Миллий сайлов тизимига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш кўлами тобора кенгаймоқда
Марказий сайлов комиссиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 4 октябрдаги “Сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларни жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ташкилотлар ва идоралараро ишчи гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Марказий сайлов комиссияси раҳбарияти, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш, Ички ишлар, Маҳалла ва оилани қўллаб-қуватлаш вазирликлари, шунингдек,  Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш маркази, Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги вакиллари иштирок этган тадбир Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизими (СЖБАТ) ва Сайловчилар ягона электрон рўйхатини (СЯЭР) такомиллаштириш масалаларига бағишланди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси М.Абдусаломов бошқарган йиғилишда  сайловларни очиқ-ошкора, демократик тамойиллар асосида ўтказишда сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг ва самарали жорий этиш муҳим ўрин тутиши алоҳида таъкидланди. Марказий сайлов комиссияси томонидан бу борада изчил ва тизимли ишлар олиб борилаётир. Жумладан, 2019 йили мамлакатимиз парламенти ва маҳаллий кенгашларга бўлиб ўтган  сайловларда сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизими ва сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати жорий этилди ва муваффақиятли қўлланди. Мазкур янгиликка сайлов ҳуқуқи бўйича етакчи мутахассислар, жумладан, халқаро ташкилотлар экспертлари томонидан юқори баҳоланди. Чунки мазкур тизимнинг халқаро андазалардаги “бир сайловчи — бир овоз” тамойилини амалга оширишдаги ўрни беқиёсдир.
“Saylov—2019” мобиль иловасининг ишга туширилиши ҳам ана шундай муҳим янгилик сифатида сайловлар жараёнида миллионлаб сайловчилар, сайлов ташкилотчилари, экспертлар, кузатувчилар, номзодлар, партиялар фаолларининг оғирини енгил қилди. Иловага сайлов бўйича барча норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, барча  даражадаги сайлов комиссияларининг таркиби, манзили, телефон рақамларига оид маълумотлар, сайлов иштирокчиларига мўлжалланган ўқув материаллари, эслатма ва услубий тавсиялар, электрон кутубхона ҳамда саволларга жавоблар ўзбек, қорақалпоқ ва рус тилларида жойланди.
Айни пайтда сайлов куни мамлакатимизнинг турли ҳудудларидаги олтмишта сайлов участкасига тажриба-синов сифатида ўрнатилган 120 видеокамера сайловчиларнинг овоз бериш жараёнини Марказий сайлов комиссиясининг Халқаро матубот марказига ва интернет орқали онлайн режимида бутун дунёга намойиш қилиб турди. Йигирмата сайлов участкасига овоз бериш чоғида фуқароларнинг шахсини аниқлаш учун  биометрик ҳужжатларни «ўқийдиган» олтмишта электрон қурилмадан тажриба-синов тариқасида фойдаланилди.
Президентимизнинг 2018 йил 4 октябрдаги “Сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига биноан миллий сайлов тизимида  амалга оширилаётган бундай ўзгаришлар кўлами ва салмоғи  истиқболда янада оширилади.
Сайлов участкаларини зарур қурилмалар ва узлуксиз Интернет тармоғи билан таъминлаш, сайлов участкалари жойлашадиган бино ва иншоотларга оид маълумотларнинг электрон рўйхатини ва дислокациясини шакллантириш, сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимида ахборот хавфсизлигини таъминлаш билан боғлиқ муҳим ишлар шулар жумласидандир. Бу тегишли вазирлик ва идораларнинг сайлов жараёнига доир идоравий ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларини ўзаро интеграциялаш, реал вақт режимида янгилаб бориш, Ўзбекистон Республикасининг хорижда доимий ёки вақтинча яшовчи фуқароларини чет давлатлардаги дипломатик ваколатхоналар ва консуллик муассасалари ҳузурида ташкил этиладиган сайлов участкаларининг сайловчиларнинг ягона рўйхатига қўшиш борасидаги ишлар кўламини янада кенгатиришни тақозо қилади.
Тадбирда ишчи гуруҳи аъзоларига  бу борада белгиланган вазифаларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш бўйича  аниқ топшириқлар берилди.

В Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан прошло очередное заседание межведомственной рабочей группы по реализации задач согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 4 октября 2018 года № ПП-3961 «О мерах по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс».
В мероприятии посвященном вопросам дальнейшей модернизации Единого электронного списка избирателей (ЕЭСИ) и Информационной системы управления избирательным процессом (ИСУИП) участвовали руководство и ответственные лица от Центральной избирательной комиссии, Министерства развития информационно-коммуникационных технологий, Министерства внутренних дел, Министерства по поддержке махалли и семьи, а также Государственного центра персонализации при Кабинете Министров, Кадастрового агентства при Государственном налоговом комитете.
На заседании под председательством Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан М. Абдусаломова было отмечено, что повсеместное и эффективное внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс играет важную роль в проведении выборов на основе открытых демократических принципов. Со стороны Центральной избирательной комиссии в этом направлении ведется последовательная и системная работа. В частности, на выборах в парламент и местные кенгаши 2019 года были успешно внедрены и использованы информационная система для управления избирательным процессом и единый электронный список избирателей. Данное нововведение получило высокую оценку ведущих экспертов по избирательному праву, в том числе экспертов международных организаций. Потому что роль этой системы в реализации принципа «один избиратель - один голос» в международных стандартах неоценима.
Запуск мобильного приложения «SAYLOV-2019» также облегчил бремя миллионов избирателей, организаторов выборов, экспертов, наблюдателей, кандидатов и партийных активистов в избирательном процессе. Приложение содержит все нормативно-правовые документы по выборам, состав, адреса, телефоны избирательных комиссий всех уровней, обучающие материалы для участников, заметки и методические рекомендации, электронную библиотеку и ответы на вопросы на узбекском, каракалпакском и русском языках.
В день выборов 120 видеокамер, установленных в качестве тестовых на 60 избирательных участках в разных регионах страны, демонстрировали процесс голосования на большом экране в Международном пресс-центре Центральной избирательной комиссии и в режиме онлайн для всего мира через Интернет.
Шестьдесят электронных устройств, «считывающих» биометрические документы, были использованы в качестве эксперимента для идентификации граждан при голосовании на 20 избирательных участках.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 октября 2018 года «О мерах по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс» масштабы и вес таких изменений в национальной избирательной системе в будущем будут увеличиваться.
К ним относятся обеспечение избирательных участков необходимым оборудованием и бесперебойным доступом в Интернет, формирование электронных списков и размещение информации о зданиях и сооружениях, где расположены избирательные участки, а также обеспечение информационной безопасности в информационной системе управления избирательным процессом.
Это включает интеграцию ведомственных информационных систем и баз данных соответствующих министерств и ведомств по избирательному процессу, обновление в режиме реального времени, включение граждан Республики Узбекистан, постоянно или временно проживающих за рубежом, в единый список избирателей на избирательных участках, созданных при дипломатических представительствах и консульствах за рубежом. Это все требует дальнейшего расширения.
На мероприятии членам рабочей группы были даны конкретные поручения по обеспечению своевременного и качественного выполнения поставленных в этой связи задач.