2019 йилнинг 21 декабрь куни Ўзбекистонга сайловларни кузатиш мақсадида келган Буюк Британия Парламенти Палатаси аъзоси Джон Гроган Марказий сайлов комиссиясига ташриф буюрди.
Марказий сайлов комиссияси раиси ўринбосари М.Истамов меҳмонни Марказий сайлов комиссияси, округ ва участка сайлов комиссиялари томонидан жорий йил 22 декабрда бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилган ишлар, миллий сайлов қонунчилиги ва амалиётини янада такомиллаштириш мақсадида қонун ҳужжатларига киритилган сўнгги ўзгартиш ва янгиликлар билан таништирди.
Мулоқот чоғида сайлов кампанияси очиқлиги ва ошкоралигини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг таклифига асосан сайловни кузатишда жами 825 нафар хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларнинг кузатувчилари аккредитациядан ўтказилганлиги, 9 та халқаро ташкилот ва 41 та хорижий давлат вакиллари эканлиги таъкидланди.

Встреча с членом Парламента Великобритании Джоном Гроганом
21 декабря 2019 года прибывший в Узбекистан в целях наблюдения за выборами член Парламента Великобритании Джон Гроган посетил Центральную избирательную комиссию.
Заместитель председателя Центральной избирательной комиссии М.Истамов ознакомил гостя с проделанной работой Центральной избирательной комиссией, окружными и участковыми избирательными комиссиями по подготовке и проведению выборов 22 декабря, последними изменениями и нововведениями с целью совершенствования национального избирательного законодательства и практики.
В ходе диалога отмечено, что для обеспечения открытости и прозрачности избирательной кампании, по приглашению ЦИК Узбекистана для наблюдения за выборами было аккредитовано 825 наблюдателей от иностранных государств и международных организаций,а это представители 9 международных организаций и 41 иностранного государства.