Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Гюнтер Оверфельднинг Марказий сайлов комиссиясидаги учрашувига доир
2019 йил 19 июль куни Марказий сайлов комиссиясида Германиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Гюнтер Оверфельд иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Тадбир давомида Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов сайлов соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумот бериб ўтди.
Сайлов комиссиялари фаолияти самарадорлигини ошириш, комиссия аъзоларини ўқитиш, сайлов стандартлари ва тартиб-таомилларини бирлаштирган ягона Сайлов кодексининг қабул қилиниши, мамлакатимиз қонунчилигидаги янгиликлар, шунингдек, Ўзбекистон вакилларининг чет давлатларда халқаро кузатувчилар сифатида иштироки билан таништирди.
Икки томонлама мулоқот давомида томонлар халқаро ташкилотлар, хорижий сайлов органлари билан ҳамкорликни янада ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратдилар.
Ўз навбатида, Германиянинг халқаро ташкилотлари билан алоқаларни йўлга қўйиш, ушбу давлатнинг сайлов тизими ва амалиётининг ижобий жиҳатларини яқиндан ўрганиш мақсадида ҳамкорликни янада ривожлантириш лозимлиги қайд этиб ўтилди.

Визит вежливости Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Германия в Республике Узбекистан господина Гюнтера Оверфельда в Центральной избирательной комиссии
19 июля 2019 г. в ЦИК состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Германии в Узбекистане Гюнтером Оверфельдом.
В ходе встречи председатель Центральной избирательной комиссии М.Абдусаломов представил подробную информацию об осуществляемых реформах в избирательной сфере. В частности, о повышении эффективности деятельности избирательных комиссий, путем обучения членов этих комиссий, принятии Избирательного кодекса Республики Узбекистан, в котором унифицированы избирательные стандарты и процедуры, закрепленные в ранее действующих избирательных законах о выборах, а также активном участии представителей Узбекистана на выборах в зарубежных странах в качестве наблюдателей.
Участники встречи обсудили актуальные вопросы хода подготовки к предстоящим выборам в парламент страны и представительные органы власти на местах, формирования и использования единого электронного списка избирателей.
В ходе двусторонних переговоров стороны также уделили особое внимание дальнейшему развитию сотрудничества с международными организациями и избирательными органами зарубежных стран.
В свою очередь, было подчеркнуто, что следует развивать дальнейшее сотрудничество в отношении установления контактов с международными организациями в Германии и тщательного изучения практики в проведении выборов этой страны.