Марказий сайлов комиссиясининг Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси билан ўзаро ҳамкорлиги такомиллаштирилмоқда
2019 йил 16 апрель куни Марказий сайлов комиссияси ва Ўзбекистон Республикаси Хотин-қизлар қўмитаси ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги келишувни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур келишув Марказий сайлов комиссиясининг Хотин-қизлар қўмитаси билан хотин-қизларнинг мамлакатимизда ўтказиладиган сайловларда иштирок этишда конституцион ҳуқуқларидан фойдаланишини таъминлаш мақсадида ўзаро ҳамкорлик такомиллаштирилишини кўзда тутади.
Таъкидланганидек, жорий йилнинг декабрь ойида мамлакатимиз Парламентига, маҳаллий ҳокимият вакиллик органларига ўтказиладиган сайловларга тайёргарлик хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллиги ортиб бораётган шароитда ўтказилмоқда.
Шу нуқтаи назардан, хотин-қизларнинг электорал фаоллигини ошириш, хотин-қизлар сафидан депутатликка номзодлар захирасини шакллантириш бўйича ишларни такомиллаштириш, шунингдек, уларни мазкур захирага киритишга тайёрлаш, хотин-қизлар қўмиталари масъул ходимларининг сайлов қонунчилигидан хабардорлиги ва ҳуқуқий саводхонлиги даражасини ошириш алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Келишув сайлов қонунчилигига оид ҳуқуқни қўллаш амалиётини биргаликда таҳлил қилиш, сайловларни ўтказишда хотин-қизларнинг сиёсий фаоллигини таъминлаш билан боғлиқ муаммоларни ўрганиш ҳамда уларнинг сайлов ҳуқуқларини кенгайтиришга қаратилган тавсияларни ишлаб чиқиш доирасида амалга оширилади. Шунингдек, аёлларнинг сиёсий фаоллигини ошириш масалалари бўйича қўшма форумлар ўтказиш, таҳлилий ахборот-маълумотнома материаллар ва услубий тавсияларни ишлаб чиқиш ҳамда чоп этиш, хотин-қизлар ўртасида сайлов тўғрисидаги билимлари ва ўзларининг сайлов ҳуқуқларини ҳимоя эта олишни шакллантиришга кўмак бериш мақсадида ҳуқуқий тушунтириш ишларини олиб бориш назарда тутилмоқда.
Ўз навбатида, хотин-қизлар қўмиталари раислари ва мутахассисларига сайлов жараёни соҳасидаги ҳуқуқий таълим бериш билан бирга депутатликка номзод аёллар учун сайлов тартиб-таомиллари, ҳуқуқий маданияти ва уларнинг етакчилик хислатларини оширишга қаратилган турли ҳуқуқий таълим тадбирларини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Келишув Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирнинг ўринбосари, Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева томонидан имзоланди.

Совершенствуется взаимодействие Центизбиркома с Комитетом женщин Республики Узбекистан
16 апреля 2019 года состоялась церемония подписания Соглашения о взаимодействии между Центральной избирательной комиссией и Комитетом женщин Республики Узбекистан.
Данное Соглашение предполагает совершенствование организации взаимодействия Центизбиркома и Комитета женщин в целях обеспечения реализации женщинами нашей страны конституционного права на участие в выборах, проводимых в республике.
Как отмечалось, подготовка к предстоящим выборам в Парламент страны, представительные органы власти на местах, которые состоятся в декабре 2019г., проводится в условиях повышения общественно-политической активности женщин.
В данном контексте особое значение приобретает повышение электоральной активности женщин, совершенствование работы по формированию резерва кандидатов в депутаты из числа женщин, а также подготовки их на зачисление в данный резерв, повышение их осведомленности и уровня просвещения об избирательном законодательстве.
Нарбоева Т.JPEG
Реализация положений Соглашения будет проходить в рамках осуществления совместного анализа правоприменительной практики избирательного законодательства, исследований проблем, связанных с обеспечением политической активности женщин при проведении выборов с разработкой рекомендаций, направленных на расширение избирательных прав женщин.
М.Абдусаломов.jpg
Также, предусматривается проведение совместных форумов по вопросам реализации избирательных прав и свобод женщин, повышения их политической активности, праворазъяснительной работы с целью формирования у них знаний избирательного законодательства и умения защитить свои избирательные права, разработка и издание совместного информационно-справочного материала и методических рекомендаций.
Отдельное внимание уделяется организации различных мероприятий правового обучения в сфере избирательного процесса как для председателей и специалистов комитетов женщин, так и для женщин из числа отобранных в резерв на выдвижение в кандидаты депутатов, направленных на повышение их знаний избирательных процедур, правовой культуры, лидерских качеств.
20190416_115054.jpg
Соглашение подписали Председатель Центральной избирательной комиссии Республик Узбекистан М.Абдусаломов и заместитель Премьер министра Республики Узбекистан, Председатель Комитета женщин Т.Нарбаева.