Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш концепциясини тасдиқлади.
Марказий сайлов комиссияси яқинда қабул қилган ва ижросига жадал киришилган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш бўйича асосий тадбирлар дастурида сайлов жараёни иштирокчиларининг малакасини ошириш ва тайёрлашга доир муҳим вазифалар белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг 27 апрель куни бўлиб ўтган навбатдаги йиғилиши шу масалага бағишланди. Мажлисда Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш концепцияси лойиҳаси муҳокама қилинди.
Видеомулоқот шаклида ташкил этилган тадбирда Марказий сайлов комиссияси аъзолари ва ходимлари, илмий ва олий таълим муассасаларининг сайлов ҳуқуқи бўйича экспертлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мажлисни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Зайниддин Низамходжаев олиб борди.
Тадбирда қайд этилганидек, жорий йилда бўладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига пухта тайёргарлик кўриш ва уни умумэътироф этилган халқаро тамойиллар асосида ўтказиш учун сайлов комиссиялари аъзоларининг миллий сайлов қонунчилиги ва халқаро сайлов стандартлари бўйича билим ва амалий кўникмаларини оширишга янгича ёндошилади.
Марказий сайлов комиссияси томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда ишлаб чиқилган Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш концепцияси сайлов жараёни иштирокчиларининг сайловни ташкил этиш ва ўтказиш бўйича кўникма ва малакасини, сайлов жараёнлари соҳасидаги ҳуқуқий билимини мустаҳкамлашга йўналтирилган.
Жараён уч босқичда рўёбга чиқарилади. Биринчи босқич ташкилий-услубий ишларни қамраб олади. Бунда ўқув режалари ва ўқув-услубий материаллар тайёрланади, тренерлар таркиби шакллантирилади, “Saylov2021” мобил иловаси ишлаб чиқилади. Иккинчи босқичда сайлов қонунчилиги бўйича тренерлар ва сайлов комиссиялари аъзолигига номзодларнинг (аъзоларни) малакасини ошириш ва тайёрлаш режалаштирилган. Учинчи босқич сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати ва сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимида ишлаш бўйича тренерлар ва сайлов комиссияси аъзолигига номзодларни тайёрлашни назарда тутади.
Машғулотларда замонавий ахборот технологиялари ва интерфаол усулларга эътибор кучайтирилиб, симуляция, сайлов жараёнларини моделлаштириш, видеодарс, видеоролик, сайловга оид савол-жавоблар, тест усуллари фаол қўлланилади.
Таъкидлаш жоизки, Концепцияни ишлаб чиқишда ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг Ўзбекистонда сайловларни кузатиш бўйича Миссияси Якуний ҳисоботида ўз ифодасини топган мақбул тавсиялар ҳисобга олинган.
Жумладан, сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишда “Бир сайловчи – бир овоз” тамойилига қатъий амал қилишнинг, сайловчи шахсан ўзи овоз беришининг аҳамиятини кенг тушунтиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Сайлов комиссиялари аъзоларининг малакасини оширишда сайловчилар рўйхати билан ишлаш, шу жумладан сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати ва сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимидан фойдаланиш тартиби ҳақидаги машғулотлар ҳам ўрин олган.
Кенг кўламдаги тушунтириш ишлари сайлов жараёни иштирокчиларининг сайловга оид билим ҳамда кўникмаларининг ошиши, шунингдек, сайлов тизими ва амалиётининг янада такомил топишига хизмат қилади.
Тадбир якунида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси билан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқарув академияси, Тошкент давлат юридик университети, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси академияси, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар академияси, ўртасида мазкур концепцияда белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ўзаро ҳамкорлик юзасидан келишув имзоланди.

Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан утвердила Концепцию организации повышения квалификации членов избирательных комиссий.
Недавно принятая и успешно реализуемая Центральной избирательной комиссией Программа основных мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан ставит важные задачи по повышению квалификации и подготовке участников избирательного процесса.
Этому вопросу было посвящено очередное заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, состоявшееся 27 апреля. На заседании обсужден проект Концепции организации повышения квалификации членов избирательных комиссий.
В мероприятии, организованном в формате видеоконференции, приняли участие члены и сотрудники Центральной избирательной комиссии, эксперты по избирательному праву ряда научных и высших учебных заведений, а также представители СМИ.
Заседание вел Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддин Низамходжаев.
Отмечалось, что тщательная подготовка к предстоящим в этом году выборам Президента Республики Узбекистан и их проведение на основе общепризнанных международных принципов требует нового подхода к повышению знаний и практических навыков членов избирательных комиссий по национальному избирательному законодательству и международным избирательным стандартам.
Концепция организации повышения квалификации членов избирательных комиссий, разработанная Центральной избирательной комиссией совместно с партнерскими организациями, направлена на укрепление навыков и квалификации участников избирательного процесса по организациии и проведению выборов, правовых знаний в области избирательных процессов.
Процесс будет реализован в три этапа. Первый этап охватывает организационно-методическую работу. На этом этапе будут подготовлены учебные планы и учебно-методические материалы, сформирован тренерский состав, разработано мобильное приложение «Saylov2021». На втором этапе планируется повышение квалификации и подготовка тренеров и кандидатов (членов) в члены избирательных комиссий по избирательному законодательству. Третий этап предусматривает подготовку тренеров и кандидатов в члены избирательных комиссий по работе с единым электронным списком избирателей и информационной системой управления избирательным процессом.
На занятиях будет уделено внимание к современным информационным технологиям и интерактивным методам, активно применяться симуляция, моделирование избирательных процессов, видео-уроки, видеоролики, вопросы-ответы о выборах, тестирования.
Следует отметить, что при разработке Концепции учтены приемлемые для нашей страны рекомендации Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, содержащиеся в Итоговом отчете Миссии по наблюдению за выборами в Узбекистане.
В частности, особое внимание будет уделено широкому разъяснению важности строгого соблюдения принципа «Один избиратель - один голос», личного голосования избирателя.
В повышении квалификации членов избирательных комиссий также включены занятия по работе со списками избирателей, в том числе о порядке использования единого электронного списка избирателей и информационной системы управления избирательным процессом.
Масштабная разъяснительная работа послужит повышению избирательных знаний и навыков участников избирательного процесса, а также дальнейшему совершенствованию избирательной системы и практики.
По итогам мероприятия Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан подписан меморандум о взаимодействии между Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Ташкентским государственным юридическим университетом, Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Академией внутренних дел Республики Узбекистан по реализации задач, определенных в данной концепции.