САЙЛОВГА ТАЙЁРГАРЛИК: ХАЛҚАРО ҲАМКОРЛИКНИНГ МУҲИМ ЙЎНАЛИШИ
2021 йилни октябрь ойида мамлакатимизда ўтказиладиган Президент сайлови муносабати билан жорий йилнинг 24 май куни ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси экспертлари Президент сайловига тайёргарлик жараёнларини ўрганиш учун   Ўзбекистонга ташриф буюрди.
Халқаро кузатиш ва халқаро эътироф
Халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар кузатувчиларининг сайловларда иштироки демократик сайловларни очиқ ва ошкора ўтказишда муҳим аҳамиятга эга.  Кўпчилик мамлакатларда ўтказилаётган сайловларни кузатиш инсонларнинг сиёсий ҳуқуқларининг таъминланишида муҳим жиҳат ҳисобланади.
Сайловларга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир барча тадбирларда, шунингдек сайлов куни овоз бериш жойларида ва овозларни санаб чиқишда бошқа давлатлардан, халқаро ташкилотлардан кузатувчиларнинг иштирок этиши мумкинлиги Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексида белгилаб қўйилган.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда ўтказилаётган сайловларда хорижий ва халқаро кузатувчилар сонининг кўпайиши кузатилмоқда: 2016 йилда ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида  555 (2015 йилда - 296) нафар чет эллик кузатувчи иштирок этган бўлса, 2019 йилги парламент сайловларида уларнинг салмоғи 825 (2014 йилда - 331) нафарни ташкил этди. Мазкур ҳолат Ўзбекистонда сайловлар туб ўзгаришлар ва демократик ислоҳотлар, вужудга келаётган янги сиёсий муҳит шароитида ўтказилаётганлигига халқаро ҳамжамиятда ҳам эътибор кучайиб бораётганидан далолатдир.
Ўтган сайловларда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бюроси, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги, ЕХҲТ Парламент ассамблеяси, Мустақил давлатлар ҳамдўстлигининг Парламентлараро ассамблеяси каби халқаро ташкилотлар вакиллари ҳамда хорижий давлатларнинг қонунчилик ва сайлов органларидан кузатувчилар иштирок этган.
Кузатувчилар сайловларда иштирок этар экан, бўлиб ўтаётган сайлов жараёнларига баҳо бериш учун маълумот тўплашади, сайлов қонунчилиги ва амалиётини  ўрганишади, сайлов комиссиялари фаолиятига баҳо беришади.
Бюронинг мандати
Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг асосий вазифаларидан бири бу инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини ҳимоя қилиш, шунингдек барқарор демократик институтлар ва қонун устуворлигини қўллаб-қувватлаш ҳисобланади.
ЕХҲТга аъзо давлатлар, шубҳасиз ва ҳақли равишда, инсонийлик мезонлари ўлчови масалалари давлатларнинг фақатгина ички иши эмас, балки халқаро миқёсда иштирокчи давлатлар томонидан алоҳида эътиборга олинадиган масала деб ҳисоблайди. Шу мақсадда, ЕХҲТга аъзо давлатлар томонидан 1990 йилда иштирок этувчи давлатлардаги сайловлар бўйича алоқалар ва маълумотлар алмашинувини таъминлаш учун “Эркин сайловлар бўйича бюро” ташкил этилган эди (Варшава). Бюро чекланган миқёсларда сайловларни кузатиш бўйича тадбирларни амалга оширишга киришди.
1992 йилда ушбу тузулма “Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюро” деб атала бошлади. Унинг мандати кенгайтирилиб, инсонийлик мезонларининг бошқа жиҳатларини ҳам қамраб ола бошлади. 1994 йилдан ДИИҲБ сайлов жараёни устидан - сайлов бошланишидан олдин, сайлов даврида ва сайлов ўтганидан кейин кенг қамровли кузатишни бошлади.
