Ўзбекистон Республикасининг Марказий сайлов комиссиясига Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби С.Н.Лебедев, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби В.И.Норов ҳамда Тожикистон Республикаси сайлов ва референдумлар ўтказиш бўйича Марказий комиссияси раиси Б.Худоёрзодаларнинг 2020 йил 1 март куни бўладиган Тожикистон Республикаси Миллий Мажлиси сайловларида МДҲ, ШҲТ халқаро кузатувчилари миссиялари таркибида ва хорижий давлат кузатувчиси сифатида иштирок этиш учун Ўзбекистон Республикаси вакилларини Тожикистон Республикасига юбориш масаласини кўриб чиқиш бўйича мурожаати келиб тушган эди.
Шу муносабат билан, 2020 йилнинг 26 февраль – 3 март кунлари Ўзбекистон Республикаси делегацияси, жумладан Марказий сайлов комиссиясининг 3 нафар ва Самарқанд вилоят сайлов комиссиясининг 1 нафар вакиллари ҳам МДҲ, ШҲТ миссиялари ва МДҲ Парламентлараро ассамблеяси кузатувчилар гуруҳи таркибида Тожикистон  Республикасига Миллий Мажлиси депутатлари сайлов жараёнларини кузатиш мақсадида жўнаб кетдилар.
Тожикистонда шу йилнинг 1 март, якшанба куни парламент сайловлари бўлиб ўтди. Мазкур Парламент сайловларида 3.7 миллион (75%) нафар Тожикистон фуқаролари-сайловчилар иштирок этди. Парламент сайловларида сиёсий партиялардан 241 нафар номзод 63 депутатлик ўрни учун кураш олиб борган. Дастлабки сайлов натижалари 2 март куни эълон қилиниши кутилмоқда.
Кузатувчиларнинг дастлабки хулосаларига кўра Тожикистон парламенти сайловларига юқори савияда тайёргарлик кўрилган. Сайловлар халқаро сайлов стандартлари, Тожикистоннинг миллий сайлов қонунчилиги ва амалиётига мувофиқ, очиқ, ошкора ва демократик тарзда ўтган. Сайлов жараёни иштирокчиларига тенг шароит ва имкониятлар яратиб берилган.
Маълумот учун: Тожикистон Республикаси Парламентига 2020 йилги сайловларда Тожикистон Халқ демократик партияси, Тожикистон аграр партияси, Тожикистон иқтисодий ислоҳотлар партияси, Тожикистон социалистик партияси, Тожикистон Коммунистик партияси, Демократик партия ва социал демократик партиялари иштирок этди. Мамлакатдаги барча етти сиёсий партия сайлов бошланишидан 75 кун олдин сайловолди қурултойларини ўтказган ва депутатликка номзодларни тақдим этган.
Тожикистон Республикаси вакиллари Ўзбекистонда ўтказилган парламент ва президент сайловларида мунтазам равишда халқаро кузатувчилар сифатида иштирок этиб келади: 2019 йил бўлиб ўтган Парламент сайловларида 10 нафар тожикистонлик кузатувчи Ўзбекистон Республикаси Парламент ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайловларини бевосита кузатиб бордилар. Улар бир нечта сайлов округи ва участкаларида бўлиб сайловчиларга яратилган шароитлар, Ўзбекситонинг сайлов қонунчилиги билан яқиндан танишишган эди.

Representatives of the Central Election Commission are in Tajikistan to observe the parliamentary elections in Tajikista
The Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan has received an appeal to consider sending representatives of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Tajikistan to participate in the elections to the Milli Majlis of the Republic of Tajikistan on March 1, 2020, as part of CIS and SCO international observers. The elections will be attended by the Chairman of the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States - Executive Secretary S.N.Lebedev, Secretary-General of the Shanghai Cooperation Organization V.I. Norov and Chairman of the Central Commission for Elections and Referenda of the Republic of Tajikistan B. Khudoyorzoda.
In this regard, from February 26 to March 3, 2020, the delegation of the Republic of Uzbekistan, including 3 representatives of the Central Election Commission and 1 representative of the Samarkand regional election commission as part of the observer group of the CIS, SCO missions and the CIS Interparliamentary Assembly left for the Republic of Tajikistan to observe the election process of deputies of the Milli Majlis.
Tajikistan held parliamentary elections on Sunday, March 1. 3.7 million (75%) Tajik voters took part in the parliamentary elections. In this parliamentary elections, 241 candidates from political parties competed for 63 seats. Preliminary election results were expected to be announced on March 2.
The first conclusion of the observers was that the preparations for the parliamentary elections in Tajikistan were at a high level. The elections were conducted in an open, transparent and democratic manner in accordance with international electoral standards, national electoral legislation and practice of Tajikistan. Equal conditions and opportunities were created for the participants of the election process.
For information: The People's Democratic Party of Tajikistan, the Agrarian Party of Tajikistan, the Party of Economic Reforms of Tajikistan, the Socialist Party of Tajikistan, the Communist Party of Tajikistan, the Democratic Party and the Social Democratic Party participated in the 2020 parliamentary elections. All seven political parties in the country held pre-election rallies 75 days before the election and nominated candidates.
Representatives of the Republic of Tajikistan regularly participate in the parliamentary and presidential elections in Uzbekistan as international observers: In the 2019 parliamentary elections, 10 Tajik observers directly observed the elections of deputies of the Parliament and local councils of the Republic of Uzbekistan. They visited several constituencies and polling stations and got acquainted with the conditions created for voters and the electoral legislation of Uzbekistan.