Сайлов жараёни иштирокчиларининг малакасини оширишга қаратилган ўқувлар давом этмоқда
Аввал хабар берилганидек, Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш концепцияси асосида республикамизнинг барча ҳудудларида жорий йил 17 майдан сайлов жараёни иштирокчиларининг малакасини ошириш қаратилган семинар-тренинглар бошланди.
18 май куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Зайниддин Низамходжаев Чирчиқ давлат педагогика институтида ташкил этилган Тошкент вилояти ҳудудий семинар-тренинг машғулотларида маъруза қилди.
Мамлакатимиз катта сиёсий жараён – Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови арафасида турибди, деб таъкидлади З.Низамходжаев. Сайлов мамлакатимизда амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар, яқин ва олис истиқбол учун белгилаб олинадиган стратегик тараққиётнинг дастурий вазифаларини амалга оширишда муҳим аҳамиятга эга.
Ўзбекистонда бу йилги Президент сайлови илк бор Сайлов кодекси ва умумэътироф этилган халқаро сайлов стандартларига риоя этилган ҳолда  ўтказилади.  Бу эса ўз навбатида, сайлов жараёнларини миллий сайлов қонунчилигига мос тарзда, уюшқоқлик билан ташкил этиш учун сайлов комиссиялари аъзолари ҳамда сайлов жараёни иштирокчиларининг билими ва кўникмаси юқори даражада бўлишини тақозо этади.
Шуниси муҳимки, уч босқичли “каскад” услубида, яъни юқоридан қуйига қараб кенгайиб, такомиллашиб борадиган йўсинда ташкил этилган ушбу семинар-тренинглар айни кўзланган мақсадларга эришишда муҳим аҳамиятга эга. Бошқа ҳудудлардаги каби, Тошкент вилоятида давом этаётган ўқувларда ҳам республика тренерлари томонидан вилоятдаги 88 нафар тренер учун машғулотлар олиб борилмоқда. Қайд этиш лозимки, семинар-тренингларга сайлов ҳуқуқига ихтисослашган етакчи олимлар ва экспертлар, ҳудудлардаги маҳаллий олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари, тажрибали экспертлар жалб этилган.
Ушбу тадбирларнинг барчаси пировард натижада сайлов жараёнлари очиқ ва ошкора ўтишини, мамлакатимизнинг халқаро демократия индексидаги кўрсаткичлари янада яхшиланишини  таъминлаш, аҳолининг Президент сайловида фаол иштирок этиши ва юртимиз тақдири учун даҳлдорлик туйғусини кучайтиришга хизмат қилади.
29 майга қадар давом этадиган семинар-тренингларда сайлов қонунчилигидаги янгиликлар ва уларни амалиётда қўллаш масалалари юзасидан кенг тушунтириш ишлари олиб борилади.

Продолжаются тренинги по повышению квалификации участников избирательного процесса
Как сообщалось ранее, на основе Концепции обучения членов избирательных комиссий, утвержденной Центральной избирательной комиссией, во всех регионах страны 17 мая текущего года начались семинары-тренинги, направленные на повышение квалификации участников избирательного процесса.
18 мая Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддин Низамходжаев выступил с докладом на региональном семинара-тренинге Ташкентской области, организованного в Чирчикским государственным педагогическим институте.
Наша страна находится на пороге крупного политического события - выборов Президента Республики Узбекистан, подчеркнул З.Низамходжаев. Выборы имеют важное значение в реализации программных задач демократических преобразований в нашей стране, стратегического развития на ближайшую и долгосрочную перспективу.
Президентские выборы в Узбекистане впервые пройдут по Избирательному кодексу и общепризнанным международным избирательным стандартам. Это требует от членов избирательных комиссий и всех участников избирательного процесса высокого уровня знаний и навыков для организации избирательного процесса в соответствии с национальным избирательным законодательством.
Важно, что семинары-тренинги, организованные в трехэтапном «каскадным» методом, играют важную роль в достижении этих целей. В Ташкентской области, как и в других регионах страны, “республиканскими тренерами” проводятся занятия для 88 тренеров области. Следует отметить, что в семинарах-тренингах задействованы ведущие ученые по избирательному праву, профессора местных вузов, опытные эксперты.
Все эти меры в конечном итоге послужат обеспечению открытости и прозрачности избирательного процесса, дальнейшему улучшению показателей нашей страны в Международном индексе демократии, активному участию населения в президентских выборах и осознанию своей причастности к судьбе нашей страны.
Семинары-тренинги, которые продлятся до 29 мая, включают в себя широкий спектр разъяснительной работы по нововведениям в избирательном законодательстве и их применению на практике.