ҲАМКОРЛИК МЕМОРАНДУМЛАРИ ИМЗОЛАНДИ
Жорий йил 14 июль куни Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Дунё” ахборот агентлиги, Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси, "Zo'r TV" телерадиокомпанияси, “Uzreport” ахборот агентлиги билан октябрь ойида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловларида ОАВлар билан ҳамкорликни кучайтириш ҳамда тайёргарлик ишларининг олиб борилиши ва ўтказилишини ёритиш бўйича икки томонлама меморандумлар имзолади.
Мазкур ҳужжатда сайлов қонунчилиги нормаларига амал қилган холда барча даражадаги сайлов комиссиялари фаолияти, номзодлар ва сиёсий патияларнинг сайловолди дастурлари ҳақидаги маълумотларни  сайловчиларга ўз вақтида етказиш каби муҳим вазифалар акс этган.
Тадбирда сайловларни очиқлик, ошкоралик ва транспарентлик асосида ўтказишда оммавий ахборот воситаларининг роли муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Сайлов кампанияси давомида барча муҳим воқеа ва янгиликлардан фуқаролар оммавий ахборот воситалари орқали хабардор бўладилар. ОАВ сайлов кампанияси даврида ташвиқот ишлари, сайлов комиссиялари фаолияти ва бошқа масалаларни кенг  ёритиб бориб, аҳолининг сиёсий фаоллигини оширади, уларнинг мамлакатимиз сиёсий ва ижтимоий ҳаётидаги иштирокини кенгайтиради.
Маълумот учун: 2019 йил бўлиб ўтган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сайловлари кампанияси даврида телевидениеда – 16 738 та, радиоканалларда – 6914 та, босма оммавий ахборот воситаларида – 4771та, веб-сайтларда – 2278 та, телеграм каналларида 3435 та яқин, ижтимоий тармоқ саҳифаларида – 6723 та,  жами республика бўйича – 40 860га яқин  сайловга оид материаллар берилган.
Бундан ташқари, 40 800дан ортиқ сиёсий партияларга оид ахборотлар, шунингдек халқаро ОАВ орқали 100 дан ортиқ сайловга оид материаллар эълон қилинган.

Подписаны меморандумы о сотрудничестве
14 июля текущего года Центральная избирательная комиссия подписала меморандумы с Национальной телерадиокомпанией, Национальным информационным агентством Узбекистана, НАЭСМИ, телерадиокомпанией "Zo'r TV", информационными агентствами “Дунё” и “Uzreport” по усилению сотрудничества со СМИ в ходе выборов Президента Республики Узбекистан, которые состоятся в октябре этого года, а также по широкому освещению подготовительной работы и проведению выборов.
В документе с соблюдением всех норм избирательного законодательства определены важные задачи по деятельности  избирательных комиссий, своевременного ознакомления избирателей с предвыборными программами кандидатов и политических партий.
На мероприятии отмечено, что роль СМИ важна для проведения выборов на основе открытости и прозрачности.
Во время избирательной кампании граждане будут уведомлены о всех важных событиях и новостях в результате оперативной работы средств массовой информации. Во время избирательной кампании СМИ широко освещают деятельность избирательных комиссий и другие мероприятия, что  повысит политическую активность населения, расширит участие граждан в политической и социальной жизни нашей страны.
Для информации: В ходе избирательной кампании на проведенных в 2019 году выборов в Законодательную палату, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов подготовлено на телевидении – 16 738, радиоканаллах – 6914, в печатных СМИ – 4771, веб-сайтах – 2278, телеграм каналлах — около 3435, социальных сетях – 6723,  всего по республике – почти 40 860 материалов по выборам.
Кроме того, по выборам опубликовано свыше 40 800 материалов по деятельности политических партий, еще более 100 статей в международных СМИ.