«DIPLOMATIC WORLD» ЖУРНАЛИДА ЎЗБЕКИСТОН ВА БЎЛАЖАК САЙЛОВЛАРГА ОИД МАҚОЛА ЧОП ЭТИЛАДИ
17 июль куни Марказий сайлов комиссиясида Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчихонаси мурожаати асосида «Diplomatic World» журнали ижрочи директори Б.Дитрих ва «Diplomatic World Institute» маркази менежери А.Туркстра иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Унда Марказий сайлов комиссияси раиси ўринбосари Б.Кучкаров, Марказий сайлов комиссиясининг доимий асосда ишловчи аъзоси Г.Рахимова, МСК Халқаро ҳамкорлик бўлими бошлиғи Б.Исмоилов ҳамда Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчихона маслаҳатчиси Р.Маматовлар  иштирок этди.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчихонаси «Diplomatic World» раҳбарияти билан жорий йилнинг сентябрь ойида журналнинг Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган махсус сонини нашр қилиш бўйича келишувга эришган. Шундан келиб чиқиб, журнал вакиллари жорий йилда бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови арафасида мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар, жумладан сайлов қонунчилиги ва амалиёти ҳақида мақола чоп этишни мақсад қилган.
Учрашувда мамлакатимизнинг сайлов қонунчилиги ва амалиётидаги ўзгаришлар ҳақида сўз юритилар  эканлар, Сайлов кодекси халқаро ҳуқуқнинг умум эътироф этилган принциплари ва меъёрларига мувофиқ шакллангани ва халқаро сайлов стандартларига мос келиши қайд этиб ўтилди.
Ўзбекистоннинг сайловлар ўтказиш жараёнида ЕХҲТ ДИИҲБ  билан ўзаро ҳамкорлик самараси ўлароқ мамлакатимиз миллий сайлов тизимини янада демократлаштириш, сайлов қонунчилиги ва амалиётини умум эътироф этилган халқаро демократик стандартларга уйғунлаштириш орқали фуқароларнинг сайловга оид ҳуқуқларини янада кенг ва тўла таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Учрашувда шунингдек,  сайловларга тайёргарлик давомида оммавий ахборот воситалари учун сайловни ёритиш, сайловда аёллар, ёшлар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг иштирокини таъминлаш, сайлов комиссиялари ходимларини ўқитишга қаратилган тренингларни ташкил этиш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва сайловлар бўйича тажриба алмашиш мақсадида олиб борилаётган ишлар хусусида ҳам сўз борди.
Учрашув якунида томонлар ўзаро ҳамкорлик ва алоқаларнинг мустаҳкамланишидан мамнун эканликларини билдирдилар.
Маълумот учун:Diplomatic World халқаро журнали сиёсат, дипломатия, бизнес, молия, санъат ва маданият соҳаларини кенг ёритиб келмоқда. . Журнал Европанинг парламент аъзолари, Европа Иттифоқи раҳбарлари, ишбилармон доиралар, дипломатик корпуслар ва Брюсселда аккредитациядан ўтган халқаро ташкилотларга тарқатилади.
2020 йилда журналнинг Ўзбекистонга бағишланган махсус сони нашр этилган бўлиб, ундан Европанинг етакчи иқтисодчи, аналитик ва ишбилармон доиралари вакилларининг мақола ва интервьюлари жой олган.

17 июля 2021 года в Центральной избирательной комиссии на основе обращения посольства Бельгии в Узбекистане состоялась встреча с участием испольнительного директора журнала «Diplomatic World» Б.Дитрих и менеджера центра «Diplomatic World Institute» А.Туркстра.
В ней приняли участие заместитель председателя Центральной избирательной комисии Б.Кучкаров, член Центральной избирательной комисии, работающий на постоянной основе Г.Рахимова, руководитель отдела международного сотрудничества ЦИК Б.Исмоилов, а также консультант посольства Узбекистана в Бельгии Р.Маматов.
Необходимо отметить, что между посольством Узбекистана в Бельгии и руководством «Diplomatic World» достигнуто соглашение о выпуске в сентябре этого года специального номера журнала, посвященного 30-летию Независимости Республики Узбекистан. Исходя из этого, представители журнала намерены в предверии выборов Президента Республики Узбекистан, которые пройдут в текущем году, опубликовать статью о проводимых в стране реформах, в том числе об избирательном законодательстве и практике.
На встрече, отмечая изменения в избирательном законодательстве и практике нашей страны, подчеркивалось, что Избирательный кодекс сформирован в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права и соответсвует международным избирательным стандартам.
Как результат успешного сотрудничества с БДИПЧ ОБСЕ в процессе проведения выборов в Узбекистане отдельное внимание уделяется, широкому и полному обеспечению избирательных прав граждан путем дальнейшей демократизации национальной избирательной системы нашей страны, гармонизации избирательного законодательства и практики общепризнанным международным демократическим стандартам.
На встрече также говорилось о проводимой работе по подготовке к выборам, широкому их освещению, обеспечению участия на выборах женщин, молодежи и лиц с инвалидностью, организации тренингов по обучению сотрудников комиссий, расширению международного сотрудничества и обмену опытом.
В конце встречи стороны выразили удовлетворение от укрепления взаимного сотрудничества и укрепления отношений.