ШҲТга аъзо мамлакатлар хотин-қизлари ўртасида ҳамкорлик ва тажриба алмашиш учун ноёб майдон
2019 йилнинг 15-16 май кунлари Қирғизистоннинг Бишкек шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти мамлакатлари хотин-қизларининг Иккинчи форуми бўлиб ўтди.
Тадбирда ШҲТ Бош котибининг ўринбосари А. Субакожоева, ШҲТга аъзо саккиз мамлакатлар бош вазирларининг ўринбосарлари, шунингдек жамоат ва давлат арбоблари, кузатувчи мамлакатлар (Авғонистон, Беларусь, Эрон) ва мулоқот бўйича ҳамкор (Озарбайжон) давлатлар ҳамда дипломатик корпус вакиллари иштрок этди.
ШҲТ Бош котиби В.Норовнинг хотин-қизлар форумига йўллаган қутлов мактубида ШҲТ маконида келажакни биргаликда шакллантириш жараёнида аёлларга алоҳида ўрин ажратилгани, ШҲТ мамлакатлари аҳолисининг ярмидан кўпини аёллар ташкил этгани сабабли минтақа мамлакатлари ҳаётининг барча жабҳаларида аёллар муҳим ўрин эгаллагани таъкидланди.
Хотин-қизларнинг сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этишдаги тенглиги ва тўлақонли иштироки жамиятнинг иқтисодий ривожланиши, демократлиги ва барқарорлиги учун зарур шарт саналади. Ташкилотга аъзо давлатларнинг ҳукуматлари ташаббуслари ва хотин-қизлар ҳаракатлари ва ташкилотларнинг фаоллиги туфайли кейинги йилларда ШҲТ доирасида аёллар йўналишидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича саъй-ҳаракатлар амалга оширилаётгани қувонарлидир.
Форумнинг тантанали очилиш маросими Қирғизистон Республикаси Бош вазири М.Абылгазиев иштирокида ўтказилди. Тадбир иштирокчиларини Қозоғистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Г.Абдыкаликова, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Т.Нарбаева, Бутунхитой аёллар Федерацияси раиси ўринбосари Ся Цзе ва Россия аёллар Иттифоқи раиси ўринбосари Н.Рамневалар қутладилар.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Т.Нарбоева форум иштирокчиларини қутлар экан ўз сўзида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар билан бир қаторда, хотин-қизларнинг жамият ҳаётининг сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва маданий соҳаларидаги мавқеини янада яхшилашга қаратилган туб ўзгаришларга тўхталиб ўтди. У ўз нутқида ШҲТ доирасида амалга оширилаётган ишлар ўз мамлакатлари ривожланишида етакчи роль ўйнайдиган хотин-қизлар ташкилотларининг иштирокисиз амалга оширилиши мумкин эмас, дея таъкидлади.
Форум доирасида “ШҲТга аъзо давлатлар минтақавий ҳамкорлигининг гендер жиҳатлари”, “Минтақанинг барқарор ва инклюзив иқтисодий ривожланишида аёлларнинг иштироки”, “Соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларига инвестициялар: минтақавий ҳамкорлик учун имкониятлар”, “Имкониятларнинг тенглиги учун инновациялар ва рақамлаштириш даври”, “Аёллар ва қизларнинг аҳволини яхшилаш учун минтақавий чақириқлар ва имкониятлар” каби бешта сессия бўлиб ўтди.
Тадбир давомида Марказий сайлов комиссияси раисининг ўринбосари Г. Раҳимова “Хотин-қизларнинг мамлакат сиёсий ҳаётидаги иштирокини кенгайтириш” мавзусида маъруза қилди.
photo5404455252792552418.jpg
У декабрь ойида мамлакат парламенти ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик кўриш масалаларига тўхталар экан, бугунги кунда аёллар сайлаш ва сайланиш орқали мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётида муҳим ўрин тутадиган қарорларнинг қабул қилишига чинакам таъсир кўрсатиши мумкинлигини алоҳида таъкидлади.
photo5404455252792552416.jpg
Хотин-қизларнинг сайлов жараёнидаги ҳам маҳаллий даражадаги ва парламентга сайловларда иштирокини фаоллаштириш мақсадида Ўзбекистон қонун ҳужжатларида хотин-қизлар учун 30 фоизлик гендер квотаси белгиланган.
photo5404857051278060016.jpg
Шу билан бирга, жорий йилининг 7 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган тантанали маросимда сўнги икки йилда тўпланган тажрибани, хотин-қизларнинг сиёсий онги тобора ўсиб бораётганини инобатга олиб, хотин-қизларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётида иштирок этиш имкониятларини янада кенгайтириш мақсадида депутатликка номзод аёллар вакиллигини 50 фоизгача ошириш ташаббусини илгари сурди.
