ҲАМКОРЛИК МЕМОРАНДУМЛАРИ ИМЗОЛАНДИ
Жорий йил 14 июль куни Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Дунё” ахборот агентлиги, Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси, "Zo'r TV" телерадиокомпанияси, “Uzreport” ахборот агентлиги билан октябрь ойида бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловларида ОАВлар билан ҳамкорликни кучайтириш ҳамда тайёргарлик ишларининг олиб борилиши ва ўтказилишини ёритиш бўйича икки томонлама меморандумлар имзолади.
Мазкур ҳужжатда сайлов қонунчилиги нормаларига амал қилган холда барча даражадаги сайлов комиссиялари фаолияти, номзодлар ва сиёсий патияларнинг сайловолди дастурлари ҳақидаги маълумотларни  сайловчиларга ўз вақтида етказиш каби муҳим вазифалар акс этган.
Тадбирда сайловларни очиқлик, ошкоралик ва транспарентлик асосида ўтказишда оммавий ахборот воситаларининг роли муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Сайлов кампанияси давомида барча муҳим воқеа ва янгиликлардан фуқаролар оммавий ахборот воситалари орқали хабардор бўладилар. ОАВ сайлов кампанияси даврида ташвиқот ишлари, сайлов комиссиялари фаолияти ва бошқа масалаларни кенг  ёритиб бориб, аҳолининг сиёсий фаоллигини оширади, уларнинг мамлакатимиз сиёсий ва ижтимоий ҳаётидаги иштирокини кенгайтиради.
Маълумот учун: 2019 йил бўлиб ўтган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари сайловлари кампанияси даврида телевидениеда – 16 738 та, радиоканалларда – 6914 та, босма оммавий ахборот воситаларида – 4771та, веб-сайтларда – 2278 та, телеграм каналларида 3435 та яқин, ижтимоий тармоқ саҳифаларида – 6723 та,  жами республика бўйича – 40 860га яқин  сайловга оид материаллар берилган.
Бундан ташқари, 40 800дан ортиқ сиёсий партияларга оид ахборотлар, шунингдек халқаро ОАВ орқали 100 дан ортиқ сайловга оид материаллар эълон қилинган.

On July 14, the Central Election Commission signed a number of memoranda with the National TV and Radio Company, the National Information Agency of Uzbekistan, National Association of Electronic Media of Uzbekistan (NAESMI), the Zo’r TV, the Dunyo and Uzreport news agencies aiming at strengthening cooperation with the media during the presidential elections in the Republic of Uzbekistan. Extensive coverage of the preparatory work and the election process is under special focus.
In compliance with all the norms of the electoral legislation, the document specifies important tasks concerning the activities of election commissions, timely update of information about the election programs of candidates and political parties.
The participants noted the importance of the media for holding elections based on openness, accountability and transparency.
During the election campaign, citizens will be informed about all important events and news due to well-arranged work of the media. The media will cover the activities of election commissions and other events, enhancing the political activity of the population. It will certainly expand the civil participation in the political and social life of our country.
For information:
During the 2019 elections campaign for the Legislative Chamber, regional, district and municipal councils of people's deputies were prepared 16 738 TV materials, 6914 radio broadcasts, 4771 print media materials, 2278 website publications, as well as 3435 Telegram and 6723 other social networks publications. In total, almost 40 860 nationwide election materials
In addition, were published over 40,800 materials concerning the activities of political parties and more than 100 articles in international media.