлов кампаниясини ташкил этиш, сайлов жараёнларига замонавий АКТни жорий этиш, хотин-қизларнинг сайловлардаги иштирокини кучайтириш, имконияти чекланган фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлаш борасида самарали ишлар амалга оширилаётгани таъкидланди. Бу сайловларни умумэътироф этган халқаро стандартлар асосида, очиқ-ошкора ва шаффоф ташкил этишга хизмат қилади.
Ўзбекистоннинг хорижда истиқомат қилаётган барча фуқаролари учун овоз бериш имкониятининг яратилгани миллий сайлов тизимидаги ана шундай муҳим янгиликлардандир. Авваллари бундай  сиёсий тадбирда фақат консуллик ваколатхоналаридан расман рўйхатдан ўтган ўзбекистонликлар ўзларининг конституциявий ҳуқуқларидан фойдаланган. Энди чет элда вақтинча ёки доимий яшаётган Ўзбекистоннинг барча фуқаролари қирққа яқин мамлакатда ташкил этилган эллик бешта сайлов участкасида овоз бериши мумкин.
Мустақил демократик йўлдан дадил одимлаётган Ўзбекистоннинг энг улуғ мақсади, аввало, халқингизнинг манфаатлари кўзланган ислоҳотларни амалга оширишга қаратилгани билан халқаро ҳамжамиятнинг эътиборини тортмоқда. Инсон ҳуқуқ ва эркинлигини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишларга ҳамоҳанг тарзда ташкил этилган 2019 йил сайловлари ҳам бир қатор янгиликлар жорий этилганлиги билан аҳамиятлидир. Ўз навбатида бу янгиликлар, демократик сайлов стандартларига ва халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган нормалари талабларини ўзида мужассам этган сайлов кодексида ҳам акс этганлигини қайд этиш мумкин. 182 нафар кузатувчидан иборат МДҲ Ижроия қўмитаси миссияси Ўзбекистонга ташрифи мобайнида кўплаб вилоятларда бўлади ва сайловлар юзасидан ўзининг тегишли хулосалари ва тафсияларини беришни режалаштирган.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси таклифига биноан МДҲ Ижроия қўмитаси кузатувчилари миссияси 22 декабрида бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнини кузатиб боради.

Председатель Исполнительного Комитета СНГ- исполнительный секретарь Сергей Лебедев в Узбекистане
Председатель исполкома СНГ Сергей Лебедев прибыл в Узбекистан для наблюдения за выборами 22 декабря. Он возглавил наблюдательную миссию Исполнительного Комитета СНГ.
В ходе своего визита он встретился с председателем Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломовым. Во время встречи была представлена информация о нововведениях в избирательное законодательство, внедрении в избирательный процесс современных ИКТ, организации и проведении месячника пропаганды избирательного законодательства, активности представителей молодежи в политических мероприятиях,усилении роли женщин в политических процессах, обеспечении избирательных прав граждан с ограниченными возможностями.
В частности одно из важнейших нововведений в национальное избирательное законодательство, это создание условий для волеизъявления  всех граждан Узбекистана, проживающих за рубежом. Раньше своим Конституционным правом могли воспользоваться лишь те,кто прошел официальную регистрацию в консульских учреждениях нашей страны. Отныне каждый гражданин Узбекистана, постоянно или временно проживающий за рубежом,а именно в  около 40 странах мира, может проголосовать на 55 избирательных участках.
Сергей Лебедев: "Узбекистан, уверенно двигающийся по пути демократии, всё больше притягивает внимание мирового сообщества, осуществляя реформы, которые отражают в первую очередь интересы народа. Организованные в унисон  с работой по обеспечению прав и свобод граждан выборы 2019 года, в первую очередь значимы в плане внесения целого ряда нововведений. В свою очередь, данные нововведения, нашли свое отражение в Избирательном кодексе, вобравшем в себя требования демократических избирательных стандартов и общепринятых международных норм права. Миссия Исполнительного Комитета СНГ в составе 182 наблюдателей будет осуществлять свою деятельность во многих регионах Узбекистана и планирует подготовку своих отчетов и рекомендаций относительно избирательного процесса.
Прибывшая в нашу страну по приглашению ЦИК наблюдательная миссия от Исполкома СНГ, будет осуществлять наблюдение за процессами подготовки и проведения выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов.
Необходимо отметить,что участие в выборах 22 декабря наблюдателей различных государств, позитивно  сказывается на эффективности и повышения качества организации выборов, открытости и прозрачности, равной и свободной возможности граждан избирать и быть избранными и что все это получает хороший резонанс в мировом сообществе.