Қирғизистон ва Ўзбекистон МСК раислари ўртасида учрашув бўлиб ўтди
2020 йил 3 октябрь куни Қирғизистон Республикаси Сайлов ва референдумларни ўтказиш бўйича марказий комиссиясининг раиси Н. Шайлдабекова  Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг раиси М. Абдусаломов шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Қирғизистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Х.Мирзахидов билан учрашди.
Учрашу давомида Н. Шайлдабекова ушбу парламент сайловларининг қийин эпидемиологик вазиятдаги ўзига хос хусусиятларини қайд этиб ўтди.
«Умид қиламизки, биз фуқароларимизнинг соғлиғи учун сайловларни хавфсиз ўтказамиз ва шу билан бирга демократик, эркин сайловларнинг барча стандартларига риоя қиламиз, фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларидан фойдаланишни таъминлаймиз. Бу масалада Қирғизистон ҳукумати катта ёрдам кўрсатмоқда, сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишда сайлов комиссияларига ёрдам бериш учун штаб ташкил этилди. Мазкур штаб  МСК билан биргаликда ҳар бир босқичнинг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда сайловнинг барча босқичларида зарур эпидемиологик хавфсизлик алгоритмларини ишлаб чиқди », деди Нуржан Шайлдабекова.
Учрашувда томонлар халқаро сайлов амалиёти, шунингдек Қирғизистондаги сайлов кампанияси даврида коррупцион ва ҳуқуқбузарлик холатлари учун жавобгарликни кучайтириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Қирғизистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раҳбарининг сўзларига кўра, қонунчиликни такомиллаштириш ва инклюзивликни ошириш жараёнида аёлларнинг депутатлик мандатлари ва ногиронлиги бўлган шахслар учун сайлов ҳуқуқлари кафолатларини рўёбга чиқариш иштирокини таъминлаш бўйича чоралар кўрилди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг раҳбари Қирғизистон Марказий сайлов комиссиясига сайловларни ўтказишда муваффақиятлар тилади.

A meeting was held between the CEC chairmen of Kyrgyzstan and Uzbekistan
On October 3, 2020, the Chairman of the Central Commission for Elections and Referenda of the Kyrgyz Republic N. Shayldabekova met with Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan M. Abdusalomov, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Kyrgyz Republic H. Mirzakhidov.
During the meeting, N. Shayldabekova noted the peculiarities of these parliamentary elections in a difficult epidemiological situation.
“We hope that we will hold safe elections for the health of our citizens, and at the same time adhere to all standards of democratic, free elections, ensure the protection of citizens' voting rights. The Kyrgyz government is providing significant assistance in this regard, and a headquarters has been set up to assist election commissions in preparing for and conducting elections. This headquarters, together with the CEC, has developed the necessary epidemiological security algorithms at all stages of the election, taking into account the specifics of each stage, "said Nurjan Shayldabekova.
During the meeting, the sides discussed issues of international election practice, as well as strengthening the responsibility for corruption and violations during the election campaign in Kyrgyzstan.
According to the head of the Central Election Commission of the Kyrgyz Republic, in the process of improving the legislation and increasing inclusion, measures have been taken to ensure the participation of women in parliamentary elections and the implementation of guarantees of suffrage for persons with disabilities.
The head of the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan wished to the Central Election Commission of Kyrgyzstan success in the elections.