Жорий йилнинг 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Халқ депутатлари маҳаллий кенгашларига бўлиб ўтган сайловларнинг натижалари бўйича қатор халқаро ташкилотларнинг миссиялари ва хорижий мамлакатларнинг делегациялари кузатувларининг дастлабки хулосаларига доир баёнотлар билан чиқди.
Марказий сайлов комиссияси Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Парламент Ассамблеяси Миссиясига, ШҲТ, МДҲ, Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгаши миссияларига ва барча халқаро кузатувчиларга Ўзбекистон Республикасига сайловларни адолатли, ҳалол ва шаффоф, умумэътироф этилган стандартлар ва энг мақбул амалиётлар, мамлакатимизнинг сайловлар соҳасидаги мажбуриятларига биноан ўтказишда кўрсатган ғоят улкан ёрдами учун самимий миннатдорлик билдиради.
Ўзбекистон Республикасидаги сайловларга биринчи марта мисли кўрилмаган даражада кўп халқаро кузатувчилар ва хорижий давлатларнинг кузатувчилари, чет мамлакатларнинг оммавий ахборот воситаларининг вакиллари таклиф этилди. Сайловларда жами 50дан ортиқ хорижий давлатлардан ва 10та халқаро ташкилотлардан 800дан зиёд кузатувчилар, шунингдек, чет мамлакатларнинг 130дан ортиқ оммавий ахборот воситалари вакиллари мониторинг ва ёритиш ишларини олиб борди.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон Республикасининг сайловларни чинакам демократик тамойиллар асосида ўтказишга, фуқароларнинг ўз хоҳиш-иродасини эркин билдириши учун барча шароитларни таъминлашга қатъий амал қилаётганининг ёрқин далилидир.
Марказий сайлов комиссияси халқаро кузатувчиларга ва хорижий давлатларнинг кузатувчиларига Ўзбекистонда демократик-ҳуқуқий давлат ва кучли фуқаролик жамиятини мустаҳкамлаш йўлида муҳим босқич бўлган парламент сайловларига таёргарлик кўриш ва уни ўтказиш борасида мамлакатимиз томонидан амалга оширилган кенг кўламли ишларни холис эътироф этганлари учун чуқур миннатдорлик изҳор этади.
Сайловларнинг Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2017 йили бошланган ва Ўзбекистоннинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳаётини босқичма-босқич ўзгартириш ва юксалтиришга йўналтирилган кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида ўтказилгани халқаро кузатувчиларнинг миссиялари ва делегацияларининг баёнотларида ҳақли равшида алоҳида таъкидланган. Айни пайтда “Олий Мажлисга “Янги Ўзбекистон – янги сайловлар” шиори остида бўлиб ўтган сайловлар ортга қайтмас характер касб этган модернизация ва демократлаштириш жараёнларидаги муҳим босқич экани” ҳақли равишда алоҳида таъкидланган.
Марказий сайлов комиссиясининг ва бошқа ташкилотларнинг мамлакатимиз сайлов қонунчилигини янгилаш, сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимини жорий этиш, сайловолди ташвиқотини янги форматда ташкил қилиш ва ўтказиш, кўп сонли халқаро ва маҳаллий кузатувчиларнинг, жумладан, сиёсий партиялар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари кузатувчиларининг, оммавий ахборот воситалари вакилларининг сайловларда тўсиқинликларсиз иштирок этишини таъминлаш, сайлов жараёни иштирокчиларининг сайловларни ташкил қилиш ва ўтказиш борасидаги билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш каби йўналишларда амалга оширган ишларига юқори баҳо берилган.
Шуни билан бирга, халқаро кузатувчиларнинг миссиялари ва делегациялари томонидан сайлов қонунчилигини ва сайлов амалиётини янада такомиллаштириш, сайловларни чинакам демократик сайловлар бўйича халқаро стандартлар ва энг мақбул амалиётлар асосида ўтказиш борасида қатор тавсиялар тақдим этилди.
Жумладан, ЕХҲТ Парламент Ассамблеяси ва ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг сайловларни кузатиш бўйича халқаро миссиясининг дастлабки натижалар ва хулосаларга оид баёнотида шахсни тасдиқловчи ҳужжатсиз овоз бериш, “бир кишининг бутун оила учун овоз бериши”, овозларни санаб чиқишдаги айрим қоидабузарликлар, хотин-қизларнинг мамлакат сиёсий ва ижтимоий ҳаётидаги иштирокини яна кенгайтириш зарурати, депутатликка мустақил номзодларнинг йўқлиги ва фуқаролик жамияти институтларига сайловларни кузатиб бориш имконияти берилмаганлиги борасида аниқланган айрим ҳолатлар ҳам кўрсатиб ўтилган.
Марказий сайлов комиссияси тўла масъулият билан маълум қиладики, халқаро кузатувчиларнинг хулосалари ва тавсиялари Ўзбекистонда сайлов қонунчилигини ва сайлов амалиётини янада такомиллаштириш бўйича амалга ошириладиган режали ва изчил ишларнинг асосидан жой олади, шунингдек, ушбу соҳада барча манфаатдор томонлар билан амалий мулоқотни давом эттиришга тайёр.
Айни пайтда Марказий сайлов комиссияси бўлиб ўтган сайловларнинг натижаларини, шунингдек, халқаро ва хорижлик кузатувчиларнинг баёнотларини сайлов қонунчилигини янада такомиллаштириш, баён этилган хулосалар ва тавсияларни амалга ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш учун синчиклаб ўрганишга ва уларнинг чуқур таҳлилини ўтказишга киришди.
