2019 йил 27 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси билан Ўзбекистон Ногиронлар жамияти, Ўзбекистон Кўзи ожизлар жамияти ва Ўзбекистон Карлар жамияти ўртасида икки томонлама келишувлар имзоланди.
Бундан кўзланган асосий мақсад - Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашларига шу йил 22 декабрь куни бўлиб ўтадиган сайловлар жараёнида ногиронлиги бўлган шахсларни бирлаштирган жамиятлар билан ҳамкорликни янада кучайтиришдан иборат.
Мамлакатимизда барча фуқароларнинг, шу жумладан ногиронлиги бўлган шахсларнинг сайлов ҳуқуқларини таъминлашнинг ҳуқуқий-ташкилий асосларлари ва самарали механизмлари умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартлар асосида шакллантирилган.
Бу жорий йилда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексида ҳам мустаҳкамланган. Сайлов кодексида ногиронлиги бўлган фуқаролар ўзининг барча конституциявий ҳуқуқларини, жумладан сайлов ҳуқуқини бошқа фуқаролар билан тенг ва эркин амалга ошириши учун зарур шароит ҳамда имкониятлар яратишга алоҳида эътибор қаратилган.
Битимларни имзолашга бағишланган тадбирда такидланганидек, Марказий сайлов комиссияси сайловларга тайёргарлик жараёнида ногиронлиги бўлган фуқароларнинг алоҳида эҳтиёжларига ҳамиша жиддий эътибор қаратиб келади.
Айни пайтда сайлов участкалари биносини ва овоз бериш хоналарини танлаш ва жиҳозлашда Ўзбекистон Республикаси сайлов қонунчилигида белгиланган барча шарт-шароитларни, хусусан участка сайлов комиссиясининг жойлашган ери ногиронлиги бўлган сайловчиларнинг овоз бериш жойига келиб-кетиши, бинога кириб-чиқиши, бино ичида ҳаракатланиши, эркин ва тўсиқларсиз овоз бериши учун ҳар томонлама қулай шароитлар яратиш ишлари олиб борилмоқда.
Шу билан бирга, овоз бериш хоналарига олиб борувчи кўрсаткичлар кўринарли жойга ўрнатилиши, участка сайлов комиссияси биносида сайлов куни малакали тиббиёт ходимларининг навбатчилиги ташкил этилишига ҳам эътибор қаратилади.
Депутатликка номзоди кўрсатилган ижтимоий фаол ногиронлиги бўлган шахслар ўз сайловолди дастурини тузиши ва уни сайловчилар ўртасида тарғиб қилишида ҳар томонлама кўмаклашилади.
Тадбирда Марказий сайлов комиссияси билан мазкур жамиятлар ўртасида имзоланган келишувлар ногиронлиги бўлган сайловчиларнинг сайлов ҳуқуқларини самарали таъминлашга хизмат қилиши таъкидланди.

Центральная избирательная комиссия: важен каждый избиратель
27 сентября 2019 года между Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан и Обществом инвалидов Узбекистана, Обществом слепых Узбекистана, а также Обществом глухо немых Узбекистана подписаны двухсторонние соглашения.
Основной целью данного мероприятия является дальнейшее укрепление сотрудничества с обществами, объединяющими людей с инвалидностью, в процессе выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов, которые пройдут 22 декабря текущего года.
Стоит отметить, что в нашей стране организационно-правовые основы и эффективные механизмы обеспечения избирательного права граждан, в том числе лиц с инвалидностью, сформированы согласно общепринятым международным нормам и стандартам.
Это также закреплено в Избирательном кодексе Республики Узбекистан, принятом в текущем году. В Избирательном кодексе отдельное внимание уделено вопросу соблюдения всех конституционных прав граждан с инвалидностью, в частности создания необходимых условий и возможностей для равного и свободного голосования с другими гражданами.
Как отмечалось в мероприятии по подписанию соглашений, Центаральная избирательная комиссия всегда уделяет серьёзное внимание отдельным потребностям граждан с нвалидностью в процессе подготовки к выборам.
В настоящее время при выборе и оснащении зданий избирательных участков и помещений для голосования проводятся работы по созданию всех условий, определенных в избирательном законодательстве Республики Узбекистан, в том числе организации всесторонних удобств для визита на место голосования избирателей с инвалидностью, их пропуска в здание, движения внутри помещения, а также свободного и беспрепятственного голосования.
Наряду с этим, отдельно разрабатывается вопрос установки указателей на помещения голосования в видных местах, организации в здании участковой избирательной комиссии дежурства квалифицированных медицинских работников в день голосования.
При выдвижении кандидатов в депутаты политические партии также учитывают выдвижение лиц с инвалидностью, принимающих активное участие в социально-политической жизни. Лицам с инвалидностью, кандидатура которых выдвинута в депутаты, оказывается всестороннее содействие в составлении и распространении среди избирателей их собственных предвыборных программ.
В мероприятии отмечалось, что соглашения, подписанные между Центральной избирательной комиссией и данными обществами способствуют эффективному обеспечению избирательных прав лиц с инвалидностью.