ЕХҲТнинг 1999 йили Стамбулда  ўтган олий даражадаги учрашувида қабул қилинган “Европа хавфсизлиги Хартияси”да иштирокчи давлатлар ўзларидаги сайловларни кузатиш учун ДИИҲБни таклиф этиш юзасидан зиммаларига махсус мажбурият олдилар. 2006 йилда Брюсселда ЕХҲТ Вазирлар кен­гашининг учрашувида иштирокчи давлатлар ДИИҲБнинг сайловларни кузатиш бўйича мандатини яна бир бор тасдиқлади.
Ўзаро ҳамкорлик
Ўзбекистоннинг сайловлар ўтказиш жараёнида ЕХҲТ ДИИҲБ  билан ўзаро ҳамкорлик алоқалари тобора мустаҳкамланиб бормоқда.
Бундай ҳамкорлик самараси ўлароқ мамлакатимиз миллий сайлов тизимини янада демократлаштириш, сайлов қонунчилиги ва амалиётини умум эътироф этилган халқаро демократик стандартларга уйғунлаштириш орқали фуқароларнинг сайловга оид ҳуқуқларини янада кенг ва тўла таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ушбу ҳамкорлик ўзининг 22 йиллик тарихига эга. Бюронинг Миссияси 1999 йилдан бери мамлакатимизда парламент ва президент сайловларини кузатишда иштирок этиб келмоқда. Бу эса Ўзбекистонда сайловларни умум этироф этилган ва энг илғор амалиёт, мамлакатимиз сайловлар соҳасида олган мажбуриятларига асосан адолатли, ҳалол ва шаффоф ўтказилишига ўз таъсирини кўрсатмоқда.
Бу борада ЕХҲТ ДИИҲБ Миссиясининг ҳар бир  сайлов натижалари бўйича Якуний ҳисоботида ўз аксини топган тавсияларнинг  мақбуллари Ўзбекистон сайлов қонунчилиги ва амалиётига имплементация қилиниб,  сайловларга оид миллий ҳуқуқий база  такомиллаштирилмоқда.
Ўтган вақт мобайнида Ўзбекистон ЕХҲТ ДИИҲБ миссиясининг сайловларни кузатиш борасидаги бир қатор тавсияларини амалга оширди. Сайловга оид қонунлар ва қонуности ҳужжатлари тизимлаштирилиб, ягона Сайлов кодексига бирлаштирилгани, сайлов жараёнига ахборот-коммуникация технологияларининг жорий этилгани каби кўплаб кўрсаткичлар бунинг ёрқин далилидир.
Сайлов кодексини ишлаб чиқиш ва қабул қилишда ЕХҲТ нинг ДИИҲБ ролини алоҳида таъкилаш лозим. ДИИҲБ сайловларни кузатиш бўйича миссияси томонидан миллий сайлов ҳуқуқий меъёрларини тизимлаштириш ва тартибга солиш зарурлиги 2016 йилдаги муддатидан олдин бўлиб ўтган  президент сайлови бўйича Якуний ҳисоботда ҳам ҳуқуқий меъёрларни уйғунлаштириш масаласини кўриб чиқиш бўйича тавсиялар берилган эди.  Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев ташаббуси билан Сайлов кодексининг қабул қилиниши миллий қонунчилигимизни мустаҳкамлаш, демократик сайловларни ўтказишни янада такомиллаштириш, шунингдек Ўзбекистонни халқаро имиджини янада юксалтириш йўлида қўйилган муҳим қадам бўлди.
Кодекс лойиҳасини ишлаб чиқиш жараёнида  сайлов соҳаисда халқаро стандарталар ва бир қатор хорижий давлатларнинг илғор тажрибасига таянилди. Шунингдек, лойиҳа юзасидан халқаро экспертиза ўтказилиб,  ДИИҲБ ва Европа Кенгашининг Венеция комиссиясидан тавсиялари ва тегишли хулоса олинди.
Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси ўзи нима?
