СЕМИНАР-ТРЕНИНГЛАРНИНГ НАБАТДАГИ БОСҚИЧИГА СТАРТ БЕРИЛДИ
Жорий йилнинг 12 июлдан 8 августгача Марказий сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган Сайлов комиссиялари аъзолари малакасини оширишни ташкил этиш Концепцияси асосида бўлиб ўтадиган семинар-тренингларнинг 2-босқичига старт берилди. Ушбу босқичдаги ўқувларга пухта тайёргарлик кўриш мақсадида 5-6 июль кунлари ДБА ва ТДЮУ экспертлари томонидан кейслар асосида дарс машғулотларни ташкил этиш технологиялари бўйича семинар-тренинглар ўтказилмоқда.
Семинар-тренингнинг мақсади – сайлов жараёнининг асосий ташкилотчилари бўлган сайлов комиссиялари аъзолигига номзодларининг малакасини оширишга жалб этилган республика ва ҳудудий тренерлар, шунингдек уларга услубий кўмаклашиш ва ҳудудларда малака ошириш сифатини мониторинг қилиш бўйича шакллантирилган гуруҳларнинг сайлов қонунчилиги ва жараёни бўйича билим ҳамда кўникмаларини оширишдан иборат.
Семинар-тренинг Давлат бошқаруви академияси ва Тошкент давлат юридик университети профессор-ўқитувчиларидан иборат экспертлар гуруҳи томонидан ишлаб чиқилган ўқув дастури ва у асосида тайёрланган ўқув-методик материаллар асосида айнан шу экспертлар томонидан олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 7-23 июнь кунлари республиканинг барча ҳудудларида сайлов жараёни иштирокчиларини ўқитиш бўйича туман (шаҳар)лар даражасида бўлиб ўтган 1-босқич семинар-тренингларда жами 32 715 нафар УСК раиси, раис ўринбосари ва комиссия котиблари лавозимларига номзодлар малака оширган эди.
Бугун ўз ишини бошлаган  2-босқичда 32 минг нафардан ортиқ участка сайлов комиссияси раиси, раис ўринбосари ва котиблигига номзодлар режа-график асосида билим ва кўникмаларини оширишлари режалаштирилган.
Бундан ташқари, республика ва ҳудудий тренерлар томонидан юқорида қайд этилган асосий контингентдан ташқари 9 минг нафардан ортиқ маҳалла фуқаролар йиғинлари раиси, 9 минг нафардан ортиқ профилактика инспектори, 54 минг нафардан зиёд сиёсий партиялар кузатувчилари учун ҳам турли шаклларда малака ошириш курсларини ташкил этиш режалаштирилган. Бунда ўқувларнинг умумий қамрови 240 минг нафардан ортиқ контингентни ташкил этиши кўзда тутилган.

СТАРТ ОЧЕРЕДНОМУ ЭТАПУ СЕМИНАР-ТРЕНИНГОВ
С 12 июля по 8 августа текущего года стартовал второй этап семинар-тренингов, разработанных на основе Концепции обучения членов избирательных комиссий, утвержденной Центральной избирательной комиссией. Для обеспечения тщательной подготовки к обучению на данном этапе 5-6 июля экспертами АГУ (Академия государственного управления) и ТГЮУ проводятся семинары и тренинги по технологии организации учебных занятий на основе определённых кейсов.
Целью семинара-тренинга является повышение знаний и навыков республиканских и региональных тренеров, привлечённых в обучение кандидатов в члены избирательных комиссий, которые являются основными организаторами избирательного процесса, а также групп, сформированных для оказания им методической помощи и мониторинга качества повышения квалификации в регионах.
Семинар-тренинг проводится на основе учебной программы, разработанной группой экспертов из Академии государственного управления и Ташкентского государственного юридического университета, и подготовленных на её основе учебных материалов.
Напомним, что с 7 по 23 июня текущего года на районных (городских) семинарах для участников выборов во всех регионах страны прошли обучение 32 715 кандидатов на должности председателей, заместителей председателей и секретарей комиссий.
На втором этапе семинар-тренингов планируется повысить знания и навыки более 32 000 кандидатов на пост председателя, заместителя председателя и секретаря участковой избирательной комиссии на основе плана-графика.
Кроме того, помимо вышеупомянутого основного контингента республиканскими и региональными тренерами планируется организовать учебные курсы в различных формах для председателей более 9 тысяч районных собраний граждан, более 9 тысяч профилактиков, наблюдателей более 54 тысяч политических партий. Таким образом, общий охват подобных тренингов составит более 240 тысяч человек.