Илгари Марказий сайлов комиссияси томонидан мамлакатимизнинг ушбу муҳим сиёсий тадбирни очиқ ва ошкора, умумэътироф этилган халқаро сайлов стандартларига мувофиқ равишда ўтказишга тайёрлигини инобатга олиб, халқаро мажбуриятлардан келиб чиққан ҳолда, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) га сайловолди вазиятини ва шу йилнинг декабрь ойида бўлиб ўтадиган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси сайловларига тайёргарликнинг боришини баҳолаш учун таклифнома юборилган эди.
Эҳтиёжларни баҳолаш бўйича миссия (ЭБМ) сайловолди муҳити ва уларга тайёргарлик жараёнини, мамлакатда эркин ва демократик сайловлар ўтказилишини таъминлаш бўйича амалга оширилган чора-тадбирларни ижобий баҳолади. Яқин орада ЕХҲТ Доимий Кенгаши томонидан тўлақонли кузатув миссиясини юборишнинг мақсадга мувофиқлиги бўйича қарор қабул қилиниши билан парламент сайловларига тўлақонли кузатув миссиясини юбориш ниятини билдирди.
Хусусан, ЕХҲТ ДИИҲБ ЭБМнинг ҳисоботида таъкидланишича, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиёт ва давлат бошқаруви соҳасида, шу жумладан валютани тартибга солишни либераллаштириш, виза режимини соддалаштириш ва қўшнилар билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш, бир қанча сиёсий маҳбусларни озод этиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимидаги узоқни кўзлаб амалга оширилаётган ислоҳотларнинг янги босқичи кенг кўламли миссияни жўнатиш учун асос бўлади.
Бўлажак сайловлар ЕХҲТ ДИИҲБ томонидан мамлакатнинг демократияга ўтишидаги муҳим сиёсий воқеа сифатида баҳоланмоқда.
Ҳисоботда сайловлар сайлов қонунчилиги сезиларли даражада янгиланган шароитда ўтиши алоҳида таъкидланган.
Ўзбекистон томонидан жазони ўташ жойларида сақланаётган айрим тоифадаги шахсларнинг сайловларда иштироки борасидаги чекловларнинг олиб ташлангани; тўғридан-тўғри сайлов принципларига зид бўлган Қонунчилик палатасидаги ўринлар учун квоталар институтининг бекор қилингани ва ЕХҲТнинг яна бошқа бир қатор тавсиялари бажарилгани ижобий баҳоланмоқда.
Сайлов кодексининг қабул қилиниши ва унинг ЕХҲТ ДИИҲБ ва Венеция Комиссияси экспертизасидан ўтказилгани тўлиқ қўллаб-қувватланмоқда.
Муҳим ижобий ўзгаришлар сифатида қуйидагилар алоҳида таъкидланган:
- Марказий сайлов комиссиясининг аҳолини бўлажак сайловлар борасида кенг хабардор қилиш режалари;
- округ ва участка сайлов комиссияларининг аъзоларини сайловларни ўтказишнинг барча жиҳатлари бўйича сифатли ўқитишга йўналтирилган каскад услубидаги тренингларни бутун мамлакат бўйлаб ташкил этиш;
- “оилавий овоз бериш”нинг олдини олиш бўйича тизимли иш олиб бориш;
- сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини амалиётга жорий этиш;
- имконияти чекланган шахсларнинг овоз беришда иштирок этиши учун зарур шароитлар яратиш.
Бундан ташқари, Эҳтиёжларни баҳолаш миссиясининг ҳисоботида айрим танқидий эътирозлар ҳам келтирилган. Мазкур эътирозларни жиддий ўрганиб чиқиш ва бартараф этиш бўйича таклифлар тайёрлаш учун ишчи гуруҳи тузилган. Айни пайтда, бир қатор масалалар бўйича Ўзбекистоннинг сайловларни ўтказиш борасидаги кўп йиллик тажрибага асосланган ўз принципиал позицияси бор.
ЕХҲТ ДИИҲБ миссиясининг бўлажак ташрифи чоғида биз мазкур масалаларни самарали муҳокама қиламиз ва ўзимизнинг нуқтаи назаримизни баён этамиз. Нима бўлганда ҳам, биз фуқаролар хоҳиш-иродасининг эркинлигини таъминлашга ёрдам берадиган барча тавсияларни ҳисобга олишга тайёрмиз. Бу, энг аввало, бизнинг манфаатларимизга хизмат қилади.
Ўтган вақт мобайнида Ўзбекистон ЕХҲТ ДИИҲБ миссиясининг сайловларни кузатиш борасидаги бир қатор тавсияларини амалга ошириб бўлди. Ягона сайлов кодексининг қабул қилингани, сайлов жараёнига ахборот-коммуникация технологияларининг жорий этилгани, кадрлар тайёрлашнинг такомиллаштирилгани ва шу каби бошқа кўрсаткичлар бунинг ёрқин далилидир.