ЕХҲТда иштирокчи давлатлар томонидан белгиланган қоидаларга мувофиқ, ДИИҲБ сайлов жараёнлари билан боғлиқ ваколатлар доирасида  иштирок этувчи давлатларга сайлов қонунчилигини такомиллаштиришда ва амалга оширишда ёрдам беради. Кузатувчилар томонидан қўлланиладиган Сайловларни кузатиш бўйича қўлланмалар ишлаб чиқади, сайловларнинг ўтказилишини ЕХҲТ мажбуриятларига ва демократик сайловлар бўйича бошқа халқаро стандартларга мувофиқлигини баҳолайди ва тавсияларни тақдим этади.
Бюро сайловгача, сайлов пайтида ва ундан кейинги жараёнларни кузатиши мумкин. Сайловгача кузатиш тадбирлари Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси (ЭБМ) ишидан бошланади.
Одатда, ЭБМ мамлакатга муайян сайлов бошланишидан бир неча ой олдин сайловолди вазиятини, шу жумладан сайловга тайёргарликни баҳолаш учун юборилади.
Миссиянинг асосий вазифаси — сайлов билан боғлиқ тадбирларни ўтказишнинг мақсадга мувофиқлиги хусусида тавсиялар ишлаб чиқишдан, агар шундай тадбирлар зарур бўлса, уларнинг айнан қандай шаклда бўлиши аниқланган эҳтиёжларга яхшироқ жавоб беришини белгилашдан иборат. ЭБМнинг ишлаш даври бир неча кунни ташкил этади. Миссия таркибига ДИИҲБнинг сайловлар бўлими ходимлари ҳамда бошқа мутахассислар киради.
ЭБМнинг ташрифи давомида сайлов органлари ва давлат ҳокимияти органларининг вакиллари, сиёсий партиялар, ОАВ, фуқаролик жамияти ташкилотлари ва ЕХҲТнинг жойлардаги миссиялари ходимлари, шунингдек ЕХҲТга иштирокчи давлатларнинг дипломатик вакиллари ва бошқа тегишли халқаро ташкилотларнинг вакиллари билан учрашадилар ва сайлов билан боғлиқ фаолият хусусида тавсиялар тайёрлайди.
ЭБМ ҳисоботига сайлов билан боғлиқ у ёки бу тадбирнинг аниқ шакли, ҳажми ва миқёси ҳақидаги тавсиялар киритилади.
ЭБМ томонидан сайлов билан боғлиқ жараённи  кузатиш бўйича  фаолиятининг қуйидаги шаклларидан бири тавсия этилиши мумкин:
сайловни кузатиш бўйича тўлақонли миссия;
сайловни кузатиш бўйича чекланган миссия;
сайловни баҳоловчи миссия ёки экспертлар гуруҳини юбориш.
Ҳисоботда назарда тутилаётган миссия вазифаларини бажариш учун зарур бўладиган экспертлар сони, шунингдек сайловни ҳар томонлама кузатишни таъминлаш мақсадида иштирокчи давлатлардан сўралиши мумкин бўлган узоқ муддатли кузатувчилар ва қисқа муддатли кузатувчилар сони кўрсатилади.
Жумладан, 2019 йилги парламент сайловларида ДИИҲБнинг ЭБМ  Ўзбекистон тарихида илк бор сайловлардан олти ой аввал таклиф этилган эди.
ЭБМ ҳисоботида сайловолди муҳити ва сайловларга тайёргарлик жараёни, мамлакатда эркин ва демократик сайловлар ўтказилишини таъминлаш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар ижобий баҳоланди.
Хусусан, ЭБМ ҳисоботида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиёт ва давлат бошқаруви соҳасида, шу жумладан валютани тартибга солишни либераллаштириш, виза режимини соддалаштириш ва қўшни мамлакатлар билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш, бир қанча сиёсий маҳбусларни озод этиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимидаги узоқни кўзлаб амалга оширилаётган ислоҳотларнинг янги босқичи алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон томонидан Сайлов кодексининг қабул қилиниши, жазони ўташ жойларида сақланаётган айрим тоифадаги шахсларнинг сайловларда иштироки борасидаги чекловларнинг олиб ташлангани, тўғридан-тўғри сайлов принципларига зид бўлган Қонунчилик палатасидаги ўринлар учун квоталар институтининг бекор қилингани ва ЕХҲТнинг яна бошқа бир қатор  тавсиялари бажарилгани ижобий баҳоланди.
