Бўшаб қолган депутатлик ўринларига бўлиб ўтадиган сайловларга тайёргарлик ишлари билан танишилди
Ўзбекистонда карантин қоидаларига қатъий амал қилган ҳолда бўшаб қолган депутатлик ўринларига сайловлар ўтказилмоқда.
Республикамизнинг барча ҳудудларида сайловларга тайёргарлик давомида сайлов ташкилотчилари ва қатнашчиларини короновирус касаллигини юқтириб олишларини олдини олиш мақсадида санитария карантин қоидаларига қатъий риоя қилиниши йўлга қўйилди.
Албатта сайловлар – сайлов қонунлари асосида бўлиб ўтиши керак. Шундан келиб чиққан ҳолда жорий йилнинг 24 декабрь куни Марказий сайлов комиссияси вакиллари Тошкент шаҳар Кенгашига бўшаб қолган депутатлик ўринларга сайловларни ўтказиш учун тузилган Юнусобод, Сергили, Яккасарой, Яшнабод ва Бектемир каби туманларда жойлашган бир қатор сайлов участкаларидаги тайёргарлик ишлари билан танишдилар.
Танишиш жараёнида таъкидланганидек, МСК томонидан қубул қилинган “COVID-19 пандемияси даврида бўшаб қолган ўринларга депутатлар сайловини ўтказиш тартиби тўғрисида”ги низомга мувофиқ, бўшаб қолган ўринларга сайловларни ташкил этиш ва ўтказишда барча талабларга, жумладан сайловни эълон қилиш, номзодлар кўрсатиш, рўйхатга олиш, тарғибот тадбирларини ўтказиш, сайловчилар рўйхатларига аниқлик киритиш талабларига қатъий амал қилиниши лозим.
Ўрганиш жараёнларида сайлов жиҳозлари, сайлов бюллетенлари, сайловчилар рўйхатлари билан ишлашда вирусни юқтириб олмаслик учун зарур чораларни кўриш кераклиги алоҳида қайд этиб ўтилди. Низомда ҳар бир сайлов участкасида овоз берувчилар ва сайлов ташкилотчиларини ҳимоя воситалари билан таъминлаш, фуқароларнинг тана ҳароратини ўлчаш, янги тиббий ниқоб, тиббий қўлқоплар тарқатиш, антицептик восита билан ишлов берилгандан сўнг овоз бериш жараёнлари бошланиши белгилаб қўйилган.
Сайлов участкаларини кўздан кечириш давомида участка сайлов комиссияси аъзоларига мавжуд камчиликларни юқоридаги Низом талабларига мувофиқ бартараф этиш бўйича тавсиялар берилди.

В Узбекистане проводятся выборы на освободившиеся депутатские места со строгим соблюдением карантинных правил.
Во всех регионах нашей республики налажено соблюдение санитарно-карантинных правил с целью предотвращения заражения короновирусной инфекцией организаторов и участников выборов в ходе подготовки к выборам.
Выборы - конечно же должны быть проведены на основе избирательных законов. Исходя из этого, 24 декабря текущего года предствители Центральной избирательной комиссии ознакомились подготовительными работами в ряде избирательных участков в Юнусабадском, Сергелийском, Яккасарайском, Яшнабадском и Бектемирском районах, сформированных для проведения выборов на освободившиеся депутатские места в Кенгаши народных депутатов города Ташкента.
Как было подчеркнуто в ходе ознакомления, в соотвествии с утвержденным ЦИК “Положением о порядке проведения выборов на освободившиеся депутатские места в период пандемии COVID-19”, при организации и проведении выборов на освободившиеся депутатские места, необходимо соблюдение всех требований, в том числе в объявлении выборов, представлении кандидатов, регистрации, проведении агитационных мероприятий, внесение ясности в списки депутатов.
В процессе изучения, особо отмечено о необходимости принятия соотвествующих мер во избежание заряжения вирусом в ходе работы с избирательными принадлежностями, избирательными бюллетенями и списками избирателей. В Положении определено обеспечение избирателей и оргнизаторов выборов средствами защиты, измерение температуры граждан, раздача новых медицинских масок и медицинсих перчаток, начать процесс голосования после обработки антисептическими средствами в каждом избирательном участке.
В ходе осмотра избирательных участков, членам участковых избирательных комиссий даны рекомендации по устранению имеющихся недостатков в соотвествии с требованиями вышеупомянутого Положения.