2019 йил 22 декабр Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига сайлов
2019 йил 22-декабрь куни Мамлакатимизда катта сиёсий жараён - Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатларининг сайлови бўлиб ўтди.
Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил 25 декабрдаги қарорига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 25 та сайлов округларида биринчи турда ғолиблар аниқланмаганлиги учун, яъни ушбу сайлов округларидан номзодлари кўрсатилган бешта сиёсий партия номзодларининг бирортаси ҳам овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг 50 фоизидан кўп овозини олаолмаганлиги сабабли ушбу сайлов округларида овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг энг кўп овозларини олган икки нафардан номзодлар ўртасида такрорий овоз беришни ўтказиш
2020 йил 5 январь кунига белгиланди.
5 январь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 25 та сайлов округларидаги 1 730 та сайлов участкасида такрорий овоз бериш бўлиб ўтди.
Ушбу сайлов участкаларида 3 миллион 147 минг 79 нафар фуқаролар Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатига киритилган бўлиб, улардан 1 миллион 978 минг 48 нафари такрорий овоз беришда иштирок этди. Демак, Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатига киритилган фуқароларнинг 62,8 фоизи такрорий овоз беришда иштирок этди.
Шуни алоҳида айтиб ўтиш лозим, Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 59-моддасига мувофиқ такрорий овоз беришда сайловчиларнинг иштирок этиши фоизи ҳисобга олинмасада, бироқ бу жараёнда ҳам 62,8 фоиз сайловчиларнинг иштирок этганлиги, фуқароларимизнинг сиёсий ҳуқуқий маданияти юксалиб, уларнинг янгиланаётган Ўзбекистонда янгитдан шакллантирилаётган парламент сайловларига бефарқ эмас эканликларини ҳамда мамлакатда амалга оширилаётган кенг қамровли, одилона ва инсонпарвар сиёсатни қўллаб-қувватлашларининг яна бир бор исботи бўлди.
Такрорий овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг овозини бошқа номзодга нисбатан кўпроқ олган номзод сайланган деб ҳисобланади.
Такрорий овоз бериш жараёнини депутатликка номзодлар кўрсатган сиёсий партиялардан ҳамда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан жами беш мингдан ортиқ кузатувчилар кузатиб борди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан аккредитациядан ўтказилган мамлакатимиз ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг вакиллари ҳамда ҳудудий сайлов комиссияларидан аккредитациядан ўтган маҳаллий журналистлар сайловлар жараёнини фаол ёритиб бордилар.
2019 йил 25-декабрь куни Марказий сайлов комиссияси томонидан 125 та сайлов округларидан номзодлар Қонунчилик палатаси депутатлигига сайланган деб топилиб, рўйхатга олинган эди. Булар:
– Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан 42 нафар;
– Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясидан 34 нафар;
– Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан 20 нафар;
– Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан 18 нафар;
– Ўзбекистон Экологик партиясидан 11 нафар депутатга Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати мақоми берилган эди.
2020 йил 5 январь куни бўлиб ўтган такрорий овоз бериш натижалари бўйича Марказий сайлов комиссиясига тақдим этилган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари сайловини ўтказувчи 25 та округ сайлов комиссияларининг такрорий овоз бериш натижалари тўғрисидаги баённомалари ва қарорларига асосан:
– Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг 15 нафардан 11 нафари;
– Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партиясининг 11 нафардан 2 нафари;
– Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг 9 нафардан 4 нафари;
– Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясининг 10 нафардан 4 нафари ҳамда –  Ўзбекистон Экологик партиясининг 5 нафардан 4 нафари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати этиб сайландилар.
Марказий сайлов комиссияси ҳозир бўлиб ўтган йиғилишида ушбу депутатларни рўйхатга олиш ҳақида қарор қабул қилди. Шундай қилиб, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси тўлиқ шакиллантирилди.
Дастлабки ҳамда такрорий овоз бериш натижасида, яъни сайловларнинг умумий якунларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида сиёсий партиялар қуйидагича депутатлик ўринларига эга бўлдилар:
1. Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси 53 та депутатлик ўрни;
2. Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси 36 та депутатлик ўрни;
3. Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси  24 та депутатлик ўрни;
4. Ўзбекистон Халқ демократик партияси 22 та депутатлик ўрни;
5. Ўзбекистон Экологик партияси 15 та депутатлик ўрнини эгаллашди.
Ўзбекистон Республикаси Қонунчилик палатасига сайланган 150 нафар депутатларнинг 48 нафари ёки 32 фоизини хотин қизлар, 39 нафарини ёки 26 фоизини олдин ҳам Қонунчилик палатаси депутати бўлганлар ташкил этади.
Депутатларнинг 9 нафари ёки 6 фоизи 30 ёшгача, 97 нафари ёки 65 фоизи 30 ёшдан 50 ёшгача бўлганлар ҳамда 44 нафари ёки 29 фоизи 50 ёшдан катта ёшдагилар. Энг ёш депутат
26 ёшда. Энг ёши улуғ депутат 71 ёшда.
Ўзбек миллатига мансуб депутатлар 130 нафар ёки 87,0%ни, бошқа миллат вакиллари – 20 нафар ёки 13%ни ташкил қилади. Улардан қорақалпоқ ва рус миллатига мансублар 5 нафардан, қозоқ ва тожик миллатига мансублар 3 нафардан, корейс миллатига мансублар 2 нафарни ҳамда 1 нафардан туркман ва қирғиз миллатига мансуб депутатлар ташкил қилади.