Шунингдек, Марказий сайлов комиссияси бўлиб ўтган сайловларнинг якунлари бўйича фикр алмашиш, энг муҳим тавсияларни ва уларни амалга ошириш йўлларини кўриб чиқиш учун 2020 йилнинг иккинчи чорагида миллий ва халқаро даражадаги барча манфаатдор ташкилотлар иштирокида халқаро конференция ўтказишга қарор қабул қилди.
Пировардида Марказий сайлов комиссияси миллий қонунчиликни ва қонунларни қўллаш амалиётини ягона мақсад – Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ўз хоҳиш-иродасини эркин ва ҳақиқатда билдиришини таъминлашга қаратилган халқаро сайлов ҳуқуқларига мувофиқлаштиришга доир ишларни давом эттиришга ўзининг қатъий тайёрлигини таъкидлаб, сайловлар соҳасида халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар билан амалий ишларни ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил давом эттиришга умид билдиради.

ЗАЯВЛЕНИЕ ЦЕНТРАЛЬНОЙ ИЗБИРАТЕЛЬНОЙ КОМИССИИ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
По результатам состоявшихся 22 декабря т.г. выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, местные Кенгаши народных депутатов ряд миссий международных организаций и делегаций зарубежных стран выступили с заявлениями о предварительных выводах по итогам наблюдения.
Центральная избирательная комиссия выражает искреннюю признательность миссии БДИПЧ ОБСЕ и ПА ОБСЕ, миссиям наблюдателей от ШОС, СНГ, Совета Сотрудничества тюркоязычных государств и всем международным наблюдателям за чрезвычайно важное содействие, оказанное Республике Узбекистан в проведении справедливых, честных и транспарентных выборов в соответствии с общепризнанными стандартами и наилучшими практиками, международными обязательствами страны в области выборов.
Впервые на выборы в Республике Узбекистан приглашено беспрецедентно  большое количество международных и иностранных наблюдателей, представителей зарубежных СМИ. Всего мониторинг и освещение выборов осуществляли более 800 наблюдателей из 50 иностранных государств и 10 международных организаций, а также свыше 130 представителей зарубежных СМИ.
Это является наглядным свидетельством твердой приверженности и стремления Республики Узбекистан к проведению подлинно демократических выборов, обеспечению необходимых условий для свободного волеизъявления граждан.
Центральная избирательная комиссия выражает глубокую благодарность международным и зарубежным наблюдателям за объективное признание масштабных усилий, приложенных страной для подготовки и проведения парламентских выборов, которые стали важной вехой в дальнейшем укреплении основ демократического правового государства и сильного гражданского общества в Узбекистане.
В заявлениях миссий и делегаций международных наблюдателей справедливо подчеркивается, что выборы проведены в контексте всеобъемлющих реформ, инициированных Президентом Шавкатом Мирзиёевым в 2017 году и нацеленных на поэтапную трансформацию экономической, общественной и политической жизни Узбекистана. При этом по праву отдельно указывается, что «выборы в Олий Мажлис, состоявшиеся под лозунгом «Новый Узбекистан – новые выборы», являются важным этапом процесса модернизации и демократизации, который обрел необратимый характер».
Дается позитивная оценка работе ЦИК и других организаций по обновлению избирательного законодательства страны, внедрению информационной системы управления избирательным процессом, организации и проведению предвыборной агитации в новом формате, обеспечению беспрепятственного участия большого количества международных и местных наблюдателей, в том числе от политических партий и органов самоуправления граждан, представителей СМИ, повышению знаний участников избирательного процесса, совершенствованию их навыков в организации и проведении выборов и т.д.
Вместе с тем миссиями и делегациями международных наблюдателей представлен ряд рекомендаций по дальнейшему совершенствованию  выборного законодательства и избирательной практики, ее приведению в соответствие с международными стандартами и наилучшими практиками в области проведения подлинно демократических выборов.
В частности, в Заявлении о предварительных результатах и выводах международной миссии по наблюдению за выборами ПА и БДИПЧ ОБСЕ указывается на выявленные некоторые факты голосования без документов, удостоверяющих личность, случаи «семейного голосования», отдельные нарушения правил подсчета голосов, недостаточную представленность женщин в политической и общественной жизни страны, отсутствие независимых кандидатов и возможности наблюдать за выборами со стороны институтов гражданского общества и другие.
Центральная избирательная комиссия с полной ответственностью заявляет, что выводы и рекомендации международных наблюдателей лягут в основу планомерной и последовательной работы по дальнейшему совершенствованию выборного законодательства и избирательной практики, а также выражает готовность продолжить конструктивный диалог в данной сфере со всеми заинтересованными сторонами.
В настоящее время Центральная избирательная комиссия уже приступила к тщательному изучению и проведению глубокого анализа результатов состоявшихся выборов, а также заявлений международных и зарубежных наблюдателей для разработки комплексного плана мероприятий по дальнейшему совершенствованию избирательного процесса, реализации озвученных выводов и рекомендаций.
Также Центральная избирательная комиссия приняла решение провести во втором квартале 2020 года международную конференцию с участием всех заинтересованных субъектов национального и международного уровня для обмена мнениями об итогах состоявшихся выборов, рассмотрения наиболее важных рекомендаций и путей их реализации.
В заключении Центральная избирательная комиссия, подчеркивая свою твердую готовность продолжить работу по приведению национального законодательства и правоприменительной практики в соответствие с международным избирательным правом, имеющую единственную цель – обеспечение свободного и подлинного волеизъявления граждан Республики Узбекистан, выражает надежду на дальнейшее конструктивное и взаимовыгодное сотрудничество в сфере выборов с международными организациями и зарубежными государствами.