Латвия Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси иштирокида учрашув бўлиб ўтди
2021 йил 12 март куни МСК раиси З.Низамходжаевнинг Латвия Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси Кристине Берзиня билан билан онлайн учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда, Латвия МСК Халқаро алоқалар бўлими бош мутахассиси Татьяна Кастена, Ўзбекистон томонидан МСК аъзоси Г.Раҳимова ва МСК Котибияти халқаро ҳамкорлик бўлими етакчи маслаҳатчиси И.Убайдуллаева иштирок этди.
Учрашув икки давлатнинг сайловлар тизимидаги ислоҳотлар ва сайлов органлари фаолияти билан танишиш мақсадида ташкил этилди.
Кристине Берзиня З.Низамходжаевни Ўзбекистон Республикаси МСК раиси лавозимини эгаллаганлиги билан табриклаб, илиқ фикрларини билдириб ўтди.
МСК раиси ўз навбатида сўнгги вақтларда Ўзбекистон сайлов тизимидаги ўзгаришлар ва амалга оширилаётган ишлар юзасидан батафсил маълумот бериб, 2019 йил парламент сайловларини ташкиллаштириш ва ўтказишда олиб борилган фаолиятни танқидий нуқтаи назардан ўрганган ҳолда таҳлилий ахборот, мавжуд муаммолар ҳамда уларнинг ечимлари бўйича таклифлар кенг жамоатчиликка эълон қилинганлиги ҳақида қайд этиб ўтди.
Шунингдек, жорий йилнинг февралида қабул қилинган “Сайлов қонунчилиги такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонуннинг мазмун моҳиятига  тўхталиб ўтилди.
Ўз навбатида К.Берзиня Латвия МСК томонидан амалга оширилаётган ишлар, жумладан жорий йилнинг 5 июнида бўлиб ўтадиган маҳаллий ҳокимият органлари сайловларига тайёргарлик кўриш борасида Латвия қонунчилигидаги ўзгаришлар билан таништириб ўтди. Хусусан, сайловларда биринчи маротаба сайлов участкаларида сайловчиларнинг онлайн рўйхатдан ўтказилиши режалаштирилганлиги ҳамда чет элдаги Латвия фуқароларининг почта орқали овоз беришлари борасидаги ўзгаришлар хусусида сўз юритди.
Учрашув якунида томонлар ўзаро ҳамкорлик ва алоқаларнинг мустаҳкамланишидан мамнун эканликларини билдириб ўтдилар.

Состоялась встреча с участием председателя Центральной избирательной комиссии Латвийской Республики
21 марта 2021 год состоялась онлайн встреча председателя ЦИК З. Низамходжаева с Председателем Центральной избирательной комиссии Латвийской Республики Кристине Берзиней.
Во встрече участвовали главный специалист Отдела международных связей ЦИК Латвии Татьяна Кастена, с узбекской стороны – член ЦИК Г. Рахимова и ведущий консультант отдела международного сотрудничества Секретариата ЦИК И. Убайдуллаева.
Встреча была организована с целью ознакомления реформами в избирательной системе и деятельностью избирательных органов двух стран. Кристине Берзиня поздравила З. Низамходжаева с назначением на должность председателя ЦИК Республики Узбекистан, выразила теплые пожелания.
В свою очередь, председатель ЦИК дал подробную информацию о последних изменениях и проводимых работах в избирательной системе Узбекистана, отметив, что аналитическая информация с критическим изучением деятельности по организацию и проведению парламентских выборов 2019 года, а также имеющиеся проблемы и предложения по их решению были доведены до широкой общественности.
Также была затронута суть принятого в феврале сего года Закона “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием избирательного законодательства”.
В свою очередь, К. Берзиня ознакомила с работой, проводимой Латвийским ЦИК, в том числе с изменениями в законодательстве Латвии в контексте подготовки к выборам в местные органы власти, которые состоятся 5 июня сего года. В частности подчеркнуто о планируемой онлайн-регистрации избирателей на избирательных участках и изменениях в голосовании граждан Латвии в зарубежных странах через почту.