ШҲТ кузатувчилар Миссиясининг Қирғиз Республикаси Президентининг навбатдан ташқари сайловлари ва референдумга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга оид Баёноти
Қирғиз Республикаси Сайлов ва референдумларни ўтказиш бўйича Марказий комиссиясининг таклифига биноан Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти кузатувчилар Миссияси 2021 йил 10-январда бўлиб ўтган Қирғиз Республикаси Президентининг навбатдан ташқари сайловлари ва Қирғиз Республикаси бошқарув шаклини аниқлаш бўйича референдумга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларини кузатди.
Миссияни ШҲТ Бош котиби В.И.Норов бошқарди. Миссия таркибидан қонун чиқарувчи органлар аъзолари, ШҲТга аъзо давлатларнинг дипломатлари, жумладан Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг доимий асосда ишловчи аъзоси Б.Юнусов ўрин олди.
2021 йил 10-январь куни Миссия аъзолари соат 08:00да сайлов участкаларига ташриф буюрдилар, сайлов бюллетенларини тайёрлаш ва автоматик санаш қурилмаларида бюллетенларни санаш жараёнларида қатнашдилар.
Миссия аъзолари Бишкек шаҳрида жойлашган 50га яқин сайлов участкаларида сайлов жараёнларини кузатиб борди. Миссия вакиллари ташриф буюрган сайлов участкаларида президентликка номзодларнинг ишончли вакиллари, сиёсий партиялар ва жамоат бирлашмаларининг кузатувчилари ҳамда қатор халқаро ташкилотлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳам хозир бўлдилар.
Миссия томонидан таъкидланишича, сайловлар  сайлов кампаниясининг очиқлиги ва ошкоралиги муҳитида ва фуқаролик жамияти вакилларининг фаол иштирокида ўтказилди.

По приглашению Центральной комиссии по выборам и проведению референдумов Кыргызской Республики Миссия наблюдателей от Шанхайской организации сотрудничества (далее — Миссия) осуществляла мониторинг за ходом подготовки и проведением досрочных выборов Президента Кыргызской Республики и референдума по определению формы правления Кыргызской Республики, которые состоялись 10 января 2021 года.
Миссию возглавил Генеральный секретарь ШОС В.И.Норов. В состав Миссии вошли члены законодательных органов, а также дипломаты государств-членов ШОС.
Приглашение международных наблюдателей расценивается Миссией как стремление Кыргызской Республики обеспечить максимальную открытость, прозрачность и демократичность президентских выборов и референдума Кыргызcкой Республики.
Члены Миссии посетили около 50 избирательных участков, расположенных в городе Бишкек. На избирательных участках, которые посетили представители Миссии, находились доверенные лица кандидатов в Президенты, наблюдатели от политических партий и общественных объединений, а также ряда международных организаций, представители СМИ.
Жалоб и замечаний от доверенных лиц и наблюдателей по ходу избирательного процесса в адрес представителей Миссии не поступало.