2020 йил 9 август куни Белорусь Республикасида Президентлик сайловлари бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси ўринбосари М.Истамов, МСКнинг доимий асосда ишловчи аъзоси А.Ибодуллаев ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати О.Таджиевлар Ўзбекистон делегацияси вакиллари сифатида МДҲ кузатувчилар миссияси таркибида иштирок этиб сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ жараёнларни халқаро кузатувчи сифатида кузатиб боришди.
Беларусь Республикаси сайловчиларининг умумий сони - 6 844 932 нафарни ташкил этган. Сайлов участкалари овоз берувчилар сони 20 тадан кам бўлмаган ва 3000 тадан кўп бўлмаган миқдорда тузилган.
Беларусь Марказий сайлов комиссияси томонидан рўйхатдан ўтган беш номзод президентлик курсиси учун кураш олиб боришди: Александр Лукашенко (амалдаги президент), Сергей Черечень (Беларусь социал-демократлар партияси раиси), Анна Канопацкая (собиқ депутат, тадбиркор, ҳуқуқшунос), Андрей Дмитриев (жамоат арбоби, “Говори правду” бирлашмаси ҳамраиси), Светлана Тихановская (рўйхатдан ўтиш рад этилган гомеллик блогернинг рафиқаси).
Беларусь Республикаси сайлов қонунчилигига мувофиқ сайловнинг расмий натижалари сайлов бўлиб ўтган кундан эътиборан 10 кунлик муддатда эълон қилиниши лозим.

The Uzbek delegation observed the presidential elections in the Republic of Belarus
On August 9, 2020, the Presidential elections were held in the Republic of Belarus. The representatives of the Uzbek delegation - Deputy Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan M.Istamov, CEC member A.Ibodullaev and deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis O.Tadjiev participated in the CIS observer mission and observed the process of preparation and conduct of the elections as international observers.
The total number of voters in the Republic of Belarus was 6,844,932. Polling stations were formed with the number of voters not less than 20 and not more than 3000.
Five candidates registered by the Belarusian Central Election Commission have run for the presidency: Alexander Lukashenko (incumbent president), Sergei Cherechen (chairman of the Social Democratic Party of Belarus), Anna Kanopatskaya (former deputy, businessman, lawyer), and Andrei Dmitriev (public figure, Co-chair of the Govori Pravdu association), Svetlana Tikhanovskaya (wife of a Gomel blogger who refused to register).
According to the electoral legislation of the Republic of Belarus, the official results of the elections must be announced within 10 days from the date of the election.