Юқоридагиларни иноботга олиб, ЭБМ Ўзбекистонда парламент сайловларини кузатиш учун ЕХҲТ ДИИҲБ нинг  кенг кўламли миссиясини юбориш мақсадга мувофиқлиги ҳақида хулоса берди.
Хулоса ўрнида таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикасининг Марказий сайлов комиссияси ЕХҲТ ДИИҲБ билан конструктив мулоқотга тайёр ва очиқ ҳамда сайловларнинг барча босқичларини  чинакам эркин, демократик ва адолатли ўтказишда олиб борилаётган ҳамкорликдан кенг ва самарали фойдаланади.

ELECTION PREPARATION: AN IMPORTANT AREA OF INTERNATIONAL COOPERATION
Experts from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Needs Assessment Mission arrived in Uzbekistan with the purpose to assess the pre-election environment for the upcoming October 2021 Presidential elections in our country, including preparation for the elections.
International observation and international recognition
Participation of international organizations and foreign observers is essential for the conduct of open and transparent democratic elections. Election observation in most countries is an important aspect for promoting political rights of people.
The Election Code of the Republic of Uzbekistan stipulates that observers from other countries and international organizations can participate in all activities implemented during preparation and conduct of elections, as well as be present at polling stations and counting of votes on election day.
Over the past years, there has been an increase in the number of foreign and international observers in elections: if in the 2016 presidential election was observed by 555 (296 in 2015) foreign observers, then in the 2019 parliamentary elections their number was 825 (331 in 2014). This indicates that the elections in Uzbekistan are taking place in the context of cardinal changes and democratic reforms, a new political environment which is attracting more attention of the international community.
The last elections were observed by representatives of international organizations such as the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, the Organization of Islamic Cooperation, the Shanghai Cooperation Organization, the Commonwealth of Independent States, the OSCE Parliamentary Assembly, the Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States, as well as observers from legislative and electoral bodies of foreign countries.
By participating in elections, observers collect information to assess the current electoral process, study electoral legislation and practice and evaluate performance of electoral commissions.
Mandate of the Bureau
One of the main tasks of the Organization for Security and Cooperation in Europe is to protect human rights and fundamental freedoms, as well as support sustainable democratic institutions and the rule of law.
The OSCE participating States undeniably and rightly believe that human dimension issues are not an internal affair of the state but are a subject of separate attention from the participating States at the international level. To this end, the OSCE member States established an “Office for Free Elections” (in Warsaw) in 1990 to facilitate contacts and exchange of information on elections among participating States. The Office has begun to implement limited-scale election observation measures.
Since 1992, this structure has been renamed the “Bureau of Democratic Institutions and Human Rights.” Its mandate has expanded to include other aspects of the human dimension.
Since 1994, the ODIHR began comprehensive observation of the electoral process - before the start of the elections, during the elections and after the elections.
In the Charter for European Security, adopted at the OSCE Istanbul Summit in 1999, participating States made a special commitment inviting ODIHR to observe elections. In 2006, at the meeting of the Council of Ministers in Brussels, participating States reaffirmed the ODIHR's election observation mandate.
Mutual cooperation
Cooperation between Uzbekistan and the OSCE/ODIHR is increasingly strengthening during the electoral process.
As a result of such cooperation, special attention is paid to a broader and more complete guarantee of the electoral rights of citizens through further democratization of the national electoral system, harmonization of electoral legislation and practice with generally recognized international democratic standards.