Мутахассислиги ва ихтисослиги бўйича депутатлрнинг 32 нафари ёки 21,3 фоизи фан-таълим соҳаси вакиллари, 23 нафари ёки 15,3 фоизи банк, молия ва иқтисод соҳаси вакиллари, 21 нафари ёки 14 фоизи ҳуқуқшунослар, 21 нафари ёки 14 фоизи жамоатчилик ва нодавлат-нотижорат ташкилотлари вакиллари, 12 нафари ёки 8 фоизи қишлоқ хўжалиги соҳаси мутахассислари, 9 нафари ёки 6 фоизи тиббиёт соҳаси вакиллари, 9 нафари ёки 6 фоизи қурилиш, коммуникация, транспорт ва алоқа соҳаси вакиллари, 6 нафари ёки 4 фоизи ОАВ вакиллари, 7 нафари ёки 5 фози тадбиркорлар ҳамда 10 нафари ёки 6,7 фоизи бошқа соҳа вакиллари саналади.
2019 йил 10 декабрь куни янги таҳрирда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 6-моддасида Бош вазир номзоди Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига сайловда энг кўп депутатлик ўринларини олган сиёсий партия ёки тенг миқдордаги энг кўп депутатлик ўринларини қўлга киритган бир неча сиёсий партия томонидан таклиф этилиши белгиланган. Ушбу қонунга мувофиқ Бош вазир номзодини кўрсатиш ҳуқуқига Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон Либерал-демократик партияси эга бўлди.

PARLIAMENTARY ELECTIONS ON DECEMBER 22, 2019
On December 22, 2019, a major political process - the election of deputies to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and Local Councils took place in our country.
Under the decision of the Central Election Commission of December 25, 2019, in 25 constituencies for the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the winners of the first round were not determined, that is, since none of the five political party candidates nominated in these constituencies received more than 50 percent of the votes cast, a repeat vote was scheduled for January 5, 2020, between the two candidates who received the most votes in those constituencies.
On 5 January, repeat voting took place in 1,730 polling stations in 25 constituencies for the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
In these polling stations, 3 million 147 thousand 79 citizens were included in the Single Electronic Voter List (SEVL), of which 1 million 978 thousand 48 took part in the repeat voting. This means that 62.8% of the citizens included in the SEVL took part in the repeat voting. It should be noted that, following Article 59 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan, the percentage of voter turnout in repeat voting is not taken into account, however, the turnout of 62.8% of the electorate proved once again that the political and legal culture of our citizens is growing, that they are not indifferent to the elections of the new parliament and support the comprehensive, fair and humane policy pursued in the country.
The candidate who receives more votes than the other candidate is considered elected in re-voting.
The repeat voting process was monitored by more than 5,000 observers from political parties and citizens’ self-government bodies. Representatives of domestic and foreign media accredited by the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, as well as local journalists accredited by the territorial election commissions, also actively covered the election process.
On December 25, 2019, candidates from 125 constituencies were recognized and registered by the Central Election Commission as elected to the Legislative Chamber. They are:
42 representatives of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan;
34 representatives of the Democratic Party of Uzbekistan “Milliy Tiklanish”;
20 representatives of the Social Democratic Party of Uzbekistan “Adolat”;
18 representatives of the People’s Democratic Party of Uzbekistan;
11 representatives of the Ecological Party of Uzbekistan.
According to the protocols and resolutions of 25 district election commissions on the results of repeat voting submitted to the Central Election Commission:
11 out of 15 candidates of the Liberal Democratic Party of Uzbekistan;
2 out of 11 candidates of the Democratic Party of Uzbekistan “Milliy Tiklanish”;
4 out of 9 candidates of the People’s Democratic Party of Uzbekistan;
4 out of 10 candidates of the Social Democratic Party of Uzbekistan “Adolat” and
4 out of 5 candidates of the Ecological Party of Uzbekistan were elected as deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
These deputies were registered at the session of the Central Election Commission. Thus, the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan was fully formed.
According to the results of elections on December 22, 2019, and re-voting on January 5, 2020, political parties won the following seats in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan:
1. Liberal Democratic Party – 53 seats;
2. Democratic Party of Uzbekistan “Milliy Tiklanish” – 36 seats;
3. Social Democratic Party of Uzbekistan “Adolat” – 24 seats;
4. People’s Democratic Party of Uzbekistan – 22 seats;
5. Ecological Party of Uzbekistan – 15 seats.
Of the 150 deputies elected to the Legislative Chamber of the Republic of Uzbekistan, 48 or 32% are women, and 39 or 26% are former deputies of the Legislative Chamber.
By age, 9 or 6% of the deputies are under 30 years old97 or 65% are between 30 and 50 years old and 44 or 29% are over 50 years old. The youngest deputy is 26 years old, while the oldest one is 71 years old.
130 (87.0%) deputies are Uzbek and 20 (13%) are representatives of other nationalities. Of these, 5 are Karakalpak, 5 are Russian, are Kazakh, are Tajik, 2 are Korean and 1 is Turkmen and 1 is Kyrgyz.
By specialization, 32 or 21.3% of deputies are representatives of science and education, 23 or 15.3% are representatives of banking, finance, and economics, 21 or 14% are lawyers, 21 or 14% are representatives of public and non-governmental organizations, 12 or 8% are agricultural specialists, 9 or 6% are medical professionals, 9 or 6% are construction, transport, and communication representatives, 6 or 4% are media representatives, 7 or 5% are entrepreneurs and 10 or 6.7% are from other sectors.
6 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan”, adopted on December 10, 2019, in the new edition states that the candidate for Prime Minister will be nominated to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan by the political party that won the most seats in the elections or by several political parties that won an equal number of seats. According to the law, the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - the Liberal Democratic Party of Uzbekistan has the right to nominate a candidate for Prime Minister.