Хабар берилганидек, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастури, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик ташкилоти ҳамда Швейцария тараққиёт ва ҳамкорлик агентлиги кўмагида Ўзбекистон Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институти, Ўзбекистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази ва Барқарор ривожланиш маркази ҳамда Сирдарё вилояти ҳокимлиги томонидан Гулистон шаҳрида “Президент сайловининг конституциявий-ҳуқуқий асослари: Ўзбекистон ва хориж мамлакатлар тажрибаси” мавзусида халқаро анжуман бўлиб ўтди.
Унда парламент, суд тизими, Марказий сайлов комиссияси, мамлакатнинг етакчи илмий-таҳлилий марказлари, сиёсий партиялар, фуқаролик жамияти институти мутасаддилари, қолаверса, БМТ Тараққиёт дастури, Парламентлараро Иттифоқ, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Бюроси ҳамда Тошкентдаги дипломатик корпус вакиллари иштирок этиб, сўзга чиқди.
Хусусан, Марказий сайлов комиссияси Раиси ўринбосари Б.Қўчқоров миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига имплементация қилинаётган халқаро стандартлар ҳамда тавсиялар юзасидан сўз юритди.
Бундан ташқари, халқаро экспертлар томонидан универсал ва минтақавий ҳужжатларда қайд этилган сайлов ҳуқуқининг халқаро стандартлари, сайлов жараёнида сайловчилар ва номзодларнинг иштирокини кенгайтириш учун фуқаролик жамияти институтлари томонидан самарали ахборот кампаниясини ташкил этиш ва ўтказиш, Президент сайловида халқаро кузатув: МДҲ ПА иштирокчи давлатлар тажрибаси каби мавзуларда маърузалар қилинди.

Как сообщалось ранее, Институтом государства и права Академии наук Республики Узбекистана, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Центром устойчивого развития, а также хокимиятом Сырдарьинской области при содействии Программы развития Организации Объединенных Наций, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, а также Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству в городе Гулистане проведена международная конференция на тему «Конституционно-правовые основы Президентских выборов: опыт Узбекистана и зарубежных стран».
В ней приняли участие и выступили члены парламента, ответственные сотрудники судебной системы, Центральной избирательной комиссии, ведущих научно-исследовательских центров страны, политических партий, институтов гражданского общества, а также ПРООН, представители Межпарламентского союза, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ и дипломатического корпуса в Ташкенте.
В частности, заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Б. Кучкаров остановился на международных стандартах и рекомендациях, имплементируемых в национальное законодательство и правоприменительную практику.
Кроме этого, заслушаны доклады международных экспертов по международным стандартам избирательного права, определенных в универсальных и региональных документах, по организации и проведении институтами гражданского общества эффективной информационной кампании, расширению участия избирателей и кандидатов в избирательном процессе, а также международному наблюдению Президентских выборов: опыт участников МПА СНГ и другим.