МДҲ мамлакатларида сайлов жараёнлари механизмларини такомиллаштириш масалалари - халқаро конференциянинг диққат марказида
Ўзбекистон делегациясининг “Сайловлар жараёнлари технологиялари ва сайловлар мониторинги” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференциядаги иштироки доирасида 13 май куни анжуманнинг ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида давом этаётган ушбу форумда сайловларни халқаро кузатиш принциплари ва стандартлари, янги ахборот технологияларини жорий этиш, ижтимоий тармоқлар ва месенджерларнинг сайлов кампанияси давридаги ўрнига доир масалалар муҳокама қилинди.
Ялпи мажлисни  МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси Кенгаши раҳбарининг ўринбосари - Демократияни ривожлантиришни мониторинг қилиш халқаро институтининг директори И.Мушкет олиб борди.
Мажлисда МДҲ кузатувчилари миссиясининг технологиялар ривожланган шароитда Ҳамдўстлик мамлакатларида сайловлар жараёнларидаги фаолияти тўғрисида МДҲ Ижроий қўмитаси Раиси – Ижроий котибининг биринчи ўринбосари вазифасини бажарувчи В.Гуминский маъруза қилди. Шунингдек, ОДКБ (Коллектив хавфсизлик тўғрисидаги  шартнома ташкилоти) Парламент Ассамблеяси Масъул котиби С.Поспеловнинг  ОДКБ Парламент Ассамблеяси ва Ташкилотга аъзо давлатларнинг миллий хавфсизлиги ва суверентитини таъминлаш контекстида сайловлар жараёнидаги халқаро мониторингга,  Россия Федерацияси Федерал Йиғилишининг халқаро масалалар қўмитаси раиси Г.Карасиннинг янги шароитда халқаро кузатувчилар институтига  бағишланган маърузалари тингланди.
Ялпи мажлисда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Зайниддин Низамходжаев “Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо мамлакатларнинг сайлов органлари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик механизмларини такомиллаштириш” мавзусида маъруза қилди.
З.Низомходжаев ўз нутқида Ҳамдўстликка аъзо мамлакатларда ўтказилаётган сайловлар ва референдумларни мониторинг қилиш ва баҳолашда МДҲнинг муҳим ўрни борлигини таъкидлади. МДҲ мамлакатлари билан ҳамкорликда  сайловларни кузатиш бўйича миссиялар ташкил қилинмоқда. Ҳозир МДҲ давлатларида сайловлар жараёнини такомиллаштиришга йўналтирилган ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Масофадан электрон овоз бериш синовдан ўтказилмоқда, вакиллик органларига сайловлар тизими такомиллаштирилмоқда, сайловчиларнинг овоз беришдаги иштирокини оширишга доир институтлар жорий этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси МДҲ мамлакатлари билан сайловлар соҳасидаги ҳамкорликка муҳим эътибор қаратаётгани алоҳида таъкидланди. Бу борадаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, МДҲ мамлакатларида сайловлар жараёнини такомиллаштириш, Ҳамдўстликнинг фуқаролар сайлов ҳуқуқини ва эркинлигини таъминлаш ва ҳимоя қилиш борасида бир қатор ташаббуслар ва таклифлар илгари сурилди.
Маъруза анжуман иштирокчилари ўртасида катта қизиқиш ва самимий мунозара ўйғотди. Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг ташаббуслари қўллаб-қувватланди.

В центре внимания международной конференции вопросы совершенствования избирательного процесса в государствах - участниках СНГ
В рамках участия делегации Узбекистана в международной научно-практической конференции «Технологии избирательного процесса и мониторинга выборов», 13 мая состоялось пленарное заседание  по обсуждению принципов и стандартов международного наблюдения за выборами, внедрению новых информационных технологий, роли социальных сетей и мессенджеров в электоральных кампаниях.
Пленарное заседание вел заместитель руководителя Секретариата Совета МПА СНГ – директор Международного института мониторинга развития демократии И.Мушкет.
В ходе заседания с докладом о деятельности Миссии наблюдателей от СНГ в условиях развития технологий электоральных процессов в странах Содружества выступил и.о. первого заместителя Председателя Исполнительного комитета - Исполнительного секретаря СНГ В.Гуминский. Также заслушаны выступления  Ответственного секретаря ПА ОДКБ С.Поспелова о Парламентской Ассамблее ОДКБ и международном мониторинге электоральных процессов в контексте обеспечения национальной безопасности и суверенитета государств – членов Организации,  председателя Комитета Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации по международным делам Г.Карасина о деятельности института международных наблюдателей в новых условия и ряда других.
На пленарном заседании с докладом на тему "Совершенствование механизмов взаимовыгодного сотрудничества между избирательными органами государств-членов Содружества Независимых Государств" выступил Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан З.Низамходжаев.
В своём выступлении он отметил, что СНГ выполняет важную роль в мониторинге и оценке проводимых в государствах-участниках выборов и референдумов. Во взаимодействии с государствами СНГ  организуется работа миссий по наблюдению за выборами. В настоящее время в странах СНГ осуществляются реформы по совершенствованию избирательного процесса. Происходят апробации электронного дистанционного голосования, дифференцируются системы выборов представительных органов, внедряются институты, направленные на повышение явки избирателей.
Подчеркивалось, что Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан придаёт важное значение сотрудничеству государств-участников СНГ в избирательной сфере. Были выдвинуты инициативы и предложения по продвижению  развития данного сотрудничества, разработке рекомендаций по совершенствованию избирательного процесса в государствах - участниках СНГ, нормативно-правовой базы Содружества в области обеспечения и защиты избирательных прав и свобод граждан, организации и проведения демократических выборов.
Доклад вызвал интерес и живую дискуссию, участники конференции выразили поддержку инициативам ЦИК Республики Узбекистан.