Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси экспертлари билан учрашув
2021 йилни октябрь ойида мамлакатимизда ўтказиладиган Президент сайлови муносабати билан жорий йилнинг 24 май куни ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси экспертлари Президент сайловига тайёргарлик жараёнларини ўрганиш учун   Ўзбекистонга ташриф буюрди.
Ташриф доирасида Миссия экспертлари - Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг сайловлар бўйича катта маслаҳатчиси А.Громов ва мазкур Бюронинг сайловлар бўйича маслаҳатчиси М.Баркер-Циганикованинг қатор вазирлик ва идоралар, сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувлари режалаштирган.
ЕХҲТ ДИИҲБ методологияси бўйича Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси томонидан баҳолаш муайян сайлов  олдидан амалга оширилади ва сайловолди ҳолатига бериладиган баҳо ҳамда миллий сайлов қонунчилигининг умумэътироф этилган халқаро сайлов стандартларига мослиги натижаларидан келиб чиқиб, сайловни кузатишнинг мақсадга мувофиқлиги, кузатиш шакли, муддати ва кузатувчиларнинг зарурий  сони ҳақида қарор қабул қилинади.
ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси экспертлари 24 май куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Раиси Зайниддин Низамходжаев билан учрашди.
Учрашувда экспертларга Бюронинг 2019 йилги парламент сайловларини кузатиш бўйича миссияси Якуний ҳисоботида тақдим этилган тавсияларнинг амалга оширилиши ва жорий йилда бўлиб ўтадиган Президент сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнлари борасида маълумот берилди.
Хусусан, Якуний ҳисоботда ўз аксини топган тавсияларнинг мақбуллари Ўзбекистон сайлов қонунчилиги ва амалиётига имплементация қилиниб, сайловларга оид миллий ҳуқуқий базани такомиллаштириш, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш бўйича асосий тадбирлар дастурида белгиланган тадбирлар, сайлов комиссиялари аъзоларининг малакаси ва амалий кўникмаларини ошириш мақсадида бутун мамлакат бўйлаб ташкил этилган семинар-тренинглар, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалар координатори ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар ҳамдаа изчиллик билан амалга оширилаётган бошқа ишлар бераётган самаралар қайд этилди.
Сайлов соҳасидаги ислоҳотлар билан танишган ЭБМ экспертлари юртимизда сайлов тартиб-тамойилларининг такомиллаштирилиши бўйича амалга оширилаётган ишларни қўллаб-қувватлашини маълум қилди ҳамда бўлажак сайловларнинг умумэътироф этилган халқаро демократик тамойиллар асосида, юқори ташкилий даражада ўтишига ишонч билдирдилар.

24 мая текущего года в Узбекистан прибыли эксперты Миссии по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ с целью оценить предвыборную обстановку к предстоящим в октябре 2021 года Президентским выборам в нашей стране, включая подготовку к выборам.
В рамках визита запланированы встречи экспертов миссии – А.Громова, старшего советника по вопросам выборов БДИПЧ и М. Баркер-Циганиковой, советника по вопросам выборов БДИПЧ с представителями ряда министерств и ведомств, политических партий, средств массовой информации.
В соответствии с методологией БДИПЧ ОБСЕ Миссия по оценке потребностей осуществляется в преддверии конкретных выборов и по результатам оценки предвыборной обстановки к выборам, анализа соответствия национального избирательного законодательства общепринятым международным стандартам принимается решение о целесообразности наблюдения за выборами, его формате, длительности и необходимом количестве наблюдателей по результатам 24 мая эксперты МОП БДИПЧ встретились с Председателем Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддином Низамходжаевым.
В ходе встрчи эксперты были проинформированы о ходе выполнения рекомендаций, представленных в Итоговом отчете миссии Бюро по наблюдению за парламентскими выборами 2019 года, а также о процессе подготовки и проведения предстоящих президентских выборов.
В частности, отмечались имплементация в национальное избирательное законодательство и практику приемлимых рекомендаций, отраженных в Итоговом отчёте и совершенствование национальной правовой базы о выборах, меры, определенные в Программе основных мероприятий по подготовке к выборам Президента Республики Узбекистан, семинары-тренинги, организованные по всей стране в целях повышения квалификации и практических навыков членов избирательных комиссий, проекты, осуществляемые в сотрудничестве с Координатром проектов ОБСЕ в Узбекистане и Представительством Программы развития ООН в Узбекистане и другие мероприятия.
Ознакомившись с реформами в области выборов, эксперты МОП привествовали проводимую в нашей стране работу по совершенствованию избирательных процедур и выразили уверенность, что предстоящие выборы пройдут на высоком организационном уровне на основе общепризнанных международных демократических принципов.