СЕМИНАР-ТРЕНИНГЛАРНИНГ НАБАТДАГИ БОСҚИЧИГА СТАРТ БЕРИЛДИ
Жорий йилнинг 12 июлдан 8 августгача Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш Концепцияси асосида бўлиб ўтадиган семинар-тренингларнинг 2-босқичига старт берилди. Ушбу босқичдаги ўқувларга пухта тайёргарлик кўриш мақсадида 5-6 июль кунлари ДБА ва ТДЮУ экспертлари томонидан кейслар асосида дарс машғулотларни ташкил этиш технологиялари бўйича семинар-тренинглар ўтказилмоқда.
Семинар-тренингнинг мақсади – сайлов жараёнининг асосий ташкилотчилари бўлган сайлов комиссиялари аъзолигига номзодларининг малакасини оширишга жалб этилган республика ва ҳудудий тренерлар, шунингдек уларга услубий кўмаклашиш ва ҳудудларда малака ошириш сифатини мониторинг қилиш бўйича шакллантирилган гуруҳларнинг сайлов қонунчилиги ва жараёни бўйича билим ҳамда кўникмаларини оширишдан иборат.
Семинар-тренинг Давлат бошқаруви академияси ва Тошкент давлат юридик университети профессор-ўқитувчиларидан иборат экспертлар гуруҳи томонидан ишлаб чиқилган ўқув дастури ва у асосида тайёрланган ўқув-методик материаллар асосида айнан шу экспертлар томонидан олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 7-23 июнь кунлари республиканинг барча ҳудудларида сайлов жараёни иштирокчиларини ўқитиш бўйича туман (шаҳар)лар даражасида бўлиб ўтган 1-босқич семинар-тренингларда жами 32 715 нафар УСК раиси, раис ўринбосари ва комиссия котиблари лавозимларига номзодлар малака оширган эди.
Бугун ўз ишини бошлаган  2-босқичда 32 минг нафардан ортиқ участка сайлов комиссияси раиси, раис ўринбосари ва котиблигига номзодлар режа-график асосида билим ва кўникмаларини оширишлари режалаштирилган.
Бундан ташқари, республика ва ҳудудий тренерлар томонидан юқорида қайд этилган асосий контингентдан ташқари 9 минг нафардан ортиқ маҳалла фуқаролар йиғинлари раиси, 9 минг нафардан ортиқ профилактика инспектори, 54 минг нафардан зиёд сиёсий партиялар кузатувчилари учун ҳам турли шаклларда малака ошириш курсларини ташкил этиш режалаштирилган. Бунда ўқувларнинг умумий қамрови 240 минг нафардан ортиқ контингентни ташкил этиши кўзда тутилган.

Launching the next stage of the training seminars
The second stage of training seminars is starting on July 12 and will proceed up to August 8. The seminars are held in line with the concept of training election commissions staff, approved by the Central Election Commission.
To ensure due preparation for trainings at this stage, experts of the Academy of Public Administration (APA) and Tashkent State University of Law (TSUL) held seminars and trainings concerning the technologies of organizing case-based training sessions on July 5-6.
The aim of the training seminars was improvement of knowledge and skills of national and regional trainers involved in training candidates for members of election commissions, who are chief organizers of the electoral process.
The training seminars were conducted on the basis of a curriculum and training materials developed by a group of experts from the APA and TSUL.
To be noted that from June 7 to June 23, 32,715 candidates for the positions of chairmen, deputy chairmen and secretaries of commissions were trained at district and municipal seminars in all regions of the country.
The second stage of training seminars targets at improving knowledge and skills of more than 32,000 candidates for the positions of chairman, deputy chairman and secretary of the precinct election commission.
In addition, national and regional trainers plan to organize training courses in various formats for the chairmen of more than 9 thousand regional assemblies of citizens, as well as 9 thousand workers of divers fields. The total coverage of the trainings will be more than 240 thousand people.