Бугун, 30 июнь куни Парламент тадқиқотлари халқаро маркази (ICPS, Буюк Британия) ва Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси (A-WEB) томонидан ZOOM платформасида вебинар ташкил этилди. АҚШ, Канада, Колумбия, Россия, Руминия, Венгрия, Ангола, Конго, Ҳиндистон, Филлипин, Камбоджа, Камерун каби давлатларнинг сайлов соҳаси экспертлари, мутахассислари ва сайлов органлари вакиллари иштирок этган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси аъзолари ва етакчи мутахассислари ҳам қатнашди.
Вебинарда COVID-19 пандемияси шароитида сайловларни ташкил этиш ва ўтказиш жараёнларига татбиқ қилинаётган замонавий усуллар ва илғор технологиялар, уларни қўллаш амалиёти ва вужудга келиши мумкин муаммо ҳамда хавфларнинг олдини олишга доир масалалар муҳокама қилинди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси Котибияти ахборот-коммуникация технологиялари бўлими бошлиғи Ш.Алимов маъруза қилди. Ўзбекистон миллий сайлов тизимига замонавий ахборот технологияларини жорий этиш борасида изчил ва кўламли ишлар амалга оширилаётгани алоҳида таъкидланди. Уч йил аввал сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимига асос солиниб, сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати жорий этилди. Бу сайловларни очиқ-ошкора ўтказиш ва барча даражадаги сайлов комиссиялари фаолиятини автоматлаштиришни таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Мазкур янгилик Ўзбекистон парламенти ва маҳаллий кенгашларга 2019 йили ўтган сайловларда муваффақиятли қўлланилди. Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини қўллашни тартибга солувчи нормалар Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексида ҳам мустаҳкамланган. Жорий йилда бўлиб ўтадиган Президент сайлови нафақат қонунчилик нуқтаи назаридан, балки сайлов жараёнига замонавий техника ва технологияларни қўллаш жиҳатидан ҳам янгича шароитда ўтади. Ҳозир Марказий сайлов комиссияси томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда сайлов жараёнига жорий этилган замонавий ахборот технологияларини пандемия туфайли вужудга келган мураккаб шароитини ҳисобга олган ҳолда янада такомиллаштириш борасидаги ишлар давом эттирилмоқда.
Вебинарда шунингдек, Ҳиндистон сайлов комиссияси раиси ўринбосари С.Джайн, Жанубий Африка Республикасининг биометрик сайловларни ташкил этиш бўйича эксперти А.Ланггут, Россиядаги “Касперский” компаниясининг бизнесни ривожлантириш бошқармаси директори Е.Барков, Россия Марказий сайлов Комиссияси аъзоси П.Андреев сингари етакчи мутахассисларнинг янги ва ривожланаётган технологияларни тўғри қўллаш, сайловчиларни рўйхатга олиш, электрон овоз бериш механизмларини такомиллаштириш, овозларни санаш ва натижаларни эълон қилишда хавфларни ўрганиш ва бартараф этишга бағишланган маърузалари тингланди.

Организован вебинар при сотрудничестве с международными организациями
Сегодня, 30 июня, Международным центром парламентских исследований (ICPS, Великобритания) и Всемирной ассоциацией избирательных органов (A-WEB) организован вебинар.
В нем приняли участие эксперты в области проведения выборов, специалисты и представители избирательных органов США, Канады, Колумбии, России, Румынии, Венгрии, Анголы, Конго, Индии, Филиппин, Камбоджи и Камеруна.
На вебинаре обсуждались современные методы и передовые технологии, применяемые для организации и проведения выборов в условиях пандемии COVID-19, практика их применения и предотвращение возможных проблем и рисков.
На мероприятии выступил с докладом начальник отдела информационно-коммуникационных технологий Секретариата Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Ш.Алимов.
Отмечено, что проводится последовательная и масштабная работа по внедрению современных информационных технологий в национальную избирательную систему Узбекистана. Три года назад была создана информационная система управления избирательным процессом и введен единый электронный список избирателей. Это играет важную роль в обеспечении прозрачности выборов и автоматизации работы избирательных комиссий всех уровней. Данное нововведение было успешно применено на парламентских выборах в Узбекистане в 2019 году.
Нормы, регулирующие использование единого электронного списка избирателей, также закреплены в Избирательном кодексе Республики Узбекистан.
В этом году президентские выборы пройдут в новых условиях не только с точки зрения законодательства, но и с точки зрения применения современных методов и технологий в избирательном процессе. В настоящее время Центральная избирательная комиссия совместно с партнерскими организациями работает над дальнейшим совершенствованием современных информационных технологий, внедренных в избирательный процесс, исходя из условий, созданных пандемией.
На вебинаре также заслушаны доклады ведущих экспертов, заместителя председателя избирательной комиссии Индии С.Джайн, эксперта по организации биометрических выборов из Южно-африканской Республики А.Ланггута, директора управления по развитию бизнеса "Касперский" в России Е. Баркова, члена Центральной избирательной комиссии России П.А. Андреева о правильном использовании новых и развивающихся технологий, регистрации избирателей, совершенствовании механизмов электронного голосования, изучении и устранении рисков при подсчете голосов и объявлении результатов.