This partnership has a 22-year history. Since 1999, the Bureau's Mission has been participating in observation of the parliamentary and presidential elections in our country. And this, in turn, has an impact on the conduct of fair, genuine and transparent elections in Uzbekistan in accordance with generally recognized best practice and in conformity with the electoral commitments undertaken by our country.
In this direction, the acceptable recommendations issued by the OSCE/ODIHR Observation Mission based on the results of each election are being implemented into the electoral legislation and practice of Uzbekistan, and the national legal framework for elections is being improved.
Over the past period, Uzbekistan has complied with a number of recommendations of the OSCE/ODIHR election observation mission. This is clearly evidenced by indicators such as systematization of laws and regulations in the field of elections and their unification into a single Electoral Code, introduction of information and communication technologies into the electoral process.
The role of the OSCE/ODIHR in the development and adoption of the Electoral Code should be noted separately. The ODIHR Observation Mission final report prepared on the early 2016 Presidential Election also contained the recommendation to consider harmonization of the national electoral legislation. In this regard, the adoption of the Electoral Code by the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev was an important step towards strengthening of our national legislation and further improving the conduct of democratic elections, as well as further improving the image of Uzbekistan in the international arena.
When developing the Code, a number of international standards and foreign countries’ best electoral practices were used. Also, international expertise was carried out of the draft Code, recommendations and the corresponding conclusion were received from the ODIHR and the Venice Commission of the Council of Europe.
What is a needs assessment mission?
In accordance with the rules established by the OSCE participating States, the ODIHR, within their powers related to the electoral process, assists participating States in improving electoral legislation and its application. The Office develops election observation manuals used by observers, evaluates conduct of elections in accordance with OSCE commitments and other international standards for democratic elections, and issues recommendations.
The Bureau can carry out observation before, during and after elections. Pre-election observation begins with deployment of a Needs Assessment Mission (NAM).
Usually, a NAM is sent to a country several months before the start of a particular election to assess pre-election situation, including preparation for elections.
The main task of the Mission is to develop recommendations on feasibility of holding electoral events, and if such events are necessary, to determine which format best suits the identified needs. The term of operation of a NAM is several days. The Mission includes staff from the ODIHR's election department, as well as other professionals.
During the visit, a NAM holds meetings with representatives of electoral bodies and state authorities, political parties, media, civil society institutions, with staff of OSCE field missions, as well as with representatives of diplomatic missions of OSCE participating States and other relevant international organizations and prepares recommendations on electoral activities.
The NAM report includes recommendations on the specific format, scope and scale of an election-related event.
The NAM may recommend one of the following formats for electoral activities:
a full-scale election observation mission;
limited election observation mission;
an election assessment mission or a dispatch of a team of experts.
The report indicates the number of experts required to implement tasks of the proposed mission, as well as identifies the number of long-term and short-term observers who may be deployed from participating States to carry out comprehensive observation.
In particular, for the 2019 parliamentary elections, for the first time in the history of Uzbekistan, the ODIHR NAM was invited six months prior to the elections.
The NAM report positively assessed the pre-election period, the preparation process for the elections and the measures that were taken to ensure holding of free and democratic elections.
In particular, the NAM report separately notes that the basis for sending a full-scale mission is a new stage of large-scale reforms implemented under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev in the field of economy and public administration, including the liberalization of currency regulation, simplification of the visa regime, rapprochement with neighbors, release of a number of political prisoners and reformation of the law enforcement system.
The report considers positively implementation of a number of the OSCE recommendations by Uzbekistan: adoption of the Electoral Code; elimination of restrictions on participation of certain categories of persons in elections who are held in places of deprivation of liberty; abolition of quotas for seats in the Legislative Chamber which contradicted the principles of direct elections, and others.
In connection with the above, the NAM has concluded that it is advisable to send a full-scale OSCE/ODIHR mission to observe the parliamentary elections in Uzbekistan.
In conclusion, it should be noted that the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan is ready for a constructive and open dialogue with the OSCE/ODIHR, and will also widely and effectively use the current cooperation to conduct all stages of truly free, democratic and fair elections.