Семинар-тренингларнинг навбатдаги босқичи бошланди
Жорий йил 7 июнь куни Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида  участка сайлов комиссияси раиси, раис ўринбосари ва котиблигига номзодларнинг билим ва амалий кўникмаларини оширишга қаратилган семинар-тренингларнинг навбатдаги босқичи бошланди.
Аввал хабар берилганидек, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан  апрель ойида тасдиқланган Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш концепциясига биноан, сайлов комиссиялари аъзоларининг сайлов қонунчилиги ва сайловда замонавий ахборот технологияларини қўллаш бўйича назарий билими ҳамда амалий кўникмасини оширишга қаратилган семинар-тренингларни ташкил этиш ва ўтказиш уч босқичда амалга оширилмоқда.
Давлат бошқаруви академиясида 28 апрелдан 6 майга қадар сайлов комиссиялари аъзолигига номзодлар ва сайлов жараёни бошқа ташкилотчиларининг малакасини ошириш учун масъул  56 нафар республика тренери ҳамда масъул шахслар иштирокида семинар-тренингларнинг  дастлабки босқичи ўтказилди.
Давлат бошқаруви академиясида таҳсил олган 56 нафар республика тренери мамлакатимиз бўйлаб 17 майдан 24 майга қадар вилоятлардаги 936 нафар ҳудудий тренер, 346 нафар сайлов ташкилотчиси учун машғулотлар олиб борди.
Эндиги босқичда тайёрланган ҳудудий тренерлар туман ва шаҳарларга тақсимланиб,  участка сайлов комиссияси раиси, раис ўринбосари ва котиблигига 32 мингдан ортиқ номзод учун сайлов қонунчилигидаги янгиликлар ва уларни амалиётда қўллаш масалалари юзасидан бугундан машғулотлар ўтказишга киришди.
Семинар-тренингларнинг навбатдаги, муҳим босқичига жойларда қандай тайёргарлик кўрилди? Бу саволга жавобни Қорақалпоғистон Республикаси мисолида кўриш мумкин.
“Қорақалпоғистон Республикасида бир миллиондан кўпроқ сайловчи рўйхатга олинган, - дейди Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси аъзоси Мариника Бабаназарова. - Қорақалпоғистонда жами 658 участка сайлов комиссияси тузилиши режалаштирилган.
Бугунги кунда ҳудудда 1991 нафар участка сайлов комиссияси раиси, раис ўринбосари ва котиблигига номзодлар рўйхати шакллантирилиб,  улар туман ва шаҳарлари кесимида 107 гуруҳга тақсимланган.
Шунингдек, ҳар бир туман ва шаҳарнинг марказида 17 намунавий сайлов участкаси ва ҳар бири 20 кишига мўлжалланган жами 34 аудитория хоналари тайёрланиб, ўқув-семинар машғулотларини ўтказиш учун тайёр ҳолатга келтирилди.
Семинар-тренинглар жорий йилнинг 7 июнь санасидан  интерфаол усулларда, жумладан, маъруза, видеодарс, сайлов жараёнларини моделлаштириш, тренинг, симуляция, баҳс-мунозара тарзида олиб борилади”.
Машғулотлар зарур жиҳоз ва воситалар (проектор, электрон доска, компьютер, маркер, ичимлик суви, дизенфекция воситалари, дозаторлар ҳамда антисептиклар) билан тўлиқ таъминланган аудиторияларда олиб борилмоқда.
Қайд этиш жоиз, ушбу машғулотлар сайлов комиссиялари аъзоларига “Бир сайловчи – бир овоз” тамойилига қатъи амал қилиш, сайловчи шахсан ўзи овоз беришининг аҳамиятини кенг тушунтириш, шунингдек, уларнинг сайловчилар рўйхати билан ишлаш, сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати ва сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимидан фойдаланиш тартиби бўйича назарий билим ва амалий кўникмаларини мустаҳкамлашга қаратилган.
Тренинглар давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг конституциявий-ҳуқуқий асослари, сайловни ўтказувчи сайлов комиссиялари тизими, ваколатлари ва вазифалари, сайлов жараёнида хорижий давлатлар, халқаро ташкилотлар ва маҳаллий кузатувчиларнинг иштироки, уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, муддатидан олдин овоз беришни ташкил этиш, сайлов кунига тайёргарлик кўриш, сайлов куни овоз беришни ташкил қилиш, сайлов натижаларини аниқлаш ва эълон қилиш тартиби каби мавзулар кенг қамраб олинади.

Начался следующий этап семинаров-тренингов
В Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте начался очередной этап семинаров-тренингов, направленных на повышение знаний и практических навыков кандидатов в председатели, заместители председателя и секретари участковой избирательной комиссии.
Как сообщалось ранее, согласно Концепции организации повышения квалификации членов избирательных комиссий, утвержденной в апреле Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан, в три этапа осуществляется организация и проведение семинаров-тренингов, направленных на повышение теоретических знаний и практических навыков членов избирательных комиссий по применению избирательного законодательство и современных информационных технологий на выборах.
В Академии государственного управления с 28 апреля по 6 мая состоялся предварительный этап семинаров-тренингов с участием 56 республиканских тренеров и ответственных лиц за повышение квалификации кандидатов в члены избирательных комиссий и других организаторов избирательного процесса.
56 республиканских тренеров, обучавшихся в Академии государственного управления, с 17 по 24 мая во всех областях страны провели занятия для 936 региональных тренеров и 346 организаторов выборов.
На данном этапе обученные региональные тренеры распределены по районам и городам и они приступили к проведению занятий для более 32 тысяч кандидатов на пост председателя, заместителя председателя и секретаря участковой избирательной комиссии по новеллам избирательного законодательства и их практического применения.
Как подготовились на местах к очередному, важному этапу семинаров-тренингов? Ответ на этот вопрос можно получить на примере Республики Каракалпакстан.
“В Республике Каракалпакстан зарегистрировано более миллиона избирателей, - говорит член Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Мариника Бабаназарова. - Всего в Каракалпакстане планируется создать 658 участковых избирательных комиссий.
На сегодняшний день в регионе сформирован список 1991 кандидатов в председатели, заместители председателя и секретаря участковых избирательных комиссий, которые распределены по 107 группам в разрезе районов и городов.
Кроме того, в каждом районе и центре города подготовлено 17 типовых избирательных участков и 34 аудитории на 20 человек каждая, которые приведены в готовность для проведения учебно-семинарских занятий.
Семинары-тренинги будут проводиться  интерактивными методами, включая лекций, видеоуроков, моделирование избирательного процесса, тренинга, симуляции, дискуссии".
Занятия проводятся в аудиториях, полностью оснащенных необходимым оборудованием и средствами (проектор, электронная доска, компьютер, маркер, питьевая вода, дизенфекционные средства, дозаторы и антисептики).
Следует отметить, что данные занятия направлены на укрепление теоретических знаний и практических навыков членов избирательных комиссий по соблюдению принципа «Один избиратель - один голос», широкому разъяснению важности личного голосования избирателей, а также по работе со списками избирателей, использованию единого электронного списка избирателей и информационной системы управления избирательным процессом.
В ходе тренингов будут охвачены такие темы, как конституционно-правовые основы выборов Президента Республики Узбекистан, система, полномочия и задачи избирательных комиссий, проводящих выборы, участие иностранных государств, международных организаций и местных наблюдателей в процессе выборов, их права и обязанности, организация досрочного голосования, подготовка ко дню выборов, организация голосования в день выборов, порядок определения и объявления результатов выборов.