Спорт узоқ умр кўриш гарови
18-64 ёшдаги инсонлар ҳафтасига 150 дақиқалик ўртача жисмоний фаолликни, шунингдек 75 дақиқа давомида интенсив машғулотларни бажариши лозим. Бунда, албатта, вақтнинг 20 дақиқасини илдам юриш ва 10 дақиқа югуриш машғулотларига ажратиш зарур.
Доимий жисмоний машқлар соғлом турмуш тарзининг муҳим таркибий қисмларидан биридир. Аммо битта муҳим огоҳлантириш бор: голландиялик тадқиқотчилар аниқлашганидек, эркаклар ва аёллар учун машғулотларнинг мақбул давомийлиги ва интенсивлиги бир хил эмас.
Тошкент Давлат юридик университети спорт машғулотлари залида Ўзбекистон Марказий сайлов комиссияси ходималари ҳафтанинг ҳар икки кунида спорт машғулотлари билан мунтазам шуғулланиб келмоқдалар.
Университетнинг терма жамоаси вакили ҳамда мураббийси,  жисмоний тарбия ва спорт кафедраси мудири Дмитрий Докучаевнинг сўзларига кўра, спорт билан шуғулланадиган эркаклар қанчалик фаол бўлишса, уларнинг 90 ёшгача умр кечириш кўрсаткичи шунчалик юқори бўлар экан. Бундан ташқари, агар эркаклар кунига ўртача 90 дақиқа машқ қилишса, уларнинг           имконияти 39 фоизга ошади.
Аёлларнинг эса жисмоний машқларни бажариш вақти  бир соатдан ортиқ давом этмасагина,  улар учун фойдали бўлар экан. Шундай қилиб, ҳар куни 30-60 дақиқа давомида бир қатор спорт машқларни бажарадиган аёллар учун 90 ёшгача яшаш имконияти 30 дақиқадан кам шуғулланувчи аёлларга  нисбатан 21 фоизга ошади.

Люди возрасте 18-64 лет должны еженедельно выполнять 150 минутную среднюю физическую активность, а также интенсивных занятий в течение 75 минут. При этом, необходимо веделить от этого времени 20 минут на быструю ходьбу и 10 минут на беговые занятия.
Постоянные физические упражнения являются одним из важных составляющих здорового образа жизни. Однако, имеется одно важное предупреждение: как установили голландские исследователи, приемлемая продолжительность и интенсивность занятий для мужчин и женщин не одинаковы.
В зале спортивных занятий Ташкентского Государственного юридического университета сотрудники Центральной избирательной комиссии два раза в неделю регулярно занимаются спортивными упражнениями.
Со слов представителя сборной команды, заведующего кафедрой физической культуры и спорта университета Дмитрия Докучаева, тем активнее мужчины, занимающиеся спортом, тем высше у них показатели дожить до возраста 90 лет. Кроме того, если они ежедневно будут заниматься в среднем 90 минут, то их шансы увеличаться на 39 процентов.
Женщинам полезнее, если их время физических занятий не превышает одного часа. Таким образом, для женщин ежедневно выполняющим ряда спортивных занятий в течение 30-60 минут, шансы дожить до возраста 90 лет увеличиваются на 21 процентов по сравнению женщинами, занимающимися менее 30 минут.