МСК ва БМТнинг Тараққиёт дастури сиёсий партияларни молиялаштириш масалаларини муҳокама этмоқда
Маълумки сайлов кампанияси даврида сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш, сиёсий партиялар ҳамда номзодларнинг тарғибот ва ташвиқот ишлари катта маблағ талаб этади. Албатта, давлат томонидан ажратилган маблағлар мақсадли, оқилона ва самарали сарфланиши лозим. Бунда маблағларнинг  стратегик тамоиллар асосида тенг тақсимланишида халқаро меъёрларга амал қилиниши муҳим.
18 декабрь куни Марказий сайлов комиссияси, БМТнинг Тараққиёт дастури, билан ҳамкорликда ZOOM платформаси орқали ташкил этилган онлайн мухокамалар жараёнида Ўзбекистонда сайлов кампанияси ва сиёсий партияларни молиялаштириш, сиёсий молиялаштириш қоидалари, илғор халқаро тажриба, сайловларда маблағлар сарфланишининг шаффофлиги, сайлов харажатлари юзасидан ҳисобдорлик ва унга амал қилиш устидан назоратни ташкил этиш масалалари муҳокама этилди.
Тадбирда Марказий сайлов комиссияси Раиси ўринбосари Маҳмуд Истамов, Марказий сайлов комиссияси Котибияти раҳбари Худоёр Маматов, Марказий сайлов комиссияси аъзоси Адҳам Ибодуллаев, БМТ Тараққиёт дастурининг сиёсий партияларни молиялаштириш бўйича маслаҳатчиси Барбара Стоунстрит ва БМТ Тараққиёт дастури лойиҳаси координатори Георгий Бараташвили иштирок этди.
БМТ ТДнинг сиёсий партияларни молиялаштириш бўйича маслаҳатчиси Б.Стоунстрит Ўзбекистоннинг сиёсий молия тизими таҳлили ва қайта кўриб чиқилаётган ҳуқуқий базанинг муҳим бандлари, сайлов харажатлари тўғрисидаги қоидалар, сайлов кампанияси ва сиёсий партияларни молиялаштириш учун қўлланиладиган меъёрий-ҳуқуқий базани уйғунлаштириш, сиёсий молиялаш тизимини назорат қилиш ва мониторинг олиб бориш учун масъул бўлган назорат органининг ташкилий тузилиши ва асосий тавсифларининг тақдимотини ўтказди. Б.Стоунстрит қайд этганидек, сиёсий молиялаштириш қоидалари муаяяан мақсадларни кўзда тутади. Яъни шаффофлик, ҳисобдорлик ва тенглик.
Муҳокамалар жараёнида сайлов кампанияси даврида сиёсий партиялар томонидан олиб бориладиган сиёсий реклама ҳақида ҳам сўз юритилди. Ҳозирги кунда ижтимоий тармоқлар орқали сиёсий рекламани амалга ошириш анча оммалашди. Бу борада ҳар бир номзод ўз фикирини эркин ифода этиш ҳуқуқига эга. Мисол учун хорижий давлатларда  номзод сўз эркинлиги ҳуқуқидан фойдаланиб, ОАВ орқали исталганча вақт сотиб олиши мумкин. Франция ёки Буюк Британияда сиёсий рекламадан фойдаланиш тобора қимматлашмоқда. Бази мамлакатларда эса сиёсий рекламадан фойдаланиш тугатилган. Ижтимоий тармоқлар эркин платформа ҳисоблангани сабабли номзодларнинг сиёсий рекламасини ижтимоий тармоқлар орқали мониторинг қилишнинг имкони йўқ.
Ўзбекистонда номзодларга, сиёсий партияларга Сайлов кодексининг 46-моддасига кўра ташвиқот олиб борилаётганда давлат оммавий ахборот воситаларидан фойдаланишда ҳажмига кўра бир хил бўлган эфир вақтини ва нашр майдонини бепул бериш йўли билан тенг шароитлар таъминланади.
Сайлов кампанияси ва сиёсий партияларни молиялаштириш мавзуига оид ҳамкорлик мунозаралари давом этади.

ЦИК и Программа развития ООН обсуждают вопросы финансирования политических партий
Как известно, в период избирательной кампании требуются большие средства для подготовки к выборам, агитационно-пропагандистским работам политических партий и кандидатов. Средства, выделеяемые государством конечно же должны быть использованы целенаправленно, рационально и эффективно.  При равном распределении средств на основе стртегических принципов важно соблюдение международных норм.
В ходе состоявшихся 18 декабря текущего года онлайн слушаний через платформу ZOOM, организованных Центральной избирательной комиссией совместно с Программой развития ООН, обсуждены вопросы финансирования избирательной кампании и политических партий в Узбекистане, правила политического финансирования, передовой международный опыт, прозрачность расходования средств на выборах,  отчётность по расходам на выборах и организация контроля над её соблюдением.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Махмуд Истамов, руководитель Секретариата Центральной избирательной комиссии Худоёр Маматов, член Центральной избирательной комиссии Адхам Ибодуллаев, советник Программы развития ООН по вопросам финансирования политических партий Барбара Стоунстрит и координатор проекта Программы развития ООН Георгий Бараташвили.
Советник ПРООН по вопросам финансирования политических партий Б. Стоунстрит провела презентацию анализа системы политического финансирования в Узбекистане и важных пунктов пересматриваемой правовой базы, правил об избирательных расходах, сочетания нормативно-правовой базы, применяемой при финансировании избирательной кампании и политических партий, контроля над системой политического финансирования и организационной структуры и основных характеристик контролирующего органа, ответственного за проведения мониторинга. Как отметила Б.Стоунстрит, правила политического финансирования предусматривают опредленные цели, точнее прозрачности, отчетности и равенства.
В ходе слушаний, также упомянуто о политической рекламе, проводимой политическими партиями во время избирательной кампании. На сегодняшний день стала популярной политическая реклама через социальные сети. В этом контексте каждый кандидат имеет право на свободное выражение своего мнения. Например, в заребежных странах, кандидат пользуясь правом свободы слова может приобрести через СМИ сколько угодно времени. Пользование политической рекламой становиться все более дороже во Франции или Великобритании. В связи с тем что социальные сети являются свободными платформами, осуществление мониторинга за политическими рекламами кандидатов через социльные сети не представляется возможным.
В Узбекистане кандидатам и политическим партиям в соответствии со статьёй 46 Избирательного кодекса, при проведении агитации обеспечиваются равные условия доступа к государственным средствам массовой информации путём бесплатного предоставления одинакового по объёму эфирного времени и печатной площади.