Қирғизистонда парламент сайловлари бўлиб ўтмоқда
Қирғизистонда бўлиб ўтадиган парламент сайловларида 200 дан зиёд халқаро кузатувчилар жумладан, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг (МДҲ) Ижроия қўмитаси миссияси таркибида мамлакатимизнинг чегарадош вилоятларидан  ўттиз нафарга яқин халқаро кузатувчилар иштирок этишмоқда.
Сайлов жараёнларини шунингдек, халқаро кузатувчи сифатида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси вакиллари ҳам кузатиб боришмоқда.
Қиргизистон Республикасининг сайлов ва референдумлар ўтказиш бўйича Марказий сайлов комиссияси Ахборот бўлими томонидан берилган маълумотга кўра, Қирғизистон Республикаси Жоғорку Кенеши депутатлари сайловларларида овоз бериш учун ташкил этилган сайлов участкалари сони 2475 та бўлиб, улардан 45 таси хорижда жойлашган.
Қирғизистон Республикасида рўйхатдан ўтган сайловчиларнинг умумий сони 3,523,554 нафар бўлса, уларнинг 32 602 нафари хорижда рўйхатдан ўтган.
Сайловчиларнинг умумий сонидан 47,74 фоизини  эркаклар, 52,26 фоизини  аёллар ташкил этмоқда. 30 ёшгача бўлган сайловчилар сони эса 29,67 фоизга тенг.
Сайловларда 16 та сиёсий партия иштирок этмоқда. Мазкур патиялар томонидан Қирғизистон Республикаси Жоғорку Кенеши депутатлигига 1 957 номзод кўрсатилган. Шулардан 57 нафари ўз аризасига кўра руйхатдан чиқарилган.
Шундай қилиб, Қирғизистон Республикаси парламентига бўлиб ўтадиган сайловлар учун  1912 нафар номзод рўйхатга олинган. Номзодларнинг 618 нафари аёллардир.

Kyrgyzstan holds parliamentary elections
More than 200 international observers are participating in the parliamentary elections in Kyrgyzstan, including about 30 international observers from the border regions of our country as part of the mission of the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States (CIS).
Representatives of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan are also observing the election process as international observers.
According to the Information Department of the Central Election Commission of the Kyrgyz Republic on Elections and Referenda, the total number of polling stations set up to vote in the elections to the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic is 2,475 of which 45 are located abroad.
The total number of registered voters in the Kyrgyz Republic is 3,523,554 of which 32,602 are registered abroad.
Of the total number of voters, 47.74% are men and 52.26% are women. The number of voters under the age of 30 is 29.67 percent.
16 political parties are participating in the elections. These parties nominated 1,957 candidates for the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic. Of these, 57 were deregistered on their application.
Thus, 1,912 candidates have been registered for the upcoming parliamentary elections in the Kyrgyz Republic. 618 of the candidates are women.