ШҲТ кузатувчилар Миссиясининг Қозоғистон Республикаси Парламенти Мажлиси сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишни кузатиш натижалари бўйича Баёноти
2021 йил 7-январдан 10-январгача Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти кузатувчилар Миссияси (ШҲТ) Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг (ТИВ) таклифига биноан Қозоғистон Республикаси Парламенти Мажлисига сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнини кузатиш бўйича ўзининг эллик бешинчи юбилей миссияси фаолиятини муваффақиятли якунлади. Миссияни ШҲТ Бош котибининг ўринбосари Чжан Хайчжоу бошқарди.
Миссия таркибидан 15 нафар кузатувчи хусусан, қонунчилик, сайлов органлари вакиллари, ШҲТга аъзо давлатларнинг дипломатлари, шунингдек, ШҲТ Котибияти ходимлари, жумладан Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг доимий асосда ишловчи аъзоси Суяржон Курбанкулов ўрин олди.
Сайлов куни Миссия аъзолари сайлов участкаларининг очилиши, стационар ва кўчма қутиларнинг муҳрланиши, овоз бериш ва бюллетенларни санаш жараёнларида қатнашдилар.
Қозоғистон ҳудудидаги сайлов жараёнлари тўғрисида тўлиқ тасаввурга эга бўлиш мақсадида Миссия аъзолари Нур-Султон шаҳри ва Қозоғистоннинг бошқа ҳудудларини  кузатиб борди.  Овоз бериш кунига қадар ва сайлов куни Миссия аъзолари 118та  сайлов участкасини кузатди.
Миссия томонидан таъкидланишича, сайлов кампаниясининг барча жиҳатларини таҳлил қилиш мамлакатда сиёсий рақобат мавжудлиги, сайлов кампаниясининг очиқлиги ва шаффофлигини кўрсатади.

Заявление Миссии наблюдателей от Шанхайской организации сотрудничества по итогам наблюдения за ходом подготовки и проведения выборов в Мажилис Парламента Республики Казахстан
C 7 по 10 января 2021 года Миссия от Шанхайской организация сотрудничества (далее — Миссия) по приглашению Министерства иностранных дел Республики Казахстан (МИД) успешно провела 55-ю юбилейную Миссию наблюдения за ходом подготовки и проведения выборов в Мажилис Парламента Республики Казахстан.
Миссию возглавил Заместитель Генерального секретаря ШОС Чжан Хайчжоу.
В составе Миссии было аккредитовано 15 наблюдателей — представителей законодательных, избирательных органов, дипломаты государств-членов ШОС, а также должностные лица Секретариата ШОС.
Приглашение международных наблюдателей расценивается Миссией как стремление Республики Казахстан обеспечить максимальную открытость, прозрачность и демократичность парламентских выборов.
В день голосования члены Миссии присутствовали при открытии избирательных участков, пломбировании стационарных и переносных ящиков, процессе голосования и подсчете бюллетеней.
В целях получения наиболее полного представления о ходе избирательного процесса на территории Казахстана члены Миссии осуществляли наблюдение в г.Нур-Султане и в других населенных пунктах Казахстана.
Вместе с тем, члены Миссии от ШОС провели мониторинг избирательного процесса в Посольстве Республики Казахстан в Китайской Народной Республике.
Накануне и в день голосования члены Миссии посетили 118 избирательных участков.
Миссия отмечает торжественность открытия начала голосования — исполнением государственного гимна Республики Казахстан.