ЕХҲТ ДИИҲБ Кузатувчилари чекланган миссиясининг ўттизга яқин кузатувчиси иштирок этган аввалги парламент сайловларидан фарқли ўлароқ, бўлажак сайловларда уч юзга яқин вакил иштирок этиши кутилмоқда. Дастлабки маълумотларга қараганда, миссия асосий гуруҳни, шунингдек, 30 нафар узоқ муддатли ва 250 нафар қисқа муддатли кузатувчини ўз ичига олади. Узоқ муддатли кузатувчиларнинг функциясига сайлов жараёнининг турли босқичларини, жумладан, ҳудудларда кузатиш кирса, қисқа муддатли кузатувчилар уларга сайлов куни бириктирилган туманда овоз беришни кузатади.
Бўлажак сайловларда бундай кенг кўламли кузатувнинг амалга оширилиши халқимиз ўз хоҳиш-иродасини эркин билдиришининг кафолатини ва сайлов жараёнининг демократик тамойилларга мослигини холис баҳолаш имконини беради.
Мамлакатимиз парламентига бўлажак сайловларда кузатувчиларнинг кенг ва фаол иштирокини таъминлаш Ўзбекистон Республикасининг демократик давлат сифатида нуфузининг янада юксалишига хизмат қилади.

Предстоящие выборы в Парламент страны будет наблюдать Полноценная миссия БДИПЧ ОБСЕ
Центральная избирательная комиссия с учётом готовности нашей страны провести важное политическое мероприятие открыто и гласно в соответствии с общепризнанными международными избирательными стандартами, следуя международным обязательствам, направила приглашение Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ ОБСЕ) для оценки предвыборной обстановки и хода подготовки к выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса, которые состоятся в декабре текущего года.
Миссия по оценке потребностей (МОП) позитивно оценила предвыборную обстановку и процесс подготовки к ним, принятые в стране меры для обеспечения свободных и демократических выборов. Она выразила намерение о направлении Полноценной миссии по наблюдению за выборами в парламент страны, после принятия в ближайшее время Постоянным советом ОБСЕ решения о целесообразности её направления.
В частности, в отчёте МОП БДИПЧ ОБСЕ отмечается, что основанием для направления полномасштабной миссии является новый этап амбициозных реформ под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеёва в сфере экономики и государственного управления, включая либерализацию валютного регулирования, упрощение визового режима, сближение с соседями, освобождение ряда политзаключенных и реформы правоохранительной системы.
Предстоящие выборы рассматриваются БДИПЧ ОБСЕ как важное политическое событие на пути перехода страны к демократии.
В отчёте отдельно подчеркивается, что выборы пройдут при значительно обновленном законодательстве о выборах.
Положительно рассматривается выполнение Узбекистаном ряда рекомендаций ОБСЕ: исключение ограничения по участию
в выборах отдельных категорий лиц, содержащихся в местах лишения свободы; упразднение института квотирования мест в Законодательной палате, который противоречил принципам прямых выборов, и другие.
Полностью поддерживается принятие Избирательного кодекса и его экспертиза со стороны БДИПЧ ОБСЕ и Венецианской комиссии.
В качестве важных положительных моментов указываются:
- планы ЦИК по широкому информированию населения о предстоящих выборах;
- организация каскадных тренингов по всей стране, направленных на качественную подготовку членов окружных и участковых избирательных комиссий по всем аспектам проведения выборов;
- системная работа по предупреждению «семейного голосования»;
- внедрение в практику единого электронного списка избирателей;
- создание необходимых условий для участия в голосовании лиц с ограниченными возможностями.
В то же время в отчёте МОП приводятся некоторые критические замечания. Уже сформирована рабочая группа, которая внимательно изучит их и выработает предложения по устранению замечаний. Вместе с тем, по ряду положений в Узбекистане есть своя принципиальная позиция, основанная на многолетней практике проведения выборов.
В этой связи в ходе предстоящего визита миссии БДИПЧ ОБСЕ мы конструктивно обсудим и разъясним своё видение по этим положениям. В любом случае, мы готовы учесть все рекомендации, которые помогут обеспечить свободное волеизъявление граждан на выборах. Это, прежде всего, в наших интересах.
За прошедшее время Узбекистан уже реализовал ряд рекомендаций миссии БДИПЧ ОБСЕ по наблюдению за выборами и подтверждением этому является принятие единого избирательного кодекса, внедрение информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс, совершенствование подготовки кадров и ряд других положительных моментов.
В отличии от предыдущих парламентских выборов, на которых участвовала ограниченная миссия наблюдателей БДИПЧ ОБСЕ порядка 30 наблюдателей, на предстоящих выборах предполагается присутствие около 300 человек. По предварительным сведениям миссия будет включать основную группу, а также 30 долгосрочных и 250 краткосрочных наблюдателей. В функции долгосрочных наблюдателей будет входить наблюдение за различными этапами избирательного процесса, в том числе регионах, краткосрочных - в назначенном им районе в день выборов.
Подобное осуществление полномасштабного наблюдения на грядущих выборах является гарантом свободного волеизъявления нашего народа и позволит дать объективную оценку демократичности избирательного процесса.
Обеспечение широкого и активного участия наблюдателей на предстоящих парламентских выборах страны служит дальнейшему повышению авторитета Республики Узбекистан в качестве демократического государства.