Такидланганидек, хотин-қизларнинг сайлов жараёнида кенг иштирокини таъминлаш, шу жумладан, уларнинг электорал фаоллиги ва депутатлик корпусидаги вакиллигини ошириш, аёлларнинг мамлакат сиёсий ҳаётидаги иштирокини кенгайтириш борасида амалга оширилган саъй-ҳаракатларнинг самараси сифатида баҳоланади.
Иштрокчиларнинг эътироф этишича, ШҲТга аъзо мамлакатлар хотин-қизларининг Иккинчи форуми ташкилотнинг аъзо мамлакатлари аёллари ўртасида ҳамкорлик ва тажриба алмашиш учун ноёб майдон бўлиб, мазкур ташкилот давлатлари ўртасидаги ҳамкорлик учун рағбатлантирувчи кучга айланди.

Уникальная площадка для обмена и сотрудничества между женщинами стран-участниц ШОС
15-16 мая 2019 года в Бишкеке (Кыргыстан) состоялся Второй форум женщин стран Шанхайской организации сотрудничества.
В мероприятии приняли участие заместитель Генерального секретаря ШОС А.Субакожоева, заместители премьер-министров, а также общественные и государственные деятели-женщины восьми стран-членов ШОС, из стран-наблюдателей (Афганистан, Белоруссия, Иран) и партнеров по диалогу (Азербайджан) и представители дипломатического корпуса.
В приветственном послании Генерального секретаря ШОС В.Норова Форуму женщин отмечалось, что особое место в процессе формирования совместного будущего на пространстве ШОС отводится женщине, поскольку женщины составляют более половины населения стран ШОС, соответственно абсолютно все спектры жизнедеятельности стран региона имеют «женский» аспект. Равенство и полноправное участие женщин в решении политических и социально-экономических задач является необходимым условием экономического развития, демократичности и стабильности общества. Отрадно, что благодаря инициативам правительств государств-членов ШОС и активности соответствующих женских движений и организаций, за последние годы в рамках ШОС принимаются усилия по развитию «женской» линии сотрудничества.
Торжественное открытие Форума прошло с участием премьер-министра Республики Кыргыстан М.Абылгазиева. Участников мероприятия приветствовали заместитель премьер-министра Республики Казахстан Г.Абдыкаликова, заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Т.Нарбаева, заместитель председателя Всекитайской Федерации женщин Ся Цзе, заместитель председателя Союза женщин России Н.Ремнева.
В своей речи заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Т.Нарбаева, наряду с происходящими широкомасштабными реформами в стране, остановилась на коренных преобразованиях, направленных на улучшение положения женщин в политической, социально-экономической и культурной сферах жизни общества.
Она отметила, что работа осуществляемая в рамках ШОС невозможна без участия женских организаций, которые играют ведущую роль в развитии своих стран.
В рамках Форума состоялись пять панельных сессий: «Гендерные аспекты регионального сотрудничества стран-участниц ШОС», «Участие женщин в устойчивом и инклюзивном экономическом развитии региона», «Инвестиции в здравоохранение и образование: возможности для регионального сотрудничества», «Инновации и эпоха цифровизации в целях равенства возможностей», «Региональные вызовы и возможности для улучшения положения женщин и девочек».
В ходе мероприятия заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Г.Рахимова выступила с докладом на тему: «Расширение участия женщин в политической жизни страны».
photo5404455252792552418.jpg
Останавливаясь на вопросах подготовки к предстоящим декабрьским выборам в Парламент страны, Кенгаши народных депутатов на местах, она особо подчеркнула, что женжщины сегодня могут оказывать реальное воздействие на принятие политических решений, выбирая и будучи избранными.
photo5404455252792552416.jpg
Чтобы активизировать участие женщин в избирательном процессе и на местном уровне, и выборах парламентских в законодательстве Узбекистана закреплены 30-ти процентные гендерные квоты для представителей женского пола.
photo5404857051278060016.jpg
Между тем, 7 марта текущего года в своем выступлении на торжественной церемонии, посвященной Международному женскому дню, Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев с учётом накопленного за последние два года опыта, растущего уровня политического сознания женщин, в целях еще большего расширения возможности участия женщин в общественно-политической жизни страны выдвинул инициативу увеличить представленность женщин – кандидатов в депутаты до 50%.
Отмечалось, что обеспечение широкого участия женщин в избирательном процессе, в том числе повышение их электоральной активности, представительства в депутатском корпусе, станет оценкой тех усилий, которые были предприняты в области расширения участия женщин в политической жизни в Узбекистане.
Как отметили участники, состоявшийся Второй форум женщин стран ШОС явился уникальной площадкой для обмена и сотрудничества между женщинами стран-участниц, выступил стимулирующей силой для взаимодействия между государствами данной организации.