15 май куни Санкт-Петербургда МДҲ ПА Котибияти томонидан ташкил этилган “Сайловлар жараёнлари технологиялари ва сайловлар мониторинги” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг Раиси З. Низамходжаев Молдова Республикаси МСК Раиси Д. Чимил билан учрашди.
Учрашув давомида З.Низамходжаев Ўзбекистонда Тараққиёт стратегияси дастурининг ижросини таъминлаш доирасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг изчил ва тизимли ривожланиши, биринчи навбатда сайловларни ўтказиш учун меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш, Марказий сайлов комиссияси томонидан Президент сайловини ўтказишга тайёргарлик кўриш бўйича истиқболли йўналишлар тўғрисида сўзлаб берди.
Д. Чимил ўз сўзида икки мамлакат сайлов органлари ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг келажакда давом этишига ишонч билдирди. Томонлар МДҲ давлатлари сайлов органлари ўртасидаги ҳамкорликни такомиллаштириш бўйича янги платформалар яратиш, парламент ва Президент сайловининг ўзига хос хусусиятлари тўғрисида фикр алмашдилар.
Д.Чмил пандемия даврида Молдова Марказий сайлов комиссиясининг сайловларни ўтказиш тажрибаси ҳақида маълумот берди ва ҳозирги шароитда сайловларни ташкил этишнинг айрим жиҳатлари тўғрисида батафсил маълумот берди.
Шунингдек, Молдова МСК Раиси МСКнинг БМТ Тараққиёт дастури ва ЕХҲТ билан самарали ҳамкорлигини ижобий баҳолаб, сайловлар соҳасида бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар билан алоқаларни мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлади. Учрашув жонли мулоқот ва ўзаро кўтаринки руҳда ўтди.

Встреча с председателем ЦИК Молдовы
В рамках участия на международной научно-практической конференции «Технологии избирательного процесса и мониторинга выборов», организованной Секретариатом МПА СНГ в г. Санкт-Петербурге, 15 мая проведена встреча председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан З.Низамходжаева с председателем ЦИК Республики Молдовы Д.Чимилом.
В ходе встречи З. Низамходжаев рассказал о поступательном и системном развитии реформ в Узбекистане в рамках реализации Стратегии развития, в первую очередь о совершенствовании нормативно-правовой базы проведения выборов, перспективных направлений подготовительных мероприятий по проведению президентских выборов, определенных Центральной избирательной комиссией.
Д.Чимил выразил уверенность и впредь на продолжение двухсторонних отношений между избирательными органами двух стран. Стороны обменялись мнениями по созданию новых платформ  совершенствования сотрудничества избирательных органов стран СНГ, особенностях проведения парламентских и президентских выборов.  Д.Чимил информировал об опыте ЦИК Молдовы по проведению выборов во время пандемии и выразил готовность предоставить более детальную информацию по отдельным аспектам организации выборов в современных условиях.
Также председатель ЦИК Молдовы, положительно оценивая плодотворное сотрудничество ЦИК с ПРООН и ОБСЕ, подчеркнул важность налаживания контактов и установления сотрудничества и с другими авторитетными международными организациями в сфере выборов.