Сиёсий партияларнинг ваколатли вакилларига гувоҳномалар ва имзо варақалари топширилди
2019 йил 24 сентябрь куни Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда Марказий сайлов комиссиясининг аъзолари, сиёсий партиялар ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этдилар. Мажлис кун тартибидан сиёсий партияларнинг ваколатли вакилини рўйхатга олиш масаласи ўрин олди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 34-моддасига асосан депутатликка номзодлар кўрсатган сиёсий партия сайлов комиссиясининг мажлисларида, ҳужжатларни топширишда, имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текширишда, сайлов участкасида овозларни санаб чиқишда иштирок этиш учун ваколатли вакил тайинлашга ҳақли.
Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил 11 сентябрдаги 935-сон қарори билан тасдиқланган “Сиёсий партиянинг ваколатли вакили тўғрисида”ги низомга мувофиқ – Сиёсий партия юқори органининг раҳбари сайлов кампанияси бошланганлиги расман эълон қилинган кундан бошлаб беш кунлик муддатда ўз ваколатли вакилини тайинлайди ҳамда уни рўйхатдан ўтказиш учун Марказий сайлов комиссиясига тегишли ҳужжатларни тақдим этади.
Маълумки, Марказий сайлов комиссияси томонидан 2019 йил 20 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий мажлиси қонунчилик палатаси депутатлари ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайлови бўйича сайлов кампанияси бошланишини эълон қилиш тўғрисида 944-сон қарор қабул қилинди ва шу кундан бошлаб сайлов кампанияси бошланганлиги эълон қилинди.
Шу муносабат билан, мамлакатимиз сиёсий майдонида фаолият олиб бораётган бешта сиёсий партиялар раҳбарлари ўз ваколатли вакилларини тайинлаб, уларни рўйхатдан ўтказиш учун Марказий сайлов комиссиясига мурожаат қилди ва тегишли ҳужжатларни тақдим этди.
Марказий сайлов комиссияси Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон либерал-демократик партияси, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси, Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси ҳамда Ўзбекистон Экологик партияси раҳбарлари тавсия этган ваколатли вакилларга тегишли хужжатларни кўриб чиқиб, ваколатли вакилларни рўйхатга олиш ҳамда уларга белгиланган шаклдаги гувоҳнома (мандат)ни бериш ҳақида қарор қабул қилди.
Сайлов кодексига асосан сиёсий партия ўзининг сайловда иштирок этишини қўллаб-қувватловчи камида 40 000 сайловчининг имзосини тўплаган тақдирдагина депутатликка номзодлар кўрсатиши мумкинлиги ва имзо варақаларининг бланкалари сайлов кампанияси бошланганлиги эълон қилингандан кейин Марказий сайлов комиссияси томонидан берилиши белгиланган.
Юқоридагиларга асосан тадбирда Марказий сайлов комиссияси томонидан сиёсий партияларнинг ваколатли вакилларига уларнинг рўйхатга олинганлиги ҳақидаги гувоҳномалар ҳамда сайловчиларнинг имзоларини тўплашлари учун белгиланган намунадаги имзо варақалари топширилди.

Вручены удостоверения уполномоченным представителям политических партий
24 сентября 2019 года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. В заседании приняли участие члены Центральной избирательной комиссии, представители политических партий и СМИ. Согласно повестке дня рассмотрен вопрос регистрации уполномоченных представителей политических партий.
Согласно статье 34 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, политическая партия, выдвинувшая кандидатов, вправе назначить уполномоченного представителя для участия в заседаниях избирательной комиссии, сдаче документов, проверке правильности составления подписных листов, подсчете голосов на избирательном участке.
В соответствии с Положением «Об уполномоченном представителе политической партии», утвержденным постановлением Центральной избирательной комиссии от 11.09.2019 года №935, руководитель высшего органа политической партии назначает уполномоченного представителя в течение пяти дней со дня официального объявления начала избирательной кампании, а также предоставляет Центральной избирательной комиссии необходимые документы для его регистрации.
Как известно, 20 сентября 2019 года было принято постановление Центральной избирательной комиссией №944 об объявлении начала избирательной кампании по выборам депутатов в Законодательную палату Республики Узбекистан и местные Кенгаши. В этот же день ЦИК объявила о начале избирательной кампании.
В связи с этим, руководители пяти политических партий, осуществляющих деятельность на политической площадке страны, после назначения собственных уполномоченных представителей обратились в Центральную избирательную комиссию с просьбой об их регистрации и предоставили необходимые документы.
Центральная избирательная комиссия, рассмотрев соответствующие документы по уполномоченным представителям, рекомендованным руководителями Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана, Социал демократической партии «Адолат» , демократической партии «Миллий тикланиш», Народно-демократической партии и Экологической партии Узбекистана, приняла решение о регистрации уполномоченных представителей и вручении им удостоверения (мандата) установленного образца.
В Избирательном кодексе Республики Узбекистан определено, что политическая партия может выдвигать кандидатов в депутаты при условии, что она собрала не менее 40 000 подписей избирателей, поддерживающих ее участие в выборах, а также бланки подписных листов выдаются Центральной избирательной комиссией после объявления о начале избирательной кампании.
На основании выше изложенного в ходе мероприятия Центральной избирательной комиссией вручены удостоверения о регистрации уполномоченным представителям политических партий, а также подписные листы установленного образца для сбора подписей избирателей.