Ўзаро ҳамкорлик ва бирдамликнинг самарали натижалари
Жорий йилнинг 14 декабрь куни Марказий сайлов комиссиясида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликдаги “2019-2021 йилларда Ўзбекистонда сайлов жараёнини қўллаб-қувватлаш” лойиҳаси бошқарув қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди.
Унда МСК раиси М.Абдусаломов, раис ўринбосари. М.Истамов, МСК доимий аъзоси Г.Раҳимова, БМТнинг юртимиздаги доимий вакили Хелена Фрейзер, Швеция Қироллигининг Фавқулодда ва мухтор элчиси Ингрид Терсман, Швецария Конфедерациясининг Ўзбекистондаги элчиси Оливье Шав, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовска ва унинг ўринбосари Дойна Мунтяну ҳамда БМТ ТДнинг бошқа вакиллари иштирок этишди.
Тадбирдан кўзланган мақсад - Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда амалга оширилаётган “2019-2021 йилларда Ўзбекистонда сайлов жараёнини қўллаб-қувватлаш” лойиҳасининг бу йилги сарҳисоби ҳамда келгуси, 2021 йилги иш режасининг муҳокамасидан иборат бўлди.
Муҳокамаларда таъкидланганидек, Ўзбекистонда сайлов жараёнини ҳар томонлама такомиллаштиришда шубҳасиз халқаро ташкилотларнинг тажрибаси, улар билан ҳамкорликни ривожлантириш муҳим аҳамиятга эга.
Марказий сайлов комиссиясининг БМТ Тараққиёт Дастури билан ҳамкорлиги айнан 2019 йилдаги парламент сайловларига тайёргарлик кўриш - сайлов кампанияси даврида фаоллашган эди.
Айнан шу даврда, ҳамкорликда уч йилга мўлжалланган сайлов қонунчилигини такомиллаштириш, сайлов иштирокчиларининг салоҳиятини ошириш ҳамда сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган тадбирларни ўзида мужассам этган лойиҳа ишлаб чиқилди.
Шуни алоҳида таъкидлаб ўтиш керакки, ушбу лойиҳа икки ташкилот ўртасидаги ҳамкорликнинг илк маҳсули бўлди.
Бундан ташқари, Сайлов комиссиялари ходимларининг малакасини, шунингдек, сайловчиларнинг ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган ўқув ва тарғибот-ташвиқот ишларини олиб бориш долзарб масала эди. Шу мақсадда БМТТД билан ҳамкорликда халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда сайлов жараёни иштирокчилари учун қатор семинар-тренинглар ўтказилди.
Сайловдан кўп ўтмай, лойиҳа доирасида мамлакатимизнинг 14 та ҳудудида сайлов комиссиялари аъзолари, экспертлар ва мутасадди ташкилотлар вакиллари иштирокида давра суҳбатлари ўтказилиб, уларнинг фикрлари, халқаро кузатувчилар тавсиялари ва ОАВларида баён этилган ахборотлар асосида бўлиб ўтган сайловлар давомида эришилган ютуқлар ва йўл қўйилган айрим камчиликлар чуқур таҳлил қилинди.
Тадбирлар якунларидан келиб чиқиб, Марказий сайлов комиссияси илк бор сайловларни ташкил этиш ва ўтказиш борасидаги ўз фаолиятини танқидий нуқтаи назардан ўрганган ҳолда мавжуд муаммолар ҳамда уларнинг ечимлари бўйича таклифларини ишлаб чиқди ва “Сайлов – 2019: ютуқлар, муаммолар, таклифлар” номли таҳлилий ахборотини кенг жамоатчиликка тақдим этди.
Мажлис якунида келгусидаги сайлов жараёнлари шаффофлиги ва инклюзивлигини таъминлаш ва уни ўтказиш бўйича манфаатдор томонларнинг салоҳиятини ошириш, сайловчиларнинг, айниқса, аёллар ва ёшларнинг сайловларда фаол иштирокини қўллаб-қувватлашга қаратилган тадбирларни ўз ичига олган иш режаси ишлаб чиқилганлиги қайд этилди.
Аҳамиятлиси мазкур ҳамкорлик сайлов соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш, сайлов жараёнига жалб этилган мутахассислар билимини ошириш, шунингдек, сайловчиларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари ҳақидаги хабардорлигини оширишига хизмат қилади.

Плодотворные итоги взаимного сотрудничества и солидарности
14 декабря текущего года в Центральной избирательной комиссии состоялось заседание Руководящего комитета совместного с Представительством Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане проекта “Поддержка избирательного процесса в Узбекистане в 2019-2021 годы”.
В нем принали участие председатель ЦИК М. Абдусаломов, заместитель председателя М. Истамов, постоянный член ЦИК Г. Рахимова, Постоянный представитель ООН в нашей стране Хелена Фрейзер, Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Швеция Ингрид Терсман, Посол Швейцарской Конфедерации в Узбекистане Оливье Шав, Постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане Матильда Димовска и её заместитель Дойна Мунтяну, а также другие представители ПРООН.
Цель мероприятия заключалась в обсуждении итогов текущего года и плана работы на предстоящий 2021 год по проекту “Поддержка избирательного процесса в Узбекистане в 2019-2021 годы”, реализуемого совместно с Представительством Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане.
Как было подчеркнуто в ходе обсуждений, в развитии избирательного процесса в Узбекистане несомненно важное значение имеет опыт международных организаций, а также развитие сотрудничества с ними.
Взаимодействие Центральной избирательной комиссии с Программой развития ООН активизировалось именно при подготовке к парламентским выборам – во время избирательной кампании в 2019 году.
Именно в это период был совместно разработан проект, предназначенный на три года, включающий в себе мероприятия, направленные на совершенствование избирательного законодательства, повышение потенциала участников выборов и правовой культуры избирателей.
Следует особо отметить, что данный проект стал первым плодом сотрудничества между двумя организациями.
Кроме того, актуальным представлялся вопрос проведения учебных и агитационно-пропагандистких работ по повышению квалификации сотрудников избирательных комиссий и правовой культуры избирателей.  С этой целью, при сотрудничестве с ПРООН, путем привлечения международных экспертов организован ряд семинаров-тренингов для участников избирательных процессов.
Спустья немного времени после выборов, в рамках проекта проведены “круглые столы” в 14 регионах нашей страны с участием членов избирательных комиссий, экспертов и представителей уполномоченных организаций и на основе их мнений, рекомендаций международных наблюдателей и информации, освещенной в СМИ глубоко проанализированы достижения и допущенные недостатки в ходе прошедших выборов.
Исходя из итогов мероприятий, Центральная избирательная комиссия впервые изучая с критической точки зрения свою деятельность в области организации и проведения выборов, разработал предложения по имеющимся проблемам и по их решению, представив широкой общественности аналитическую информацию “Выборы - 2019: достижения, проблемы, предложения”.
В заключении заседания отмечено, что был разработан план работы, включающий в себе мероприятия, нацеленные на обеспечение прозрачности и инклюзивности избирательных процессов, повышение потенциала заинтересованных сторон по их организации, поддержке активного участия избирателей, в частности женщин и молодежи.
Важно, что данное сотрудничество послужит совершенствованию законодательства в сфере выборов, повышению знаний специалистов, привлеченных на избирательный процесс, а также информированности избирателей о своих правах и обязательствах.